Truman Capote – životopis

literatura

 

Jméno: Truman Capote

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

TRUMAN CAPOTE (1924 – 1984)

Truman Capote byl americký novinář, spisovatel a také herec. Mezi jeho významná díla patří například Chladnokrevná vražda.

 

ŽIVOT

Capote se narodil v New Orleansu v Lousianě. Jeho matce bylo teprve sedmnáct let. V jeho čtyřech letech se rodiče rozvedli, a tak byl vychováván příbuznými z matčiny strany. Později se v Monroeville seznámil se spisovatelkou Harper Leeovou, který ho inspirovala v některé jeho tvorbě. Stejně tak i ona jeho zavedla do svého díla. Jinak byl Capote spíše samotářské dítě, naučil se sám číst i psát ještě před nástupem do školy, a již v deseti letech začal s prvními literárními pokusy.

Později se vrátil ke své matce, která žila s jejím druhým manželem v New Yorku. Právě jeho jméno Capote, rozený Truman Streckfus Person, začal používat po té, co ho matčin manžel Joseph Capote adoptoval. Rodina žila poklidným životem, dokud nevyšlo najevo, že manžel spáchal zpronevěru. Jeho manželka to neunesla a předávkovala se prášky na spaní. Po té se stal posedlý psaním, každý den trávil nad literaturou několik hodin.

V roce 1935 nastoupil do školy Trinity a pokračoval na vojenské akademii svatého Josefa. O čtyři roky později se přestěhoval do města Greenwich, tam navštěvoval střední školu a zároveň přispíval do školního časopisu a novin. Závěrečné zkoušky nakonec složil v New Yorku na soukromé škole Dwight School.

Po škole nastoupil do deníku The New Yorker, kde pracoval dva roky. Přestože to nebyla jeho vysněná práce, byl za ni později rád, protože ho odvedla od vysokoškolského vzdělání. Měl za to, že člověk buď spisovatelem je anebo není, ale nestane se jím na žádné škole.

Zemřel v Los Angeles, ale okolnosti jeho smrti nejsou dodnes přesně známy. Spekuluje se o následcích dlouhodobého užívání drog a alkoholu, zřejmě jaterní selhání.

 

DÍLO

Nejprve začal tvořit krátké prózy a napsal řadu povídek. Když se řešila forma jeho psaní, jen odpovídal, že neexistují pravidla, podle kterých by psal, že jen stačí najít pro danou povídku tu správnou techniku. Později se věnoval románové tvorbě. Bývá řazen k průkopníkům románového faktu.

MIRIAM – jedna z jeho prvních povídek, velice úspěšná

další povídky: Z MÉHO POHLEDU, TY STĚNY JSOU CHLADNÉ, MÍT VLASTNÍHO NORKA, ZAVŘETE POSLEDNÍ DVĚŘE (za tuto povídku získal cenu O. Henryho)

LETNÍ PLAVBA – román, který popisuje poměr mezi dcerkou z vysoce postavené rodiny
a dozorcem na parkovišti

JINÉ HLASY, JINÉ POKOJE – román, ve kterém se mluví o dospívání čtrnáctiletého chlapce, který žije na americkém jihu

STROM NOCI – povídková sbírka, za kterou získal cenu O. Henryho

SNÍDANĚ U TIFFANIHO – osudy mladé americké dívky, která sní o bohatství a zaplétá se s americkou mafií

CHLADNOKREVNĚ – psychologické dílo, román – dokument, autentická rekonstrukce vyvraždění kansaské rodiny

HUDBA PRO CHAMELEONY – sbírka povídek, česky vyšla pod názve Ručně vyřezávané rakvičky

 

ZAJÍMAVOSTI

  • rodné jméno Truman Streckfus Persons
  • měl přezdívku Buldok (zřejmě dle fiktivního detektiva Bulldoga Drummonda
  • prohlásil, že zničil rukopis románu Letní plavba, a tak byl považován za ztracený, později vyšlo najevo, že rukopis ukradl člověk, kterého si Capote najmul, aby mu hlídal jeho byt v Brooklynu
  • ztvárnil mnoho filmových postav (role v detektivní komedii Vražda na večeři)
  • byl homosexuál
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.