Jméno: Boris Pasternak
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): David Hampl
Boris Pasternak (1890 – 1960)
Boris Pasternak byl ruským básníkem, dramatikem, stejně jako překladatelem, nebo prozaikem. Zůstala po něm nejenom celá řada velmi významných děl, ale i smutný příběh spojený s koncem jeho života.
Život
Boris Leonidovič Pasternak se narodil 10.2.1890 v Moskvě a byl jedním ze 4 dětí v židovské umělecké rodině. Jeho otec byl známým malířem a profesorem na akademii. Jeho matka byla pianistkou. Vzhledem k zaměření rodiny se v jejich domě pravidelně scházela řada jiných umělců.
První umělecké kroky byly spojeny s hudbou a s cílem stát se skladatelem. Později Boris Pasternak přehodnotil své priority a zaměřil se na studium filozofie v německém Marburgu. Toto studium nedokončil, podruhé u něho došlo ke změně priorit, a v tomto okamžiku se začal naplno věnovat poezii.
Jeho první úspěšný literární počin byl spojený s rokem 1922, kdy mu bylo 23 let. Sbírka s názvem Sestra moje život byla spojena s velkým úspěchem, který znamenal nejenom obdiv, ale i navázání přátelství a kontaktů s řadou dalších ruských básníků.
Svůj talent rozvíjel i v době druhé světové války, kdy svá díla recitoval vojákům na frontě. V tu dobu se seznámil také s Olgou Ivinskou. S tou čekal dítě, které se nikdy nenarodilo. V souvislosti s její deportací do gulagu potratila.
Největší uznání získal Boris Leonidovič Pasternak v polovině padesátých let, kdy bylo vydáno jeho největší dílo Doktor Živago, na kterém začal částečně pracovat už ve 20. století. V domovském Rusku bylo dílo odmítnuto. Vydat se ho však podařilo v italském Miláně.
Významným milníkem pro Borise Pasternaka byl rok 1958 a udělení Nobelovy ceny. Tu nejprve přijal, ale z důvodu politického tlaku ji následně odmítl, jelikož jejím přijetím riskoval minimálně ztrátu svého občanství
Skonal dne 30.5. roku 1960 v Petrohradě. Důvodem jeho smrti byla nevyléčitelná rakovina plic, kterou trpěl a o které již několik let před svou smrtí věděl. Jeho smrt poznamenala nejenom literární kruhy, ale stala se také významnou chvílí pro vyjádření hromadného nesouhlasu s politickým systémem té doby. Právě smuteční obřad se stal jak posledním rozloučením, tak i tichým protestem.
Významná díla
Během svého života napsal několik desítek více či méně významných děl, které jenom potvrzovaly jeho všestrannost. Jedná se o díla prozaická, lyrická, stejně jako se jedná o díla epická. Toto jsou ta nejvýznamnější.
Sestra moje život – Sbírka básní vydaná v roce 1922, která je považována za jeho první významný literární počin. Básně jsou inspirované především prožitky související s přírodou a láskou.
Témata a variace – Sbírka vyšla v roce 1923 a po jejím vydání byl Boris Leonidovič Pasternak uznáván jako jeden z nejvýznamnějších ruských básníků své generace.
Povídky – Dílo z roku 1925, s jednoduchým názvem, ve kterém lze najít celou řadu významných povídek, jako jsou Dětství Ljuversové, Vzdušné tratě, Dopisy z Tuly, Apellova šťáva.
Glejt – Povídka, která vyšla v roce 1931. Jejím unikátem je fakt, že šlo o autorovu první autobiografickou povídku. Druhým specifikem je také to, že byla věnovaná Rilkeho památce. Její význam byl spojený i se snahou vylíčit rozpor mezi pojetím umění na západě a v rámci Ruské asociace proletářských spisovatelů.
Doktor Živágo – Nejvýznamnější dílo autora. Historický román, jenž interpretuje nejenom revoluční duchovní útlak, ale také duhou světovou válku. I přes zveřejněné 10 básní z románu v časopise Znamja nedošlo k povolení jeho vydání v Sovětském svazu. Roku 1957 tak vyšel v Itálii, kde byl spojený s nevídaným úspěchem, což znamenalo jeho okamžité překládání do řady světových jazyků a jeho rozšíření po celém světě. V Sovětském svazu byl oficiálně vydán až v roce 1988.