Malý princ – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Malý princ

Autor: Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry

Přidal(a): Sar

 

 

Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944)

Francouzský prozaik a letec aristokratického původu. Soudobé civilizaci vytýkal její omezené, jednostranné vnímání světa. Za druhé sv. války byl sestřelen při průzkumném Peteru nad Středozemním mořem poblíž Marseillie.
Sain-Exupéry tematicky čerpal z oblasti letectví, které se stalo jeho vášní. Život letců přiblížil v románech Kurýr na jih a Noční let. Prostřednictvím jejich příběhů a příhod se zamýšlel nad lidským životem, jemuž dává smysl čin vykonaný pro druhé. K čtenářsky nejoblíbenějším dílům patří filozofická pohádka Malý princ. Za 2. sv. války válečný pilot. V r. 1944 byl asi sestřelen – pod Marriele.

 

Díla:

Kurýr na Jih
Noční let
Letec
Válečný pilot
Malý princ
Citadela

 

Malý princ

Lit. druh: epika

Lit. žánr: pohádka – filozofická pohádka pro dospělé (pohádky by měly být zdrojem poučení) toto dílo je úvahové, fantastická lit.

Čas: zřejmě v době 2. sv. války. Odehrává se během 8 dní

Námět: nepochopení, ignorace, sobectví a malichernost

 

Obsah:

Hlavní myšlenkou autora je ukázat rozdíl mezi světem dospělých a dětí za mocí, bohatstvím, slávou, kritika nesmyslnosti, zbytečnosti, ústup citových hodnot
Autor nám ukazuje svůj postoj k světu a lidem a autor se dozví tajemství čistého srdce.
– otázka dětství a dospělosti, láska přátelství a lidské vlastnosti
– Malý princ je taková nadčasová alegorie o důležitosti lásky a přátelství vůbec
– V Malým princi se setkávají 2 lidé, díky setkání se v závěru vytvoří spojení (navzájem se od sebe vzdělávají)
– dospělí nikdy nejsou schopností chápat jejich sny a nálady
Motivy: tajemství, zkrocení, priority v životě člověka, kresby (autor kresbami naznačuje, že vše nelze vyjádřit slovy) bez jeho kreseb by bylo dílo neúplné, kresbami se vrací do dětství)

 

Jazyk: – moderní řeč, spisovný jazyk (někdy až banálně dětský – pohled na svět MP), jazyk je bohatý, ale není příliš složitý

 

Postavy:

Hl. postava – Malý princ – autor si ho vymyslel, aby nám připomněl, že Malý princ je dětská část, kterou v má každý v nás i když si to nechceme připustit, tak jsem ho v sobě měli. Malý princ je typ zvědavého dítěte, klade otázky, nechápe nespravedlnost, ptá se na otázky odhaluje vlastnosti lidí. Malý princ je malý, nevinný, roztomilý, nezkažený, roztomilý, citlivý, milující, přímý, putuje vesmírem aby poznal svět je to chlapeček z B612 najednou se objeví na poušti z nebe, rád klade otázky do omrzení, ale sám na otázky neodpovídá, má žlutou šálu, vypráví o své planetě a cestě po asteroidech po celé dílo neztrácí sovu dětskost – nenechal se ovlivnit dospělými, nakonec se vrátí ke své růži, protože poznal, že se musí vrátit k tomu co miluje a nechal se uštknout hadem.

Pilot – současně vypravěč, ztroskotá v poušti, setkává se s Malým princem.

Liška – neměla ráda lidi, ale Malý princ ano. Protože poznala že i ona potřebuje přítele, chtěla se nechat ochočit, vychovávala ho k trpělivosti, prozradila MP proč je jeho růže jedinečná MP díky lišce pochopil, že je navždy zodpovědný za to co si ochočil (Růži), řekla co je tajemství čistého srdce „Nejprve musíme lásku dávat, až pak ji budeme dostávat.“.

Hadvyjadřoval se v hádkách. Malý princ mu nejdřív nerozuměl „ Člověk je osamělý i mezi lidmi.“. Malému princi pomohl, protože ho uštkl a Malý princ se mohl vrátit k růži, had mu řekl, že má takovou moc když někoho uštkne.

Král – oblečený v hermelínu, seděl na trůnu, na celé planetce byl sám, byl despotickým vladařem, považoval Malého prince jako svého sluhu, měl fobii z toho, že chtěl být neomezeným panovníkem, chtěl nařizovat, rozkazovat, být autoritou, nestrpěl neposlušnost, částečně byl rozumný na otázky Malého prince, odpovídal rozkazem, závěrem král řekl:  „Je třeba od každého to, co může dát.“.

Lampářten jediný Malého prince pochopil. Jediný se nezabýval sám sebou. Tímto člověkem by všichni pohrdali, král, domýšlivec, pijan a byznysmen, řekl si malý princ a šel dál svou cestou. A přece on jediný mi nepřipadá směšný. Snad proto, že se zabývá něčím jiným než sám sebou.

Zeměpisecseděl u svého stolu a Malý princ u něj objevil opravdové zaměstnání, zeměpisec Malého prince považoval za badatele, protože mu Malý princ vyprávěl o své planetce. Upozornil Malého prince, že existence jeho růže je pomíjivá . Dále mu poradil aby se vydal na planetu Zemi, ta že má dobrou pověst.

Baobaby rostliny které rostu na zemi, ale i na planetách (proč nevadili na zemi a proč jo na planetě, obrázky…).

Domýšlivec – domníval se, že ho Malý princ přišel chválit a obdivovat.

Pijanosamělý nešťastný, cítil že je smutný a tak utápěl žal v alkoholu. Pil aby zapomněl, že se stydí že pije.  Vymyslel absurditu některých životních situací.

Byznysmen neustále počítal hvězdy a peníze za Hvězdy, nechtěl být rušen.

Výhybkářvypravoval vlaky s lidmi, kteří jezdili sem a tam. Malý princ to nechápal. Výhybkář mu to vysvětlil tak, že lidé jsou nespojení, tak kde zrovna jsou. Vyňal z toho 2 druhy lidí. „Jedině děti, vědí co hledají.“

Obchodník obchodovals pilulkami, které tiší žízeň.

Růžeautor jí dává lidské vlastnosti pyšná, jedinečná, má ráda sama sebe, marnivá, bojí se průvanu. Když Malý princ uvidí růže na zemi, tak růži prohlédne, ale přesto jí má rád i když má negativní vlastnosti.

Beránek byl nakreslen pilotem,1. beránek byl moc nemocný, 2. to nebyl beránek ale beran protože měl rohy, 3. byl moc starý, 4. nakreslil krabici a řekl že je v ní beránek a princ byl nadšený.

 

Zařazení do doby:
moderní světová literatura
francouzská literatura
po 2. sv. válce

Antoine de Saint-Exupéry začal psát  a napsána byla v r. 1942 v r. 1943  v AJ, ve fr. Jazyku je jednou z nejvýznamnějších národních liter. současnosti, ale i v literární historii, (už ve středověku – píseň o Rolandovi – Apollinere, proklatí básníci, během 1. sv. války. Už od počátku 20. století se literatura zabývá analýzou člověka v jeho spol. zařazení.
Kniha Malý princ – zkoumá otázky existence člověka z hlediska jeho individuality + z hlediska jeho spol. vztahů.

Další podobné materiály na webu: