Jméno: Paulo Coelho
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): Pavla
Paulo Coelho (*1947)
Během posledních třiceti let se Paulo Coelho stal jedním z nejpopulárnějších současných spisovatelů. Jeho knihy byly přeloženy do několika desítek jazyků a staly se úspěšnými bestsellery po celém světě. Jen v České republice se prodalo již více jak milion výtisků Coelhových knih.
Paulo Coelho se narodil 24. srpna 1947 v Riu de Janeiru. V rodném městě absolvoval jezuitskou školu, na kterou nastoupil ve svých sedmi letech. Již záhy se projevil jeho literární talent, když uspěl ve školní básnické soutěži. Byl rozhodnut stát se spisovatelem, ale jeho rodina měla jiné plány a literární ambice svého syna vůbec nepodporovala, ba právě naopak. Paulo se totiž měl stát inženýrem – stejně jako jeho otec. Coelho přání rodiny tvrdě vzdoroval, avšak narazil na naprosté nepochopení a zcela opačnou reakci, než v jakou doufal. Rodina ho dokonce nechala opakovaně umístit do psychiatrické léčebny kvůli podezření na psychickou chorobu. V rámci léčby musel podstoupit i elektrošokovou terapii.
Navzdory ostrému názorovému střetu s rodinou si Paulo svoji profesní volbu prosadil, i když jeho spisovatelská dráha začala naplno až když mu bylo více než čtyřicet let. Než se stal autorem veleúspěšných románů působil Coelho v divadelní branži – pracoval jako dramatik. Uplatnil se také jako novinář, psal scénáře pro televizi a texty písní pro hudebníky. Silně ho ovlivnila pouť do Santiaga de Compostela, po jejímž vykonání napsal knihu „Poutník – Mágův deník“. Ačkoli mu toto dílo přineslo velmi pozitivní ohlas od čtenářů, největšího úspěchu dosáhl se svou další knihou s názvem „Alchymista“, kterou napsal v roce 1988. Jedná se o jeho nejznámější román vůbec.
Následovala řada dalších populárních románů, které mají mnohé společné rysy – Coelhovy příběhy pojednávají o neutuchající lidské touze po nalezení vlastního já a o hledání smyslu života. Jejich nedílnou součástí je řada metafyzických prvků i náboženská mystika, která je pro jeho knihy zcela charakteristická. Paulo Coelho získal za svou tvorbu řadu ocenění a v roce 1996 byl jmenován poradcem UNESCO pro program duchovního sbližování a dialog mezi kulturami. Vedle svých skalních příznivců a nadšených čtenářů má i řadu kritiků, kteří jeho obsáhlou tvorbu hodnotí jako typický úkaz masové kultury.
Výběrově z díla:
- „Poutník – Mágův deník“ (1987) – Popis pouti do Santiaga de Compostela založený na vlastní reálné zkušenosti se svatojakubskou cestou. Cesta za ztraceným mečem je plná zkoušek, které musí poutník zdolat, aby mohl pokračovat dál.
- „Alchymista“ (1988) – Nejproslulejší Coelhův román vypráví magický příběh mladého pastýře Santiaga ze španělské Andalusie, který se vydává na cestu za splněním svého snu o ukrytém pokladu. Během putování za lákavým bohatstvím narazí na rozmanité překážky a úklady, které mu jeho cestu značně zkomplikují. Nenechá se však odradit. Jeho cesta je protkána mnoha osudovými setkáními a znameními. Když Santiago dospěje do cíle své cesty, který se mu předtím opakovaně zjevil ve snu, pochopí konečně, co pro něj v jeho životě znamená opravdové bohatství.
- „Veronika se rozhodla zemřít“ (1998) – Mladá Veronika si připadá ve svém – dle vlastního mínění – beznadějně stereotypním životě úplně zbytečná. Proto se pokusí o sebevraždu. Je umístěna do psychiatrické léčebny. Dozvídá se, že její srdce bylo nenapravitelně poškozeno, takže jí zbývá už jen pár týdnů života. Navzdory své předchozí touze po smrti ji uvědomění blížícího se konce náhle přináší obrovskou chuť žít dál. Při psaní Veroničina příběhu Coelho použil vlastní zážitky z psychiatrické léčebny. Kniha byla zfilmována v roce 2009.
- „Čarodějka z Portobella“ (2006) – Román ve formě zápisků, jež zachycují vyprávění o mimořádně nadané Sherine Khalil neboli Athéně, která pochází z Rumunska a je adoptována zámožným libanonským párem. Když dospěje, vydává se do rodné země, hnána touhou pochopit, proč ji její biologická matka kdysi opustila. Příběh je výrazně zaměřen na silný ženský atribut a hledání vlastního já.