Zdeněk Jirotka – životopis

literatura

 

Jméno: Zdeněk Jirotka

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Pavla

 

Zdeněk Jirotka (1911 – 2003)

Ne každému spisovateli se podaří ihned proslavit. Zdeněk Jirotka to dokázal – oslovil obrovské množství čtenářů svým úplně prvním románem. Svérázný Saturnin, kterého vytvořil, se stal přímo legendární postavou. Úspěch první knihy byl tak fenomenální, že se ho Jirotkovi již nepodařilo později překonat.

 

Zdeněk Jirotka se narodil 7. ledna 1911 v Ostravě. Studia ostravského reálného gymnázia nedokončil, vyučil se místo toho zedníkem. Když mu bylo čtrnáct let, odstěhoval se po rozvodu rodičů do Hradce Králové se svým otcem. Nejspíše otcovo nadšení pro kulturu ovlivnilo jeho pozdější směřování k literatuře. Tehdy však v souladu se zvolenou profesí odmaturoval na zdejší stavební průmyslovce. Svoje profesní zaměření Jirotka využil i při svém působení v armádě, kde získal nejprve hodnost důstojníka pěchoty a sloužil až do roku 1939. O rok později nastoupil na úřednický post na tehdejším ministerstvu veřejných prací. Na ministerstvu působil do roku 1942. Zároveň začal spolupracovat s Lidovými novinami.

Rok 1943 byl pro Jirotkovu kariéru přelomový. Tehdy vyšel jeho první a zároveň nejúspěšnější humoristický román „Saturnin“. Údajně ho psal hlavně v koupelně, jedině tam se mohl dobře na práci na knize soustředit a měl více klidu. O dva roky později vydal svou další knihu „Muž se psem“. Po skončení druhé světové války se stal Zdeněk Jirotka redaktorem Lidových novin. V roce 1951 přešel do redakce týdeníku Dikobraz a publikoval i v dalších periodikách. Několik let pracoval jako vedoucí redakce humoru a satiry v Československém rozhlase, pro který vytvořil množství her a hříček. Byl rovněž spoluautorem populárního pořadu „Sedmilháři“.

V humoristickém týdeníku Dikobraz byl zástupcem šéfredaktora až do roku 1971, ovšem již po přelomových událostech roku 1968 byl vyloučen ze Svazu československých spisovatelů a v následujících letech se na něj vztahoval zákaz publikování. Další významnější dílo již sice Jirotka nepublikoval, přesto se nesmazatelně zapsal do srdce mnohého čtenáře více než podstatně více plodnější autoři. Neutuchající zájem o jeho prvotinu „Saturnin“ i v dalších desetiletích potvrdil, že popularita Jirotkova románu nebyla způsobena pouze načasováním prvního vydání v neutěšeném období druhé světové války, kdy lidem přišel hřejivý příběh plný humoru obzvlášť vhod, ale že je kniha nestárnoucí stálicí lákavou i pro další čtenářské generace.

Zdeněk Jirotka zemřel 11. dubna 2003 v Praze. Byl ženatý a měl dvě děti. Jeho syn Antonín se stal rovněž spisovatelem a píše zejména detektivní příběhy. Při příležitosti výročí narození Zdeňka Jirotky byla v Ostravě 7. ledna 2016 na jeho rodném domě slavnostně odhalena pamětní deska.

 

Výběrově z díla:

„Saturnin“ (1943) – Humoristický román, jehož ústřední postavou je osobitý sluha Saturnin, který je v mnoha ohledech vskutku mimořádný a nesmírně vynalézavý. Saturninovi se brilantně daří dostávat svého pána do různých kuriózních situací. Jirotka se inspiroval klasickým anglickým humorem a dokázal vytvořit zcela jedinečný příběh plný té nejkvalitnější situační komiky. Na motivy knihy vznikla dlouhá škála divadelních představení. V roce 1994 byl natočen i film, ve kterém se postavy Saturnina se ctí zhostil Oldřich Vízner, zatímco jeho poněkud upjatého pána si zahrál Ondřej Havelka. Kniha je i po letech stále značně populární a dočkala se více jak deseti dalších vydání. V rámci celonárodní ankety „Kniha mého srdce“ byl v roce 2009 Saturnin zvolen nejoblíbenější knihou čtenářů.

„Muž se psem“ (1944) – Druhá kniha Zdeňka Jirotky byla v roce 1968 rozšířena a obsahuje román a čtyři povídky. Jedná se o humornou parodii na detektivní žánr v jeho ustálené podobě.

„Hvězdy nad starým Vavrouchem“ (1946) – Hry určené pro rozhlas.

„Sedmilháří“ (1970) – Rozhlasový a televizní pořad plný úsměvných příběhů ze života. „Sedmilháři“ obsahující i povídky dalších autorů byly vydány i v knižní podobě.