V zámku a podzámčí – krátký rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: V zámku a podzámčí

Autor: Božena Němcová

Přidal(a): Tessinka93

 

 

Literární druh:

 

Literární žánr:

 

Druh kompozice:

  • klasická kompozice
  • dodržení jednoty místa, času a děje

 

Hlavní myšlenka:

  • Autorka poukazuje rozdělení společnosti do tří tříd (bohatí, střední bohatí, chudí), také na kontrast mezi živobytím v podzámčí a v zámku.

 

Místo děje:

  • Čechy, 19.století

 

Jazyk:

  • Kniha je psána spisovnou češtinou, er-formou. Autorka používá knižních výrazů, přechodníků, v přímé řeči hovorových výrazů.
  • Kniha je rozdělena na devět kapitol.

 

Hlavní postavy:

  • pan Skočdopole – mírný, rozumný, starší muž, rád dělá své ženě radost
  • paní Skočdopolová – dává hodně na okolí, chce mít stejné nebo lepší věci než mají ostatní, nechá se hodně ovlivňovat od své vypočítavé komorné; později se změní, chce být nápomocná
  • Mamsel Sára – komorná paní Skočdopolové, proradná intrikánka, snaží působit dojmem, že vše dělá pro dobro své paní, přitom vše dělá jen pro své vlastní dobro
  • Vojtěch – chytrý chlapec, dobře vychovaný, je skromný, rozumný, trpělivý

 

Děj:

Děj této knihy se odehrává na Nymbursku v polovině 19. století. Autorka srovnává poměry chudých lidí a vyšších vrstev. V podzámčí nemají lidé co dát do úst, na zámku se podstrojuje to nejlepší jídlo hraběnčinu psovi.

Pan Skočdopole je bohatý, a tak si zakoupil zámek na venkově, kam se i se svojí ženou nastěhoval. V podzámčí zatím všichni dřou bídu s nouzí a nikdo nemůže pomoci rodině Karáskových, ve které zemřel otec, a malý Josífek je na smrt nemocný. Paní Karásková následně umírá také. Ještě je tu však syn Vojtěch, kterého se ujme rodina krejčího Sýkory.

(V příběhu je ukázán kontrast mezi zámeckým psíkem Jolim, kterému jsou každý den předkládány vybrané pokrmy, zatímco v podzámčí není co jíst.)

Jednoho dne Joli uteče a najde ho právě Vojtěch. Donese ho tedy do zámku a tím si získá přízeň paní Skočdopolové, která se ho ujme. Vojtěch dostane nové jméno a má na starost psíka. Začíná Joliho odnaučovat návykům, které míval a stává se z něho milý psík.

O něco později onemocní paní Skočdopolová a lékař, jehož služeb využívá, jí zároveň vysvětluje poměry v podzámčí. Ta se po uzdravení změní a než odjede do Itálie, aby se úplně uzdravila, určí částku na Vojtěchova studia. Nechává založit opatrovnu pro malé děti a nemocnici. Z bohatství chtivé hraběnky se stává milá dobračka. V závěru jsou všichni šťastní, zlepší se i situace v podzámčí.

Další podobné materiály na webu: