Sněhulák – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Sněhulák

Autor: Jo Nesbø

Přidal(a): Spasitel

 

Jo Nesbø

  • norský spisovatel a hudebník (než se začal naplno věnovat psaní byli se svým mladším bratrem idoly norské rockové hudby)
  • narodil se roku 1960 v Oslu
  • původně studoval ekonomii a pracoval jako makléř přes den a jako rocker v noci, pak mu zemřel otec a on si uvědomil, že chce napsat román.
  • píše především kriminální romány a knihy pro děti

 

Tvorba

  • jeho literární kariéru odstartoval román „Netopýr“ (1997) a jako hlavní postava v ní vystupuje kriminalista Harry Hole, který se objevuje ve většině Nesbových románů
  • Kromě detektivek píše humorné knihy pro děti, které také spojuje hlavní postava, doktor Proktor

 

Romány: Netopýr, Červenka nese smrt, Nemesis, Sněhulák, Levhart nebo Policie

Pro děti : Doktor Proktor a prdící prášek, Doktor Proktor a vana času nebo Doktor Proktor a konec světa. Možná…

 

Sněhulák (2007)

Vždy s první sněhem, zmizí žena a objeví se sněhulák, kterého nikdo nepostavil.

 

1. Část

Kniha začíná v roce 1980, žene jede večer na dospěláckou schůzku a nechá svého syna čekat v autě. Když se vrací žena do auta, před domem je sněhulák a její syn je vyděšený a řekne jí že umřou.

Poté děj skočí do roku 2004 představí se hlavní postava, v Oslu se zrovna co se týče vražd nic neděje a tak je klid, Harry dostane novou parťačku Kattrine která ho zaujme, večer jde na večeři s bývalou, nepije, abstinuje v noci se ztratí matka z bohaté rodiny žijící v dobré čtvrti, která večer před zmizením viděla před domem sněhuláka…..1992 …. objevuje se další detektiv Gert Raft, vyšetřuje další vraždu, najde mrtvou v horách, jde za její kámoškou která mu řekne že se měla s někým potkat, on hledá to jméno zatímco mu vrah zavolá ať dojde do parku, tam se spolu baví, vrah mu řekne že si s ním chce hrát a že zabil tu druhou ženu – kámošku.

Další kapitola už je zase 2004 a Harry vzpomíná na Ráchel, ona na něj taky ale je happy s tím novým a pak Harry najde telefon té ztracené ženy v tom sněhulákovi před jejich domem.

Příběh ženy ze statku, která se ztratí, na místo přijede Harry a sleduje stopy mizící do lesa, překonává strach z dětství z lesa a tmy a jde dál až najde sněhuláka, tím se potvrzuje jeho domněnka o sériovém vrahovi.

 

2. Část

Vyšetřování pokračuje, objeví se plastický chirurg Idar Vetlesen, který spojuje oběti, tím že k němu na kliniku chodili se svými dětmi. Idar je zároveň kámoš s Mathiasem, to je ten co je teď s Ráchel.

Zjistili že Idar navštěvuje hodinový hotel a tam si vodí černošky. Vedle se řeší i Harryho osobní život, vyspal se s Ráchel. Harry zjišťuje, že mu lhal. Mathias zná Idara ze školy. Gert Raft, policajt kterého vyhodili protože kradl věci na místech činu, je teď podezřelý, Harrymu došel dopis od vraha psaný na drahým papíru a stopa je vede právě k Raftovi. Vydají se na cestu do města kde Raft působil a zjišťují, že byl podobný jako Harry, rozvedený a osamělý alkoholik, výborný vyšetřovatel, zjišťují info o jeho zmizení a vydávají se na chatu, která patřila jeho rodině. Ve sklepě v mrazáku najdou jeho tělo zmrzačené aby v obličeji vypadal jak sněhulák.

 

3. Část

Vrátí se zpět a hlavním podezřelým se stává doktor Idar Vetlesen, po kterém je vyhlášeno pátrání, ale najdou ho mrtvého v curlingovém klubu, nejdřív to vypadá na sebevraždu, ale Harry dokáže, že to sebevražda být nemohla a vyšetřování pokračuje dál. Harry se potkává s přítelem Idara , který s ním hrával curling, mocný a bohaty novinář Arve Stop, který Harrymu nabízí pomoc, za informace které by mohl zveřejnit v novinách, to Harry odmítá. Sněhulák vyhrožuje Ráchel a zmizí další žena. Stopa je zavede zpět k manželovi první pohřešované, vniknou večer k němu do domu ale ten jim jen řekne že našel deník jeho ženy a zjistil že ho podváděla. A proto byl u té ženy co se ztratila, pač to byla manželka chlapa co měl dítě s tou první pohřešovanou.

