Sinclair Lewis – životopis

literatura

 

Jméno: Sinclair Lewis

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Americký spisovatel, který za své dílo získal jako první americký spisovatel v roce 1930 Nobelovu cenu za literaturu. Za jeho nejvýznamnější dílo je považován román s názvem Babbit.

 

Život

Harry Sinclair Lewis se narodil 7. února 1885 v Sauk Centre v americkém státě Minnesota v rodině venkovského lékaře. Jeho dětství nebylo příliš šťastné, když mu bylo šest let, jeho matka zemřela na tuberkulózu. Později vystudoval univerzitu v Yale a již během studií začal přispívat do univerzitního časopisu a přivydělával si i psaním povídek. Peníze, které tímto způsobem vydělal, většinou utratil za cestování, nejen po Spojených státech, ale navštívil například Anglii či Panamu. Po ukončení studií pracoval jako novinář a pokračoval i ve svém vlastním psaní, zároveň prý některé své nerealizované literární nápady podával ostatním spisovatelům, například Jacku Londonovi.

Později se usadil v New Yorku, kde se oženil s novinářkou Grace Livingstonovou a později se jim narodil syn Wells. Manželství ale skončilo rozvodem, a tak se Harry Sinclair Lewis v roce 1928 oženil znovu, opět s novinářskou Dorothy Thompsonovou a i s ní měl syna. Ani toto manželství bohužel nevydrželo. Svá první literární díla vydával pod pseudonymem H. G. Wells, později již psal pod svým vlastním jménem, jeho knihy byly především ve dvacátých a třicátých letech velmi čtené a oblíbené. Když mi byla roku 1930 jako prvnímu americkému spisovateli v historii udělena Nobelova cena za literaturu, jedním z odůvodnění Švédské akademie, která cenu uděluje, bylo, že jeho díla jsou velmi živá a působivá a zároveň vtipná a humorná.

I když byl Sinclair Lewis  úspěšným spisovatelem, ve svém osobním životě příliš šťastný nebyl, důvodem nebyla jen jeho nevydařená manželství, ale i jakýsi vnitřní pocit nezakotvenosti, kvůli kterému se neustále stěhoval a cestoval. Velmi ho také zasáhla smrt jeho syna Wellse, který padl ve Francii v době druhé světové války. Poté Sinclair Lewis začal mít problém s alkoholem. Poslední léta svého života strávil většinou cestováním po Evropě. Zemřel 10. ledna 1951 v Římě na srdeční selhání.

 

Dílo

Babbit

Vrcholný satirický román Harryho Sinclaira Lewise, jehož název „babbit“ se stal široce používaným slovem pro označení „šosáka“. Hlavní postavou je průměrný, ničím výjimečný měšťák, jehož hlavním cílem je mít se dobře. V jeho myšlení Lewis zachytil myšlení a názory tehdejších amerických dobře situovaných maloměšťanů. Dílo vyniká satirickým podtextem, kritikou zištnosti, samolibosti a požitkářství a ve své době se stalo bestsellerem.

Hlavní třída

Další významný román, tentokrát napsaný již v roce 1920, který někdy bývá označovaný jako „Paní Bovaryová americké literatury“. Největším tématem je opět kritika maloměšťáctví. Hlavní postavou je vysokoškolačka Carol Kennicott, která je plná snů a ideálů. Vezme si za manžela obyčejného venkovského lékaře a odstěhuje se s ním do zapadlého malého městečka. To se snaží všemi možnými způsoby intelektuálně pozvednout, nicméně veškeré její snahy troskotají na omezenosti místních lidí a jejich pokrytectví.

Arrowsmith

Román z roku 1925, jehož hlavní postavou je lékař a vášnivý bakteriolog, který vynalezne lék, s jehož pomocí zažehná epidemii moru na jednom tropickém ostrově a který pak musí bojovat proti možnému zneužití jeho vynálezu.

Anna Vickersová

Román popisující sociální a politické poměry ve Spojených státech během světové hospodářské krize. Hlavní postavou je mladá a energická Anna Vickersová, která je v mládí uvězněna pro svou účast ve feministickém hnutí. To ji přivede k tomu, aby se po propuštění začala věnovat sociální práci, a později se stane ředitelkou ženské věznice a snaží se o reformu vězeňského systému, který by vedl ke zlepšení práv vězňů.

Krev královská

Román, který je jakýmsi pokusem o satirické zachycení rasové diskriminace v Americe, vyšel roku 1947. Hlavní postavou je mladý bělošský bankovní úředník Neil Kingsblood, který při pátrání po svých předcích zjišťuje, že jedním z jeho předků byl černoch, a podle amerických zákonů je tedy i on vlastně černoch. Začne si více všímat života černošských obyvatel a zjišťuje, jak jsou ve svém každodenním životě utlačovaní, a rozhodne se aktivně zapojit do boje proti rasismu.