William Faulkner – životopis

literatura

 

Jméno: William Faulkner

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Tento romanopisec psal o náročnou prózu americkém jihu. Mezi jeho nejznámější romány patří Hluk a vřava a Když jsem umírala. Jeho raná práce se skládala především z poezie. Proslavený je ale zejména pro své romány, ve kterých si vymyslel kraj Yoknapatawpha. Faulkner získal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1949 a nakonec získal dva Pulitzery a dvě Národní knižní ceny.

 

Život

William Cuthbert Faulkner se narodil 25. září 1897 v New Albany v Americe. Zemřel 6. července 1962 ve věku 64 let ve městě Byhalia. Příčina jeho úmrtí byl infarkt myokardu. Jeho rodiče Murry a Maud Butler Faulknerovi jej pojmenovali podle pradědy, Williama Clarka Faulknera. Tento dobrodružný a chytrý muž se zastřelil na náměstí v Ripley v Mississippi. Pracoval jako finanční pracovník železnice, politik, voják, zemědělec, obchodník, právník.

Právě děda na něj udělal dojem a inspiroval jej v několika dílech. Také ženy rodiny Faulknerovy jej inspirovaly a ovlivnili. Matka Maud, Lelia Butlerová byla vášnivou čtenářkou, malířkou a fotografkou. Naučila svého vnuka kráse linie a barvy.

Mladého Williama od narození vychovávala černoška jménem Caroline Barr. Byla základem jeho vývoje, pečovala o něj až do té doby, kdy opustil domov. Na jejím pohřbu se nechal slyšet, že měl to privilegium s ní být, že ho naučila rozlišovat správné chování od špatného a byla loajální vůči jeho rodině, přestože nikoho z nich neměla ráda. V pozdějších dokumentech poukazuje na tuto černošku jako podnět k fascinaci politiky, sexuality a rasy.

Když mu bylo dvanáct, začal úmyslně napodobovat skotské romantiky, například: Robert Burns, A. E. Housman a A. C. Swinburne. Přes jeho výjimečnou inteligenci (nebo právě pro ni) jej škola nudila a nikdy nedokončil střední školu. Po škole pracoval jako tesař nebo úředník v bance.

Během této doby se Faulkner setkal s Estelle Oldhamovou. V době jejich setkání byla populární a okamžitě mu ukradla srdce. Ta se ale nakonec vdala za muže jménem Cornell Franclin, který pocházel ze zámožnější rodiny než Faulkner.

 

Dílo

Sartoris

Tento román z roku 1929 patří mezi první, kde se objevuje krajina zvaná Yoknapatawph. Jedná se o vymyšlený kraj. Autor zkrátil svou knihu Prapory v prachu, protože na původní dlouhou verzi nemohl najít nakladatele. To se podařilo až roku 1973 jeho dceři Jill, na jejíž popud Prapory v prachu vyšly v plné délce.

Hluk a vřava

Tento román z roku 1929 přinesl autorovi slávu. Vypráví o jižanské rodině Compsonových, kteří žijí na začátku dvacátého století. Příběh o této rodině je poměrně hrůzný – autor se zaměřuje na duševní a morální úpadek této rodiny. Otec je alkoholik, matka neurotička. Mají spolu čtyři děti, jejichž svět je popisován. Název je převzat od Shakespeara (Macbeth).

Když jsem umírala

Tento román pochází z roku 1930 a taktéž se jedná o jeden z nejznámějších románů tohoto autora. Příběh je zasazen do amerického jihu, hlavními postavami jsou nyní chudí lidé (bílé pleti). Celý příběh se odehrává v deseti dnech, kdy chudá rodina chce splnit poslední přání své matky. Matka si přála, aby byla pohřbena v Jeffersonu a její početná rodina se rozhodla uspořádat pohřební cestu, která právě v Jeffersonu končí.

Srpnové světlo

Tento román byl vydán v roce 1932. Hlavní postavou je sirotek Joe Christmas (možná běloch, možná míšenec). Joe sám sebe nazývá černochem, a proto se často stává obětí rasismu. Joe není žádný svatoušek – je to žhář a vrah a rozhodně si nenechá nic líbit. Tento dramatický příběh má nastavit zrcadlo ostatním lidem – není Joeova povaha způsobena jejich chováním k němu?

Absolone, Absolone!

Tento román z roku 1936 je vrcholem Faulknerovy tvorby. V hlavní roli se představí jižanská rodina Sutpenů. Původem běloch a zakladatelem této rodiny je Thomas, který se dostane mezi bohaté plantážníky. Udělá si dítě s černoškou, ale zavrhne jej, což způsobí kolotoč tragických událostí. Ty jsou příčinou úpadku celé rodiny Stupenů.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.