Kniha: Broučci
Autor: Jan Karafiát
Přidal(a): kačka
Informace o autorovi
Život
- Jan Karafiát byl narozen 4.1. 1846 v Jimramově do rodiny s devíti sourozenci. Vystudoval gymnázium a teologický seminář v Bonnu, Vídni a Berlíně.
- Po vystudování se věnoval soukromému učení žáků v Kolíně nad Rýnem a Edinburgu, zde se seznámil s Jane Beaukenen, která byla jeho přítelkyní, rádkyní i mecenáškou. Tato osoba dala Janu inspiraci pro napsání Broučků.
- V roce 1872 se stal učitelem evangelického semináře a knězem v Čáslavi. Pro neshody společenství opustil a stal se knězem na Valašsku, kde sloužil 20 let.
- Později se přestěhoval do Prahy a občasně vydával články do Reformovaných listů.
- Zemřel v Praze 31.1. 1929.
Další díla:
- Mistr Jan Hus, Broučkova pozůstalost, Kamarádi aj.
Doba vzniku díla
- Dílo vzniklo v 2. pol. 19. st. (1876), v tomto časovém období si české země procházely politickou i uměleckou revolucí. Češi se rozdělili na dva politické směry, oba měly však stejný cíl: obnovení českého státu v rámci federativně uspořádaného Rakouska. V roce 1879 se Češi dočkali změny, český jazyk byl uznán do státní správy, a i školy byly rozděleny na české a německé.
- Za umělecké směry převládal romantismus s realistickým zaujetím. Osobnostmi této doby se mimo jiné stali Bedřich Smetana, Antonín Dvořák nebo Leoš Janáček. V roce 1881 došlo k otevření Národního divadla a následně k jeho vyhoření.
Současníci
- Karel Jaromír Erben – spisovatel, básník, sběratel lidových písní a pohádek
- Božena Němcová – spisovatelka prózy a pohádek
- Alois Jirásek – prozaik, dramatik, autor povídek
Rozbor díla: Broučci
- ilustrace: Jiří Trnka
- počet stran: 124
- první vydání: 1876
Charakteristika knihy
Téma a hlavní myšlenka
- Potěšení dětí pohádkou
- Ukázat, jak to může dopadnout s neposlušností
Forma díla a jazyk
- Kniha je psána er-formou poetického podání.
- Je zde použita spisovná čeština, ale i archaismy.
- Mezi jazykové jevy patří:
- časté opakování se slov (,,a spali a spali“)
- zdrobněliny (,,kmotřička, kmotříček..“)
- pořekadla (,,dřív než kočička vejce snese, všecko se ti zahojí“).
Vlivy na dílo
- Jedním ze zásadních vlivů na dílo je jistě autorova víra v Boha, která provází celý příběh, broučci se chovají podle božích přikázání, víra je provází životem.
- Další vliv na dílo měla bez pochyb autorova rádkyně Jane Beaukenen, která představuje postavu Janinky.
Charakteristika postav
- Brouček (hlavní postava) – zvědavý a neposlušný, je ale také hodný a spoustu věcí myslí dobře
- maminka s tatínkem – jsou hodní a hezky se i chovají k broučkovi, když však zlobí, dokážou být i přísní a broučka potrestat
- Beruška – vždy hodná, trpělivá a ochotná
- kmotřička a kmotříček – jsou laskaví, chovají se velice pohostinně
- Janinka – osamělá beruška, která nemá svoji rodinu neprovdala se za žádného broučka, žije tedy sama, ale kmotřička s kmotříčkem ji přijali do rodiny, je laskavá a moudrá, všem vždy dokáže poradit
Děj
Pohádka vypráví o životě svatojánských broučků. Hlavní postavou je Brouček, který žije v chaloupce pod jalovcem se svým tatínkem a maminkou. Celá rodina vstává se západem slunce, tatínek po snídani odlétá s kmotříčkem svítit lidem na cestu, maminka s Broučkem zůstávají doma. Ačkoliv by měl Brouček mamince spíše pomáhat, bývá naopak neposlušný a maminku někdy trápí, také chodívá navštěvovat Berušku a kmotřičku. Večer se tatínek s kmotříčkem vrací a po večeři a modlitbě chodí s ranním zakokrháním kohouta spát. Modlitba je každodenní součástí broučků, jsou v souladu s Biblí a věří, že celý jejich život je v božích rukou. Když přijde zima, broučci zateplí svá obydlí a topí chvojím, aby neumrzli. Vždy, když nějaký bouček zemře, vyroste na jeho místě chudobka.
Po zimě byl Brouček už dost velký na to, aby mohl létat s tatínkem a kmotříčkem svítit lidem. Jednou díky své neposlušnosti a málem přijde ve světě lidí o křídlo. Vyléčí ho Janinka, která později zemře, stejně jako maminka s tatínkem a kmotříčkem. Jak brouček rostl, oženil se s Beruškou, s níž měl deset dětí. Jeden rok však přišla tuhá zima a pod jalovcem na jaře vyrostlo dvanáct chudobek.