Václav Matěj Kramerius – životopis

literatura

 

 Jméno: Václav Matěj Kramerius

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Tento český spisovatel, nakladatel a novinář se dnes považuje za zakladatele novodobé české žurnalistiky a velkého vlastence.

 

Život

Narodil se jako Matěj Valentin Kraméryus se narodil 9. února 1753 v Klatovech a zemřel 22. března 1808 v Praze. Dnes je pohřben na Olšanských hřbitovech. Z vlasteneckých důvodů později přijal jméno Václav, takže jej dnes známe pod celým jménem Václav Matěj Kramerius.

Své studium začal na jesuitském gymnáziu v Klatovech. Navázal studiem filozofii na pražské univerzitě (tehdy měla název Karlo-Ferdinandova Univerzita). V letech 1778 až 1780 studoval také práva. Na studiích si přivydělával u Jana Norberta z Neuberka, jemuž katalogizoval knihovnu a pořizoval pro něj opisy starých rukopisů. Tak se dostal i k mnohým staročeským dílům.

Mimo to se Kramerius zaměřil také na korektury textů českých osvícenců, což jej inspirovalo k vydavatelské činnosti.

V roce 1786 začal pracovat pro Schönfeldské císařské královské poštovské Noviny. Tato práce se pro něj stala osudovou, protože nejenže se stal populární v různých kruzích, získal také mnohé zkušenosti a zamiloval se do dcery majitele Schönfelda, se kterou se také oženil. Od roku 1789 vydával své vlastní noviny, které se jmenovaly Pražské poštovské noviny, v roce 1791 je přejmenoval na Krameriusovy c.k. vlastenecké Noviny. Tyto noviny byly vydávány až do roku 1808, kdy Kramerius předčasně zemřel (na revmatismus a edém plic). Původně se nechal inspirovat novinami Wiener Kelner Zeitung, ale postupně získal široký okruh dopisovatelů, kteří mu pomohli noviny vytvářet. I tak se ale tvorba novin potýkala se stálými finančními potížemi, a v roce 1795 byla hospodářská situace novin ještě zhoršena také vlivem příliš přísné cenzury.

V roce 1795 se stal majitelem knihtiskárny. Založil Českou expedici, která ve své době vydávala velkou většinu knih výhradně českých autorů.

 

Dílo

Čas a smrt – Tajemné příběhy

Autor společně s jinými spisovateli sestavil sbírku strašidelných povídek, které uvažují nad časem i smrtí. Kromě Krameria do knihy přispěli také tito spisovatelé: Ladislav Klíma, Jakub Arbes, Arthur Breisky či Josef Müldner.

Kniha Josefova

Autor se zde snaží lidem vysvětlit reformy, kterých se dopustil císař Josef, a zpopularizovat je. Částečně čerpá z německé předlohy.

Mladší Robinson

Tato kniha spustila lavinu novočeských robinzonád.

Zazděná slečna a jiné příhody pro vyražení

Opět se jedná o sbírku příběhů od různých autorů. Obsahuje rytířské i dobrodružné příběhy, stejně tak výchovné. Příběh Zazděná slečna napsal Prokop František Šedivý. Na spoluautorství se ale podílel také Antonín Josef Zíma se svou povídkou Karel Devienzo z Londonu a slečna florentinská, Václav Rodomil Kramerius se svou Železnou košilí, Jan Rulík s příběhem Boženka, veselého Kubíčka manželka, František Zamyš s příběhem s názvem Krátké opsání života Ludvíka šťastného a Václav Matěj Kramerius s příběhem Dobrá rada v potřebě.

Čarodějnice Megera

Rozličné povídačky k poučení a obveselení

Tyto dva tituly vyšly v České expedici za účelem zajistit ekonomický přínos pro vydavatelství, které ve velké většině vydávalo zejména prodělečné tituly. Jedná se o rytířské a strašidelné příběhy.

Způsoby, mrawy a mínění Činů a Kochin Činů

Jedná se o vůbec první sinologické dílo v české literatuře. Na základě zpráv misionářů v něm autor popisuje zvyky a mentalitu Číňanů a Vietnamců.

Noví čeští zpěvové pro krásné pohlaví ženské

Jedná se o básnickou sbírku, do které autor přispěl svými vlastními básněmi i básněmi přeloženými.

Arabské pohádky

Jedná se o pohádky pro děti s tematikou Blízkého východu.