Alexandr Sergejevič Puškin – životopis

literatura

 

Jméno: Alexandr Sergejevič Puškin

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): HaničkaS

 

 

Tento významný ruský spisovatel se dopustil mnoha změn ve světě umění. Je představitelem revolučního romantismu a bývá dokonce považován za zakladatele moderní ruské literatury. Jeho díla čerpají z romantismu, ale dotýkají se i realismu.

 

Život:

6. června 1799 se v Moskvě zrodila legenda. Alexandr Sergejevič Puškin pocházel ze starého šlechtického rodu. Oba jeho rodiče byli velmi vzdělaní, a tak mohl i Alexandr díky své inteligenci a původu studovat na Carském Selu, což bylo tehdejší lyceum pro šlechtice. Na lyceu se v Alexandrovi probudil zájem o politiku a po dokončení studia pracoval na ministerstvu zahraničí. Práce však nebyla středobodem jeho zájmu. Hojně psal a věnoval se společenskému životu. Jeho satirické básně mnohdy útočily proti systému, což přilákalo zájem carské policie. Pro své básně a názory v nich se objevující, byl poslán roku 1820 na Jih Ruska, roku 1823 poté do Oděsy. O dva roky později je mu povoleno volně se pohybovat, ale až v roce 1826 mu car dovolil vrátit se do Petrohradu. Po návratu do Petrohradu se mu začalo dařit. Oženil se s Natalií Nikolajevnou Gončarovovou a stal se úředníkem na ministerstvu zahraničí. Škoda jen, že toto období netrvalo příliš dlouho. 8. února 1837 došlo k souboji mezi Puškinem a milencem jeho ženy. Puškin byl střelen do břicha, což se mu o dva dny později stalo také osudným. O jeho rodinu však bylo postaráno, car jim zajistil celoživotní penzi.

 

Díla:

Cikáni (1824)

Povídka; hlavním hrdinou je mladý šlechtic Aleko, který uteče k Cikánům, aby mohl žít svobodně; zamiluje se do cikánské dívky, ta však miluje někoho jiného; tak je Aleko oba zabije a vezme jim to, po čem sám touží, svobodu.

 

Evžen Oněgin (1831)

Veršovaný román; Puškin zde kombinuje prvky romantismu s realismem, realisticky je zde popisována ruská společnost; Evžen Oněgin se přestěhuje na venkov, kde se zamiluje do Taťány; ta mu svou lásku vyzná skrze dopis, on ji ale nakonec odmítne a začne flirtovat se snoubenkou svého přítele; dojde k souboji mezi nimi a jeho přítel umírá; Evžen odchází, a když se vrací, je zamilován do Taťány, ta k němu stále city chová, ale odmítne jej kvůli svému manželovi.

 

Piková dáma (1834)

Novela; hlavní hrdina je karetní hráč, který je ochoten pro výhru zaprodat svou duši a dopustit se zločinu.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.