Vladimir Nabokov – životopis

literatura

 

Jméno: Vladimir Nabokov

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

VLADIMIR NABOKOV (1899 – 1977)

Vladimir Nabokov byl původem ruský, později americký spisovatel, básník i prozaik. Největší slávu získal díky svému dílu Lolita.

 

ŽIVOT

Nabokov se narodil v Petrohradu v dobře situované šlechtické rodině. Otec byl právník a člen Prozatímní vlády, to mu zajistilo možnost získat kvalitní vzdělání. Začal studovat v Petrohradě na elitní Těniševově škole, tam se naučil především anglickému
a francouzskému jazyku. S celou rodinou emigroval, ve studiích tedy pokračoval na univerzitě v Cambridgi, kde se zabýval francouzskou a ruskou literaturou.

V říjnové revoluci emigroval do Berlína. Tam působil jako překladatel a spisovatel v rámci ruského Berlína. Oženil se a následoval život v Paříži, ve které působil jako učitel jazyků a překladatel.

Další etapou jeho života bylo USA, kde překládal a působil na Wellesley College, jako entomolog dostal Harvard Research Fellowship. Učitelská kariéra pokračovala na Cornellově univerzitě, na které vyučoval ruskou literaturu.

Po vydání románu Lolita, skandálu kolem něj a následném úspěchu (to způsobilo vyloučení na přípravu Nobelovy ceny), odešel Nabokov do důchodu. Jeho poslední lokalitou se stal švýcarský Montreux, kde prožil posledních 17 let života.

 

DÍLO

Autor je řazen mezi biliterární spisovatele, což znamená, že psal ve dvou jazycích, rusky i anglicky. Živil se také překlady z ruštiny do angličtiny a naopak. Úspěch měla hned jeho prvotina, lyrická poezie je ovlivněna expresionismem a symbolismem. Zabýval se problémy odcizení a problematikou ruským politických a intelektuálních emigrantů. Rád používal parodii a ironii. Dílo má významnou filosofickou rovinu, klade důraz na relativní prolínání času a prostoru. Nejvýznamnější díla se však objevily až v próze. K poezii se rád vracel, a to jak v jejím ruském, tak anglickém znění.

POEZIE

VERŠE – prvotina, HROZEN, POEMA, BÁSNĚ

PRÓZA

MÁŠEŇKA – první publikovaný román vydaný v Berlíně, milostný vztah mezi emigrantem Lvem Glebovičem Ganinem a Mášeňkou, jeho první láskou, text částečně vychází z autorových vlastních zážitků a vzpomínek

LUŽINOVA OBRANA – rusky psaný román vydaný v Berlíně, zachycuje úder emigrace a ztrátu idejí příslušníka petrohradské zlaté mládeže (ruské intelektuální elity)

POZVÁNÍ NA POPRAVU – román vydaný v Paříži, odlidštěný svět, absurdní realita, útěk hlavní postavy do jiné dimenze

VE ZNAMENÍ LEVOBOČKA – anglicky psaný román, příběh svobodného člověka v diktatuře, hlavní hrdina je přesvědčen, že mezinárodní věhlas a mravní odvaha ho ochrání před krutostmi policejního státu

LOLITA – román o dětské nymfomance, eroticky posedlý hlavní hrdina, který je o více než třicet let starší než dívka, je její pěstoun a milenec v jednom, jedno z nejkontroverznějších děl literatury 20. století, nejdříve způsobilo skandál, vyneslo mu ale rozhodující slávu

SOLUX REX – nedokončený román

DRAMATA

  • UDÁLOST, VYNÁLEZ VALČÍKU, dramatizace LOLITY

 

ZAJÍMAVOSTI

  • celým jménem Vladimir Vladimirovič Nabokov
  • byl také zoologem
  • v Paříži působil jako instruktor tenisu
  • byl velice uznávaný znalec motýlů
  • ,,Ruský romanopisec, který patří Americe“
  • získal Guggenheimovo stipendium