Deus ex machina

 

 Jméno: Deus ex machina

 Přidal(a): Lucie

 

 

Deus ex machina

Tento pojem pochází ze starověkého Řecka a doslova jej lze přeložit jako bůh ze stroje. V té době se hodně psaly tragédie, jenže autor často vytvořil hlavnímu hrdinovi takovou zápletku, že neměla řešení. Prakticky se bůh ze stroje používal tak, že když probíhala hra na scéně a došlo k takové zápletce, kterou hrdina nemohl vyřešit, spustil stroj, který jeho problémy vyřešil za něj. Stroj vypadal jako socha Boha, ten potom zasáhl a vyřešil problémy, kde by na to sám hrdina nestačil.

Tento pojem se však objevuje i v období klasicismu, kdy autoři čerpali z antického dramatu. Ani v dnešní době není úplně vymřelý. Nespouští se však žádný stroj, ale pojem je užíván v případě, kdy při zdánlivě neřešitelné situaci dojde k tomu, že se situace vyřeší sama. Používá se také ve filmech.

 

Jak se Bůh zjevoval?

Jak všichni víme, Bůh ví všechno a vždy je schopen zjevit včas. Proto vždy došlo k vyřešení zdánlivě neřešitelné a těžké situace. Bůh se mohl snést kamkoliv bylo potřeba. Tím místem mohla být klidně střecha nebo orchestr. UŽ tenkrát v Řecku lidé používali nejrůznější stroje a používali se buď ve stavebnictví, nebo jako pohon, co dostalo Boha na scénu.

 

Sofoklés a Deus ex machina

Jistě stojí za to vědět i něco o autorovi, který tento pojem poprvé použil. Sofoklés se narodil, alespoň podle dostupných informací, někdy okolo 487 př. n. l. Píše především tragédie, byl ale také politikem a knězem jednoho z bohů. První dramata napsal již ve věku 29 let, dokonce vyhrál tehdejší dramatické soutěže nad známějšími dramatiky. Celkem napsal 123 dramat. Zajímavostí také může být i to, že do dramat zavedl třetího herce. Dodnes se dochovalo jen 7 děl jako je Antigoné, Élektra nebo Aias. Se svými dramaty soutěžil, a dokonce se uvádí, že nikdy neprohrál. Nikdy nebyl na 3. místě.

Sofoklés ale nebyl jediný, kdo tento pojem využíval. Dalším takovým autorem byl Euripides. Zmínky o případných dalších autorech nejsou dochovány, nicméně lze se domnívat, že jich bylo daleko více.