Antoine de Saint-Exupéry – životopis

spisovatelé

 

Jméno: Antoine de Saint-Exupéry

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Miruška

 

 

Antoine de Saint-Exupéry, celým jménem Antoine-Jean-Babtiste-Marie-Roger de Saint- Exupéry, se narodil 29.6.1900 v Lyonu v bohaté šlechtické rodině a zemřel 31.7. 1944. Byl to francouzský prozaik, publicista, letec a byl považován za filozofa a humanistu.

 

ŽIVOT

Od dětství se u něho projevoval zájem o literaturu, o výtvarné umění a i o letectví. Od malička navštěvoval církevní školy, avšak se z něho nikdy kněz nestal. Začal studovat Námořní školu, ale toto studium ho neohromilo. Poté studoval v Paříži na Akademii výtvarných umění,  studium nedokončil a nastoupil k druhému leteckému stíhacímu pluku ve Štrasburgu r. 1921. Ve Štrasburgu se nadchl pro letectví, stal se pilotem a složil tu i zkoušku z civilního letectví. Brzy poté havaroval a měl vážné poranění lebky. Tuto havárii přežil, a zanedlouho havaroval znova, tentokrát v Libyjské v poušti.  Jako civilní letec se dostal na mnoho míst např. do severní a jižní Afriky, což se prolíná i v jeho dílech a pracoval i u různých leteckých společností. Roku 1923 odešel na chvilku do civilu a stal se úředníkem a obchodníkem, dokonce na nějaký čas prodával i nákladní auta. Což bylo v rozporu s jeho pohledy na svět, neměl rád auta, protože ho nedokázala vznést k obloze.

 

V této době se už začal věnovat psaní. Jeho první kniha vyšla roku 1926, jedná se o novelu s názvem Letec. Po vydání této knihy přestal prodávat auta, vrátil se k letectví a přepravoval poštu z Toulouse do Casablancy. Hned na to se stal velitelem letiště Cap Juby. Ve 30 letech napsal svojí další knihu Kurýr na Jih. Tato kniha je zajímavá tím, že se tu setkáme s hlavním hrdinou, který zemře v letadle (stejně jako Saint-Exupéry). Dále pomáhal návazat letecké spojení s Patagonií. Poté, co se mu to podařilo, se vrátil do Francie a vydal další knihu (Noční let – příběh nočních leteckých kurýrů, opět využil svých zkušeností) V roce 1934 pobýval v Asii, kde opět havaroval. Tentokrát si zlomil dolní končetinu. V roce 1936 pracoval jako novinář ve španělské občanské válce. Na počátku druhé světové války se dostal do Toulouse a zde školil nové piloty. Zanedlouho se dostal k leteckým průzkumníkům. V roce 1940 se Němci ocitli na území Francie, Saint-Exupéry dostal pokyn k průzkumnému letu a vrátil se se snímky nepřátelského seskupení. Zážitky z tohoto letu se odrazily v další knize – Válečný pilot ( v této knize odsuzoval válku)

 

Po porážce Francie r. 1940 odešel do USA s tím, že se tu stane letcem průzkumného útvaru, což se také stalo. Z jednoho průzkumného letu se už nevrátil. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno, trosky letadla byly objeveny až roku 2010. V USA začal psát knihu Malý princ, kterou dokončil v roce 1943.

 

TVORBA

Antoine psal humanistické příběhy, inspiroval se svými vlastními zážitky (letec, velitel letišť), setkáme se tu s úvahami o smyslu životu, o hodnotách života, autor věří v dobro, věří v pravdu, neustále hledá lásku, přátelství, odsuzuje válku. Polemizuje o tom, co je v životě opravdu důležité.

 

Pravděpodobně byl sestřelen německým letadlem v oblasti Korsiky nebo nad Alpami

Létal na linkách Toulouse-Dakar, Casablanca-Timbuktu, Buenos Aires – Ohňová země

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.