Robinson Crusoe – rozbor díla k maturitě (5)

 

Kniha: Robinson Crusoe

Autor: Daniel Defoe

Přidal(a): Bajirek

 

 

 

Ilustrace: Zdeněk Burian

Nakladatelství: Nakladatelství Josefa Šimona, 1995

Podle původního románu přeložil a volně převyprávěl Josef Věromír Pleva

anglický autor Daniela  Defoa. (1660-1731)

Daniel Defoe se narodil asi roku 1660 v Anglii, pocházel z rodiny londýnského svíčkaře a řezníka.

Defoe byl politicky velmi aktivní člověk, bojoval proti katolizaci Anglie, usiloval o demokracii, od ostatních politiků se lišil upřímnou snahou o zlepšení společenského života a svou lidskostí, která taky vyzařovala z jeho knih. Za svá přesvědčení byl i ve vězení, u lidu měl ale oblibu.

 

Celkové charakteristika

Robinson Crusoe je jedním z nejznámnějších dobrodružných románů vůbec. Je oblíbeným čtivem našich dědečků i dětí. Jeho odvaha i poctivost nás neustále udivují a především  baví.Málokdo ale tuší, že většina z těchto vlastností není dílem samotného autora Daniela Defoa, ale českého překladatele J.V.Plevy a že původní Robinson byl úplně jiný …

Postavy

Robinson Crusoe: Městský mladík z obchodnické rodiny, který je ve svém životě zvyklý na pravý opak dobrodružného boje o přežití na pustém ostrově. Teprve tam však prokáže svou pohotovost, trpělivost a statečnost.

Pátek: Indiánský chlapec ze Země za měsícem, kterého Robinson zachrání před kanibaly a stanou se z nich „spoluztroskotanci“ a blízcí přátelé.Xury – otrok ze Salehu

Mulej – Maur, otrok ze Salehu

Wells – Robinsonův soused na plantáži v Brazílii, Angličan původem z Portugalska

Kreutznauerovi – Robinsonovi rodiče

námořníci a jejich kapitáni, sousedé, otroci, přátelé, divoši, Španělé, Poartugalci, Angličani, vesničané, průvodci.

 

Děj

Robinson Crusoe je synem uznávaného německého obchodníka a spolu se svou rodinou vyrůstá v Anglii. Už od dětství ho velmi lákalo moře, proto se i přes otcův zákaz vydává se svým přítelem Martinem do Londýna. Byla to jeho první plavba na moři vůbec.

Bohužel je stihne bouře a Robinson si po této špatné zkušenosti přísahá, že již na loď nevstoupí. V Londýně se ale nechá přesvědčit jistým panem Dubbleyem k další plavbě, tentokrát až do Afriky. Cestou je však přepadnou piráti a celou posádku lodi v Africe rozprodají jako otroky. Robinson při pokusu o útěk od svého nového pána ztroskotá v blízkosti neznámého ostrova.

 

Začíná boj o přežití, musí se o sebe postarat, obstarat si jídlo, pitnou vodu, postavit si obydlí, naučit se rozdělávat oheň, sestrojit spoustu provizorních nástrojů a porozumět tajemstvím ostrova. Za několik dlouhých let už má vlastní kukuřičná a pšeničná pole, chová kozy, ochočí si papouška a najde si psa, kterému dá jméno Rek.
Jednoho dne na ostrov poprvé připlují lidé – lidožraví divoši vezoucí si své oběti. Robinsonovi se podaří zachránit před nimi indiánského chlapce, kterého pojmenuje Pátek. Obeznámí ho se vším na ostrově a naučí ho anglicky, brzy se z nich stanou blízcí přátelé.

Když se kanibalové vrátí zpět na ostrov, zachrání před nimi Robinson s Pátkem obě jejich oběti. Pátek v nich pozná obyvatele své země, z nichž jeden je člen španělské výpravy, která u nich nedávno ztroskotala, a druhý dokonce Pátkův dávno oplakaný otec. Pátkův otec a Španěl odplují zpátky do Země za měsícem, ze které pochází i Pátek, aby se vrátili pro zbytek španělské výpravy – Robinson chce totiž na ostrově se Španěly pobývat.

Jejich loď se však dlouho nevrací, zato se ukáže úplně jiná loď – piráti. Vyloží na ostrově tři muže, nejspíš v domnění, že je ostrov opuštěný a oni tu pojdou hlady a žízní. Robinson a Pátek se s nimi seznámí a zjistí, že jde o kapitána lodi a dva jeho nejbližší přátele – z jejich posádky se prý vyklubala banda pirátů a zosnovala proti nim vzpouru. Pátek a Robinson pomohou nově příchozím zadržet piráty a znovu získat jejich loď. Ta má shodou okolností namířeno do Anglie a Robinson je šťastný, že se zas vrátí domů.

Mezitím se vrátí loď Španělů, avšak bez Pátkova otce. Ten prý zemřel, což bylo také důvodem jejich zdržení. Jelikož zde už Pátka nic nedrží, odjíždí spolu s Robinsonem do Anglie.
Robinson tam pokračuje v otcově podnikání jako obchodník a Pátek se stane jeho pomocníkem.

 

Literární druh: próza, román

Literární žánr: Dobrodružství

Forma: er- forma

 

Téma

Defoe začal psát Robinsona ve svých šedesáti letech, v době, kdy feudální uspořádání společnosti postupně nahrazoval kapitalismus. Námět čerpal jak z vlastní zkušeností (ostatně v celé Anglii 18. století byla mořeplavba velmi rozšířená), tak ze skutečného příběhu o skotském námořníkovi Alexandru Selkirkovi, který byl roku 1705 za trest vysazen z lodi na opuštěném ostrově a byl nalezen náhodou až po více jak čtyřech letech.

 

Kniha svými prvky spadá do období anglického osvícenství – například Robinsonova snaha o civilizaci a přetváření ostrova a následně i jeho přítele Pátka, velký důraz se zde klade i na racionalismus a logické myšlení.

 

Význam knihy v literatuře

Robinson Crusoe se stal prvním vzorem realistického románu. Dodnes jej s chutí čtou tisíce čtenářů v mnoha zemích světa.

 

Místo děje Evropa (Anglie, Španělsko…), Afrika (město Saleh), Jižní Amerika (Brazílie – město Svatý Salvátor), opuštěný ostrov, moře a oceány

 

Bylo to v době 17. Století

 

V díle jsem narazil i na zajímavé citáty: Zneužívané štěstí se obrací v naši nejhorší bídu.

Všechny věci jsou dobré jen potud, pokud je můžeme upotřebit.

 

 Kniha, do které se mi zezačátku vůbec nechtělo, mě samotnou překvapila. Byla poutavá, napínavá a plná dobrodružství. Nejzajímavější je ta část, kdy Robinson žije na ostrově. Myslím, že tu část rozhodně stojí za to si přečíst. U ní podle mě není ani moc potřeba znát začátek a konec, protože to je tak trošku kapitola sama o sobě.  Možná mě jen trochu mrzí, že jsem místo originálu četla pouze Plevův přepis díla, neboť se prý tyto verze v mnoha zásadních bodech liší.

Napsat komentář

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.