Alexandre Dumas mladší – životopis

literatura

 

Jméno: Alexandre Dumas mladší

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Tento autor patří mezi nejvlivnější francouzské dramatiky poslední čtvrtiny 19. století. Ačkoli téma nedovolené lásky vždy hrálo důležitou roli ve francouzské tvorbě, Dumasova posedlost tímto tématem působila téměř jako mánie. Jedenáct jeho her napsaných před rokem 1880 má jako motiv nedovolenou lásku. Přesto se Dumas rád považoval za moralistu a učitele, což se zdá být poněkud protichůdné.

 

Život

Alexandre Dumas se narodil 27. července 1824 v Paříži a zemřel o 71 let později, 27. listopadu 1895, taktéž v Paříži. V současné době je pohřben v Montmartru. Tento spisovatel a dramatik se zabýval psaním historického románu. Jeho matkou je Catherine Laure Labay, která měla nemanželský románek se slavným spisovatelem Alexandrem Dumasem, který je jeho otcem. Mladý Alexandre vyrůstal po penzionátech. Jako nemanželský syn si musel projít řadou mučivých školních dnů – se svou nelegitimitou se musel setkávat téměř denně.

Živil se literární tvorbou a jeho život byl velice bohémský. První díla jsou dost ovlivněna slavným otcem, nicméně poté se začal soustředit na realistické romány, ve kterých zobrazuje sociální poměry společnosti. K těmto patří jeho nejznámější román Dáma s kaméliemi. Po úspěchu tohoto románu se rozhodl věnovat divadlu, kde se věnuje především kritice mravů, problémy nemanželských dětí, rozvody i cizoložstvím, ale také právy žen. Tím se zasloužil o rozšíření realismu také na divadelní scéně.

Po dosažení prvních úspěchů se tento spisovatel stal vážným a tvrdě pracujícím autorem, což mu brzy přineslo nezávislost a bohatství. Avšak na rozdíl od svého otce, slavného spisovatele, postrádal jeho nadání k vytvoření románů, takže v současné době stojí spíše ve stínu svého otce.

V roce 1874 se stal členem Francouzské akademie a v roce 1894 obdržel Řád čestné legie. Zemřel 27. listopadu 1895.

 

Dílo

Královnin klenot

Jedná se o drama z roku 1845. Tato komedie o jednom aktu byla poprvé představena v divadle Castellane.

Dobrodružství čtyř žen a jednoho papouška

Tento román z roku 1847 je autorovou prvotinou, která mu ale příliš slávy ani úspěchu nepřinesla.

Dáma s kaméliemi

Román pochází z roku 1848. Mladému spisovateli se inspirací stala kurtizána jménem Marie Duplessis. Seznámil se s ní v Saint German en Laye, kde žil určitou dobu se svým otcem. V románu je patrný revoluční postoj k postavení této ženy, což způsobilo, že román byl dlouho cenzurou zadržován. Po uvedení této hry se Dumas obrátil k divadlu (také Dámu s kaméliemi přepracoval na drama).

Doktor Servans

Jedná se o román z roku 1848, který se ale odehrává v roce 1820. vypráví o starém lékaři, který žije v městečku C na břehu Rýna.

Jindřich Navarský

Dílo z roku 1851. Sám autor není pouhým svědkem toho, čím prochází – stane se jedním či dokonce dvěma hlavními charaktery. Jedná se tedy o vlastní dobrodružství – všechny postavy jsou opravdoví muži a ženy s nimi žertují, hádají se, milují je a obdivují nebo jimi naopak pohrdají či je dokonce zabíjí.

Paní z Lys

Jedná se o druhou divadelní hru tohoto autora, která byla představena roku 1851. Jejím ústřední téma bylo podobné jako u Dámy s kaméliemi.

Polosvět

Třetí hra tohoto autora z roku 1855 je považována za nejlepší ze všech jeho dramatických děl. Někteří kritici jdou tak daleko, že to považují za model komedie 19. století. Tato hra mění téma prvních dvou tím, že líčí pokusy chytré ale společensky zdiskreditované ženy obnovit sama sebe ve slušné společnosti.

Markýz de Villever 

Toto drama napsal společně s nejvlivnější spisovatelkou té doby George Sandovou, která se proslavila zejména svými milostnými romány.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.