 

4. Část

Harry podezřívá Arveho a tak se vydává za svým kámošem z dětství Dřevákem, ten je sice životní troska ale nedávno málem vyhrál pokerový turnaj v Las Vegas, protože doma na videu rozebíral jednotlivé hráče, jak se chovají, když blufují. Harry kvůli tomu souhlasil s pozvánkou do TV talk show, kde měl být i Arve Stop a věděl, že mu tam bude moci pokládat otázky a bude to mít na videu pro Dřeváka. Dřevák mu řekne, že Arve lhal na otázku, jestli má v rodině nějakou dědičnou chorobu a tak Harryho napadá myšlenka že jde o nemanželské děti ve všech vraždách. Zjišťuje že Arve lhal i o tom proč se scházel s Idarem, řekl mu že kvůli loktu ale neexistoval žádný jeho lékařský spis. Začal podezírat Kattrine, prohledal jí kancelář, potom i byt. Arve Stop pořádal mejdan k výročí těch jeho novin a Kattrine si ho tam našla a sbalila ho. Jel napřed, pač je celebrita, tak aby je neviděli lidi spolu odcházet, když za ním dojela Kattrine, hodila mu masku, nasadil si ji, myslel že si chce hrát, ona ho pak svázala a chtěla zabít. Mezitím to celé došlo Harrymu a spěchal nejdřív na večírek pak na byt, Kattrine utekla. Dovezli Arveho na stanici a tam ho vyslýchali a on jim řekl jak všechny ty ženský poznal. Kattrine vážně byla Raftova dcera. Zmizela další žena. Harry se vydal sám na ostrov kde měl Rafte chatu, věděl že najde Katrrin a taky našel. Dovezl ji zpátky a vedení mezitím rozhodovalo jak se vypořádat se skandálem že policie přijala sériového vraha a tak že musí padat hlavy a rozhodli se pro Harryho. Mezitím drží Kattriine v psychiatrickém ústavu, ona chce mluvit pouze s Harrym, říká, že není Sněhulák. Harry dostane nápad díky tomu člověku co mu dělal v bytě ty plísně a hledá stopy krve v té stodole kde zabíjela ta žena slepice. A objevil se další sněhulák. Kattrine mezitím mluví a i ostatní začnou nabývat dojmu že ona není vrah. Harry mezitím navštíví to místo kde se sbírají mrtvý těla v nemocnici a zjistí, že Sněhulák tam schovával těla.

Pak je střih a zpět na začátek, k malému chlapci který seděl v autě před domem a čekal až si máma užije. Ten malý byl Mathias a viděl tam svojí matku jak smilní a viděl, že ten chlápek s kterým smilní nemá cecky, stejně jako on. Mathiasovi se za tu chorobu ve škole smáli a šikanovali ho. Začne nenávidět svoji mámu a když se vrátí do auta mlátí jí do hlavy až upadne do bezvědomí a sjede do řeky a utopí se. Mathias nastoupí na výšku a studuje medicínu, potká se s Idarem a když vyšetřuje nějakou dědičnou chorobu, bere krev a dna rodičům a dětem a tak zjišťuje nemanželské děti a pak vraždí jejich matky – děvky. Zabil i Gerta Rafta, který se k němu taky přišel léčit, dlouho ho léčil a povídal si s ním o vraždách a o jeho dceři Kattrine. Nakonec ho zabil a uviděl v televizi Harryho, napadl ho plán. Sbalil Ráchel. Věděl, že nemá čas, že ta jeho choroba ho nakonec zabije, a Harry s Ráchel měli být jeho poslední dílo před ním, že by se sám zabil.

Harry ví, že musí najít Mathiase, volá mu a jede za ním do bytu kde najde tělo Beckerové, oblečené jako Ráchel, Harry ví že je zle a valí do domu kde bydlí Ráchel. Přijede a zachrání Olega dole v mrazáku a pak najde Ráchel v ložnici nohama kolem krku obřího sněhuláka a kolem krku s tou rozžhavenou pilkou, kterou Sněhulák zabíjel. Harry Ráchel zachrání ale pila mu uřízne prostředníček. Pak Harry jede na ten skokanský můstek, kde Mathias říkal, že to skončí. Mathias se chce zabít a skočit dolů ale Harry ho nenechá, nechce aby to měl jednoduchý, chce aby pykal. Kattrine se z toho dostane a vrátí se pracovat do Bergenu a Harry je s Ráchel ale říká že musí odjet někam pryč a už se nikdy nevrátí. Chce utéct ale chce být nalezen.

 

„můžu si na chvíli stoupnout vedle tebe a dělat, že tě znám?“

 

Rozbor

  • Často užívaná přímá řeč, jinak vypravěč
  • Časté souvislosti ze světa, skutečné, volby prezidenta…

 

Postavy

Harry Hole – vrchní komisař na oddělení vražd policie v Oslu, podivín, alkoholik, samotář.

Ráchel Faukeová – Harry bývalá, kterou miluje ale ona si bude brát jiného

Kattrine Brattová – policistka, která je přidělena k Harrymu, chytrá, hezká z dobré rodiny

Magnus Skare –  strážmistr, mladý ambiciozní, dostal kancelář po Harrym,

 

LYRIKA – nemá děj, vyjadřuje pocity, nálady, dojmy, myšlenky, úvahy autora nebo hrdiny.

  • Rozlišujeme lyriku přírodní, milostnou, vlasteneckou, náboženskou atd. K základním lyrickým žánrům patří: píseň, báseň,…

 

EPIKA – založena na dějovosti, vyprávění příběhu. Zpravidla se člení podle rozsahu na velkou, střední a malou. K základním žánrům patří: Bajka, Pohádka, Román, Biografie,…

 

DRAMA – dílo, jehož děj je tvořen pomocí monologů a dialogů postav. Základem dramatu (divadelní hry) je střet, konflikt postav. K nejdůležitějším žánrům patří: tragedie, komedie, činohra

Další podobné materiály na webu: