Tramvaj do stanice Touha – rozbor díla k maturitě

 

  Kniha: Tramvaj do stanice Touha

  Autor: Tennessee William

  Přidal(a): jankre

 

 

 

Tennessee Williams:

-autor tzv. jižanského psychologického dramatu, studoval žurnalistiku

-rozhodující osoba dramatu 20. století v USA, neorealismus

-čerpá zážitky z dětství (nemoc, život ve velkoměstě=sociální bída)

-vystřídal řadu zaměstnání (číšník, scenarista)

-psal povídky, básně, ale hlavně dramata

– ve svých dílech řeší především psychologické problémy svých hrdinů

Jeho další díla: Skleněný zvěřinec, Kočka na rozpálené plechové střeše, Sestup Orfeův

Současníci: Artur Miller, Eugene O´Neil, ThortonWilder, Edward Albee, Samuel Becket, Alberto Moravia

 

Děj se odehrává na jaře, v létě a začátkem podzimu v New Orleansu

Literární druh:  Drama

Období: Cca 40. léta 20. století (blíže neurčeno)

 

Postavy

Blanche – sestra Stelly (je z Mississippi z Laurelu)

Stella Kowalská (Dubois) – cca 25 let bydlí dole pod Eunice

StanleyKowalski – cca 28 – 30 let

Mitch – cca 28- 30 let

Eunice (běloška, bydlí v horním bytě)

Steve – manžel Eunice

Pablo

Černoška (sousedka Eunice)

Lékař

Sestra

Mladý výběrčí

Mexikánka

 

1. Obraz

V průčelí jednoposchoďového domu v neworleanské ulici – Elysejská pole (chudá čtvrť, ale má své kouzlo). Podvečer na začátku května. V New Orleans je mnoho černochů (hrávají na piano v místních výčepech). New Orleans je město mnoha národností a ve staré části města se bez konfliktů mísí.

– Eunice sedí s černoškou na schodech u jejich domu a od rohu přichází Mitch a Stenley

V prvním obraze, přijede Blanche za svou sestrou do New Orleans, nemůže uvěřit, v jakých podmínkách to žije (je zvyklá na něco jiného). Je nastrojená, Eunice ji pustí do bytu Stelly a Blanche čeká na její příchod. Až Stella přijde, vítají se, baví se, jak se mají (Blance je učitelka Angličtiny), nasává whisky, furt omílá, že není alkoholička (pořád se třese). Blanche se ptá na manžela Stelly, je to Polák. Blanche pak vybouchne kvůli tomu, že ztratila Belle Rěve. (Stěžuje si Stelle, že všechna odpovědnost byla na ní, že se nedalo vydržet to věčné umírání lidí kolem ní), (Stella odešla před deseti lety, po úmrtí jejich otce). Blanche řve po Stelle, Stella se zavře do koupelny. Přichází Stenley, loučí se Mitchem a se Stevem (domlouvají se na zítřejší Poker) a seznamuje se s Blanche.

2. Obraz

6 hodin večer, druhý den, Blanche se koupe

Stenley se baví se Stellou, hádají se, co se doopravdy stalo s Belle Reve, Stanley se domnívá, že chce Blanche Stellu oškubat, poukazuje na všechny její věci (šaty, šperky).  – Napoleonův zákon (co je mé ženy je i mé). Stanley jí hrabe v kufru a hledá důkazy.

Blanche se vrací z koupelny a baví se se Stanleym o papírech týkající se Belle Reve a proč doopravdy o něj přišla. Blanche mu všechny papíry ukázala. (V rodineDubois už všichni umřeli, kromě Blanche a Stelly). Stanley se cítí zahanbeně, protože Blanche nic neskrývá. Potom Stanley vyzradí Blanche, že je Stella těhotná a má z toho radost (Blanche)

– prřicházíSteve, Pablo a Mitch na poker, Stella s Blanche odchází do města

3. Obraz

Pokrová partička u Stenleyho, je mrzutý, hodně pije. Stella s Blanche se vrací a Stenley je naštvaný a vyhazuje je (ony ale zůstanou). Blanche koketuje s Mitchem, Mitch jí vykládá, že mu zemřela žena. Velice si spolu rozumí. Pustí si hudba z radia, Stenleyho to naštve a vyhodí radio z okna, Stella mu vynadala a Stenley ji zmlátí. Blanche odvede Stellu nahoru k Eunice.

Stenley se ten samí večer dá dohromady a škemrá o odpuštění, Stella se tedy vrátí domů a Blanche o ní má strach.

Mitch se baví s Blanche na schodech, flirtují spolu.

4. Obraz

Druhý den časně ráno. Stella se probudí a Stenley je už pryč, když příjdeBlanche, aby se podívala, jestli je Stella v pořádku. Blanche vymýšlí jak je dostat z této situace (špatné bydlení, manžel Stelly je podle Blanchehulvát,..). Stella pořád přesvědčuje Blanche, že nechce nic měnit. Stella ho miluje a Blanche to nedokáže pochopit.

Přichází Stenley a ony to neslyší (přes projíždějící vlak) a vyslechne rozhovor mezi Blanche a Stellou. Blanche ho přirovnává k neandrtálci a přesvědčuje Stellu, ať ho opustí. Poté Stenley přichází a dělá jakoby nic.

5. Obraz

(Blanche píše dopis jednomu boháči, chce, aby je dostal z této situace)

Blanche je histerická, Stenley se jí totiž ptá na pana Shaw-a, protože on se domnívá, že zná Blanche z Laurelu a že chodí do hotelu U Labutě (asi bordel), Blanche to odmítá.

(- Steve s Eunice se také hádají, Steve ji uhodí a potom se ale usmíří-)

Blanche se ptá Stelly, jestli o ní slyšela nějaké drby. Stella říká, že ne. Blanche se přiznává, že se nechovala poslední dva roky zrovna nejlépe.

– Blanche se svěřuje Stelle, že chce Mitche , ale chce, aby si jí vážil (bojí se, že o něj příjde, protože mu hned nedala)

– Příjde mladík, vybírá peníze za časopis, Blanche s ním koketuje, políbí ho, hned na to se objeví Mitch s kyticí a s ním koketuje taky.

6. Obraz

Blanche s Mitchem večer přijdou do domu Stelly, flirtují spolu, Blanche se furt snaží, aby si Mitch nemyslel, že je tak snadno dostupná, ale zároveň, že není žádná stará panna.  Baví se o Stenleym, Mitch nechápe, proč ji nemá rád. Blanche se ptá Mitchefancouzsky, jestli se s ní chce vyspat, ale on nerozumí- zamluví to. Mitch se ptá Blanch na věk, protože se na něj ptala jeho umírající matka. Mitch má Stellu rád a chce to s ní dát dohromady. Stella ten věk zamluví (je nervózní, protože předtím mu o svém věku lhala). Stella vykládá Mitchovi o jejím manželovi (Allanovi) – její první lásce. Bylo jí 16 let a až po svatbě se ukázalo, že je její manžel gay, že má přítele. Nejprve dělala jakoby nic a poté mu to řekla (na nějakém plese), že všechno ví a on se v zápětí zabil (strčil si revolver do pusy a vystřelil). Mitch jí obejme a ptá se jí, že by to mohli dát dohromady…

7. Obraz

Polovina září, Stella chystá narozeninovou oslavu pro Blanch

Blanch je v koupelně a Stenley  mezitím říká Stelle co se všechno o Blanch dověděl. Říká, že Blanch, hned jak přišla o Belle Revese přestěhovala do hotelu U Labutě (hotel, kde se hostům nepletou do osbních styků), ale u Blanch to bylo tak do očí bijící, že ju z tama vyhodili, byla známá po celém městě. Ze školy ji také vyhodili, protože něco měla se 17-ti letým žákem. Z Laurelu ji vyhostili (nepřímo jí naznačili, že by měla odjet). Stella tomu nevěří, je z toho na rozpacích. Stenley to řekl všechno Mitchovi, Stella je na něj naštvaná.

8. Obraz

Blanch, Stella a Stenley večeří, u stolu je napjatá atmosféra. Blanch nechápe, proč nepřišel Mitch. Volá mu, ale nebere to. Stenley dá Blanch k narozeninám obálku s lístkem zpátky do Laurelu. Blanch se zavře do koupelny. Stenleyho volají, aby šel hrát kuželky. Stelle se udělá špatně, Stenley si toho nejprve nevšimne a povídá, jak se měli dobře, dokud tam nebyla Blanch. Poté uvidí, že je Stelle špatně o odváží ji do nemocnice.

9. Obraz

PříjdeMitch (celý špinavý, neoholený). Je odtažitý, Blanch nechápe. Poté Mitch chce rozsvítit a Blanch je vystrašená, že uvidí, že je starší než ve skutečnosti. Mitch jí říká, že by mu nevadilo, že je starší, ale vadímu, že mu celé léto lhala. Říká jí, že ví o jejím životě v Laurelu, že to potvrzují pan Shaw, obchodník Kiefaber a Stenley. Blanch mu ale říká, že nebyla ubytovaná U Labutě, ale U Pavouka a že ti muži, které tak střídala, byli jednou věcí, která jí umožnila zapomenout na Allana. Přiznala se, že něco měla i se 17-ti letým klukem, a proto ji vyrazili ze školy. Mitch ji poté obejme a Blanch mu říká, ať si ji vezme za ženu, ale on jí řekne, že není dost čistá, aby mohla bydlet s jeho matkou. Ona mu řekne, ať vypadne.

10. Obraz

Ten večer, už po několika skleničkách. Vykládá si s neviditelnými ctiteli. Přijde domů Stenley z nemocnice. Blanch se vymyslela, že dostala telegram od milionaře (ShepaHuntleigha), že ji pozval na plavbu po Karibiku a že Mitche vyhodila a ten pak znova přišel s kyticí růží a prosil o odpuštění. Stenley jí ale prokoukl a řekl jí, že lže. Blanch začne bláznit a volá nejdříve milionáře z Dallasu a potom telegrafní službu. Stenley vyjde z koupelny a brání Blanch, aby mohla odejít. Stále se k ní přibližuje, ona ho chce praštit rozbitou lahví a nakonec ji popadne a odnese na postel…

11. Obraz

Po dvou týdnech. Stella balí Blanch věci a očekávají příchod doktora a ošetřovatelky, který ji odvede do blázince. Blanch si myslí, že pro ni přijde milionář z Dallasu. Eunice utěšuje Stellu, že po tom znásilnění nemůže Blanch s nimi zůstat (Stella tomu nevěří, Eunice jí také říká, že tomu nemůže za žádnou cenu uvěřit). Příjde Lékař, Blanch je histrická, nakonec se uklidní a odejde s lékařem pryč. Stella je úplně rozhozená a Stenley ji uklidňuje a svádí ji…