Sentimentální román

literatura

 

Jméno: Sentimentální román

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): David Hampl

 

Sentimentální romány se nejvíce psaly ve druhé polovině osmnáctého století v době preromantismu neboli sentimentalismu, který považoval cit za zdroj nejvyšších morálních hodnot. Velmi důležitou roli v sentimentálních románech tak hraje láska.

 

Základní znaky sentimentálního románu

Sentimentální román se vyznačuje soustředěným zájmem o citové vztahy jedince a důraz klade také na emocionální podání děje, cílem sentimentálních románů je čtenáře dojmout. Čtenáři se rovněž s hlavními postavami sentimentálních románů často ztotožňují. Důležitým tématem sentimentálních románů je láska, která je často nešťastná a nenaplněná či tragická.

 

Významné sentimentální romány a jejich autoři

Za tvůrce sentimentálního románu jako nového literárního žánru je považován anglický spisovatel Samuel Richardson a jeho romány v dopisech, které ještě nebyly do češtiny nikdy přeloženy, Pamela: Or, Virtue Rewarded  a Clarissa: Or the History of a Young Lady. Další sentimentální romány z doby preromantismu představují například Rousseauova Julie aneb Nová Heloise, který je rovněž psaný ve formě dopisů. Jde o příběh tragické lásky domácího učitele Saint–Preuxe a dívky Julie, kteří se nemohou vzít kvůli tomu, že učitel není šlechtic a Julie ano. Dalším francouzským spisovatelem byl Antoine Francois Prévost, který napsal román Manon Lescaut, který později přepracoval Vítězslav Nezval do podoby dramatu, o lásce mladého rytíře des Grieux a mladé, lehkomyslné dívky Manon.

V neposlední řadě se sentimentálnímu románu věnoval i slavný německý spisovatel Johann Wolfgang Goethe, který napsal dvoudílný román v dopisech Utrpení mladého Werthera. Román je osobní zpovědí hlavního hrdiny, který má problémy se svým životem a láskou. Dívka Lotta, kterou miluje, se provdá za jeho přítele Alberta. Werther se rozhodne odstěhovat, ale po čase se vrací zpět, znovu se s Lottou setká a poté spáchá sebevraždu.

V druhé polovině dvacátého století se i díky své filmové podobě stal velmi oblíbeným sentimentální román Ericha Segala s názvem Love story, jehož hlavními hrdiny je mladý pár, Oliver a Jennifer, kteří se i přes odpor svých rodičů rozhodnout vzít, a začít tak od úplného začátku. Společně musí překonávat nelehké nástrahy osudu, které se netýkají nejen nelehké finanční situace, ale také toho, když mladý pár zjišťuje, že nemohou mít děti.

Další podobné materiály na webu: