Allen Ginsberg – životopis

literatura

 

 Jméno: Allen Ginsberg

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Allen Ginsberg byl americký básník, jedním ze zakladatelů beatnické generace zejména díky své básni Kvílení. Byl plodný spisovatel, který prosazoval práva homosexuálů a protiválečná hnutí, protestoval proti vietnamské válce a vymyslel frázi „Flower Power“. Patří k předním spisovatelům a uměleckým ikonám.

 

Život

Allen Ginsberg se narodil 3. června 1926 v Newarku v New Jersey. Zemřel 5. dubna 1997 ve věku 70 let na rakovinu jater. Celým jménem je Irwin Allen Ginsberg. Vyrůstal ve městě Paterson. Jeho matka Naomi emigrovala z Ruska do Států, zatímco jeho otec Louis byl básník a učitel. Vedl školní časopis a inspiroval se poezií Walta Whitmana. Po střední škole navštěvoval Kolumbijskou univerzitu. Zde se setkal s bývalým studentem této univerzity Jackem Kerouacem a Williamem S. Burroughsem. Všichni tři se měli stát literárními ikonami revolučního kulturního hnutí. Ginsberg se začal soustředit na své psaní v polovině čtyřicátých let.

Ukončil Kolumbijsou akademii v roce 1948. Následující rok byl obviněn z krádeže. Aby se vyhnul vězení, předstíral šílenství a nějaký čas strávil v zařízení pro duševní zdraví. Poté začal studovat pod básníkem Williamem Carlosem Williamsem a pracoval pro reklamní agenturu.

V roce 1954 se přestěhoval do San Francisca. Stal se součástí shromáždění, které se proslavilo jako beatnické hnutí. Toto hnutí využívalo množství uměleckých a smyslových režimů, aby se vyhnulo přísným pravidlům společnosti. Jeho společníkem se stal model Peter Orlovsky.

Roku 1956 mu umírá matka, která dlouho trpěla závažnými duševními problémy. Pro básníka to byla velká ztráta.

V šedesátých letech byla jeho tvorba velmi plodná, publikovat tituly, jako Prázdné zrcadlo (1961), Sendviče reality (1963) a Planet News (1969). Své básně zpracoval také do hudebních forem. Byl to Ginsberg, kdo vymyslel frázi „Flower power“ (síla květin) – používal ji pro popis mírového hnutí, které provázelo hodně protiválečných demonstrací, kterých se účastnil (včetně protestů proti vietnamské válce).

Byl obhájce užívání drog, ačkoli po své cestě do Indie v roce 1962 (studoval zde jógu) se od drog odklonil. Později konvertoval k buddhismu. Byl cestovatelem, který zůstal delší dobu v Latinské Americe a Evropě.

 

Dílo

Jeho poezie je rozdělována do dvou hlavních skupin. Tu první tvoří intimní poezie, druhou pak kritika americké společnosti.

Kvílení a jiné básně

V roce 1955 četl výňatky ze své básně Kvílení v galerii, která se stala klíčovým manifestem beatnické generace a následující rok ji vydalo knihkupectví City Lights v knize pod názvem Kvílení a jiné básně. Kvílení bylo dílo, které poukazovalo na básníkovu sexualitu, úzkosti a sociální otázky v netradiční poetické podobě, opírající se o svobodnou směsici vlivů.

Spousta lidí považovala tuto báseň za obscénní a Ginsberg byl vyslýchán pro její obsah. Obhájil se. Tento soud mu vynesl velkou publicitu, stal se ikonou anticenzury.

Tato básnická sbírka byla věnována celé beatnické generaci a především jejím hlavním představitelům (Jack Kerouac, William S. Burroughs a Neal Cassady). Báseň Kvílení vypovídá o „generaci zničené šílenstvím“. Tato generace využívá alkohol, drogy a orientální filozofii i hudbu, aby unikla z amerického pekla.

Kadiš a jiné básně

Kadiš je židovská modlitba za mrtvého (rozvinula téma o židovském národě). Tato básnická sbírka patří do období let 1958-1960 a obsahovala mimo jiné i báseň Kadiš za Naomi Ginsbergovou (1894-1956 – matka Allena Ginsberga). V této básni představil minulost své matky a také charakter jejich vztahu. Mnozí považují tuto báseň za jedno z nejsilnějších, nejvíce ovlivňujících děl. Je psaná volným veršem.

Král majálesu

Tato báseň vyšla roku 1965,  napsal ji po svém vyhoštění z Československa. Autor v ní vyjadřuje odpor proti komunistickému režimu a sympatizuje s českými studenty.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.