Alexandre Dumas (starší) – životopis

literatura

 

 Jméno: Alexandre Dumas starší

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

Alexandre Dumas starší je slavný francouzský autor, který je známý zejména pro své historické dobrodružné romány, mezi které patří Tři mušketýři a Hrabě Monte Cristo. Zdaleka se ale nejedná o jeho jediná díla. Dumas byl velice plodným autorem, jehož práce byly přeloženy do více než 100 světových jazyků a upraveny pro četné filmy.

 

Život

Alexandre Dumas se narodil 24. července 1802 ve Villers-Cotterêts ve Francii. Zemřel 5. prosince 1870 ve věku 68 let v Puys. Příjmení „Dumas“ přijal po své babičce Marie-Césette Dumas, bývalé haitské otrokyně. Jeho matka se jmenovala Marie Louise Labouretova a  otec byl generál Thomas-Alexandre Davy de la Pailleterie. Jeho dědeček byl markýz Alexandre Antoine Davy de La Pailleterie. Thomas-Alexandre přijal jméno Dumas, když se uchýlil do Napoleonovy armády, kde získal pochybnou přezdívku „Černý ďábel“.

Thomas-Alexandre se stal generálem ve věku 31 let, což byla nejvyšší pozice každého černocha v evropské armádě. V roce 1797 se vyznamenal v bitvě u Adige, když překvapil a porazil rakouskou baterii. Thomas-Alexandre opustil ozbrojené síly po nesouhlasu s Napoleonem během své egyptské kampaně. Byl uvězněn téměř dva roky a zemřel krátce po svém propuštění. Po smrti manžela Marie Louise Labouretová tvrdě pracovala, aby poskytla vzdělání pro svého syna. Dumas navštěvoval školu Abbé Grégoire, než odešel, pracovat k místnímu notáři.

V roce 1822 se Dumas přestěhoval do Paříže a ponořil se do literatury. Pracoval jako písař pro duc d’Orléans (později jmenoval krále Ludvíka Filipa) během revoluce v roce 1830. Začal psát hry, komedie i dramata. Dumasův romantický styl – často srovnáván s jeho současníkem a soupeřem Victorem Hugem – se ukázal být mimořádně populární.

Za peníze, které si vydělal díky svým románům, koupil Dumas pozemky a postavil Château de Monte Cristo v Port Marly, Yvelines ve Francii. Tento dům (který je nyní muzeem) měl být pro autora svatyní a mnoho času strávil psaním a zábavou před tím, než ho dluh přemohl a donutil jej, aby prodal svůj majetek. Utekl do Belgie v roce 1851 a později do Ruska, aby se vyhnul věřitelům. I v exilu nadále vydával knihy.

S Marie Laure Catherine Labay měl syna Alexandra, který taktéž psal romány. Měl mnohé aféry se ženami, z nichž pochází minimálně jedna dcera Marie Alexandrine.

Dumas zemřel 5. prosince 1870 v domě svého syna v Puys ve Francii. Byl pohřben na hřbitově Villers-Cotterêts. V roce 2002 bylo jeho tělo přesunuto do Panthéonu v Paříži, kde Dumas spočívá mezi takovými francouzskými literárními velikány, jako je jeho soupeř Victor Hugo, Émile Zola a Jean-Jacques Rousseau.

 

Dílo

Dumas byl plodný spisovatel esejí, povídek a románů, stejně tak her a cestopisů. Jeho zájmy také zahrnovaly zločiny a skandály tehdejší doby, o kterých Dumas napsal osm svazků esejí, jako je například Lucrezia Borgia a Cesare Borgia, a jména, která jsou více současná s jeho dobou, jako je Karl Ludwig Sand. Na mnohých svých historických románech spolupracoval s profesorem historie Augustem Maquetem.

 

Hrabě Monte Cristo

Tento román byl původně vydáván formou seriálu. Tento román vyšel roku 1844-1845. Děj se odehrává v době, kdy císař Napoleon padnul a na francouzský trůn znovu nastoupili Bourboni. Hlavní postavou je Edmond Dantes, lodní důstojník, který se plaví na lodi Faraón. Kapitán této lodi umírá a Edmond mu slíbí, že navštíví ostrov Elba. Zde dostane dopis od Napoleona pro Noirtiera. Edmond se má stát kapitánem Faraóna. Avšak Danglars mu toto záviděl, a proto se spojil s Fernandem Mondegem, který byl zamilován do snoubenky Edmonda, do Mercedes. Tito dva společně napsali udavačský dopis, v němž označili Edmonda za bonapartistu. Edmond byl zatčen a odveden do pevnosti If, kde strávil 14 let. Společně s Abbé Fariou, který se k němu prokopal se snažili prokopat chodbou ven k moři. Avšak nestihli to – Abbé zemřel. Ještě před smrtí však zvládl Edmonda mnohému naučit a svěřil mu také tajemství o ztraceném pokladu na ostrově Montecristo. Edmond utekl z pevnosti v pohřebním rubáši, v němž měl být vynesen Abbé. Získal poklad a začal spřádat pomstu. Danglarse přivedl k bankrotu, o Villefortovi prozradil, že odložil svého nemanželského syna a Mondego zaplatil za svou vojenskou zradu.

 

Tři mušketýři

Tři mušketýři zahrnují celkem tři romány, z nichž první byl vydán 1844. Hlavní hrdiny snad netřeba představovat – Aramis, Athos a Porthos, které doplňuje mladíček D’Artagnan.

 

Muž se železným hledím

Jedná se o další neznámější román tohoto autora, který vypráví o dvojčeti francouzského krále, jenž byl uvězněn v železné masce. Příběh byl několikrát zfilmován.

 

Královna Margot

Jedná se o trilogii, která pochází z období náboženských válek ve Francii, jež se odehrávali v 16. století.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.