Sněhulák – rozbor díla k maturitě (2)

 

Kniha: Sněhulák

Autor: Jo Nesbo

Přidal(a): Sudovsky

 

 

 

 

AUTOR

Jo Nesbø (* 29. března 1960, Oslo) je současný norský spisovatel a hudebník. Původně vystudoval ekonomiku a finanční analytiku. Zpočátku pracoval jako novinář, makléř a taxikář.

Se svými bratry založili vlastní skupinu a Di Derre se stali idoly norské rockové scény s rekordním počtem prodaných alb a až 180 odehranými koncerty ročně. Naplno se začal psaní románů věnovat v roce 1997 po smrti svého otce, kdy se sebral a odletěl na pár měsíců do Austrálie. Zároveň dostal nabídku napsat zápisky z turné kapely, on si však zvolil úplně jiný žánr, neboť si uvědomil, že chce do konce svého života stihnout napsat román. Na svět tak přišel jeho debut, Netopýr, ve kterém se poprvé objevil zasmušilý kriminalista Harry Hole na válečné noze se zločinem.Kniha zaznamenala okamžitý úspěch a svému autorovi vynesla několik ocenění.  Inspiračním zdrojem pro konstrukci tohoto temného hrdiny mu byla díla amerických autorů tzv. „drsné školy“, Raymonda Chandlera a Dashiella Hammetta. Nesbøho knihy o Harrym Holeovi jsou společenskými romány s kriminální zápletkou a mohou se pochlubit ambiciózně vystavěnou strukturou. Jejich vzrušující, napínavý a rychle se odvíjející děj odráží náš moderní globalizovaný svět.

Svět zločinu není však jediným světem, ve kterém Jo Nesbo dokáže tříbit svůj pozoruhodný smysl pro vyprávění. Své dceři věnoval úspěšnou sérii dětských knih s dvojicí kamarádů a excentrickým profesorem Doktorem Proktorem.

 

CHARAKTERISTIKA

Obecná charakteristika literárního díla

Literární druh: epika

Literární směr: severská krimi

Literární žánr: román

 

Stylistická charakteristika textu

Umělecký styl, vyprávěcí slohový postup, retrospektiva

Kniha vyšla v roce 2007.

 

POSTAVY a DĚJ

Kniha začíná v roce 1980, 24 let před hlavní částí knihy. Vdaná žena má poměr za bílého dne se svým milencem, mezitím její syn na ní čeká v autě před domem. Jejich milování je přerušeno, když se jim najednou zdá, že je někdo skrz okno sleduje. To je kapitola jedna, v druhé kapitole se najednou nacházíte v listopadu 2004 a ona první kapitola se vám objasní až na konci knihy.

Detektiv Harry Hole byl pověřen vyšetřováním několika předešlých vražd žen v okolí hlavního města Norska – Osla. Jeho předchozí působení v tréninkovém centru FBI ho vede k hledání souvislostí mezi všemi případy. Najde dvě souvislosti – každá oběť je vdaná žena a po každé vraždě se na jejím místě objeví postavený sněhulák.

Harrymu po několika stejně vypadajících vraždách dojde, že je na stopě vyšetřování prvního norského sériového vraha v dějinách. Téměř většina obětí je zavražděna po prvním zimním napadnutém sněhu. Harry žádá svého šéfa, Gunnara Hagena, o svůj vlastní vyšetřovací tým. Dostane přidělenou Katrine Brattovou, která byla nedávno do Osla přeřazena z Bergenu. Spolu objeví to, že všechny ženy měli své dítě s jiným otcem, než s kterým žily.

Společně se dostávají na stopu kliniky Marienlyst a lékaři Idaru Vetlesenovi. V Bergenu najdou mrtvého policistu Gerta Rafta, který byl 12 let pohřešován, a po návratu je v curlingové hale nalezen mrtvý také Idar Vetlesen. Zřejmě spáchal sebevraždu a vše nasvědčuje tomu, že právě on byl Sněhulákem. Harry však zjišťuje, že sebevražda to být nemohla a zanedlouho mizí další ženy. Podezřelým se stává mediální hvězda Arve Stop, který měl dítě s Birte i Sylvií. Harry začíná po delší době opět pít a od své bývalé přítelkyně Ráchel se dozvídá, že si bude brát svého přítele, lékaře Mathiase Lunda-Helgesena.

Postupem času Katrine Harryho okouzlí, přesto že je stále zamilován do své bývalé ženy Ráchel, s kterou si myslí, že má syna Olega (ve skutečnosti se na konci dozvíte, že ho podvedla) a pravidelně se stýkají. Poté však Harryho napadne, že právě Katrine by mohla být ten Sněhulák, neboť v průběhu vyšetřování dostal od Sněhuláka dopis a myslí si, že se mu chce vplížit do života. Katrine odjíždí, Harry se jí vydává hledat, najde ji, zatkne ji a pošle do psychiatrické léčebny. Zdá se, že je případ vyřešen a uzavřen. Objeví se však další oběť a Harrymu dojde, že Sněhulák je stále na svobodě. Od Katrine se dozví, že Gert Rafto byl její otec a to byl důvod, proč se vyšetřování tolik věnovala.

Abych to zkrátil, Jo Nesbo vás během knihy několikrát svede na scestí a každou chvíli si myslíte, že je Sněhulák někdo jiný. Já osobně jsem si na to časem zvyknul a bylo mi u každého podezřelého jasné, že kniha ještě nemůže jentak skončit a že se jedná o někoho jiného. Ve zkratce, abych náhodou neprozradil nějak hodně těm, kteří ještě nečetli, tak se nakonec dozvíte, že Sněhulákem je Ráchelin přítel Mathias. Celé to skončí dobře, konec je trochu otevřený, neboť Harry Hole se přesouvá do Severní Afriky (8. díl HH – Levhart)

 

ZÁVĚR

Knihy přinesly autorovi okamžitě obrovský úspěch. Za své kriminální romány získal Jo Nesbø řadu literárních ocenění. Celkem byly jeho knihy přeloženy již do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa

 

Dnes má celá série Henryho Holla 10 dílů, tím posledním je kniha s názvem Policie, která vyšla v roce 2013, v českém překladu kniha vyjde 8.dubna tohoto roku…

 

Co se filmového zpracování týče, Jo Nesbo si vyždádal o zfilmování držitela Oscara Martina Scorseseho, který plánoval vydání na rok 2013, ale nakonec by měl dílo zfilmovat Thomas Alfredson, ale kdy, to nikdo neví.

Další podobné materiály na webu: