Dick Francis – životopis

literatura

 

 Jméno: Dick Francis

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Dick Francis proslul zejména jako nejlepší autor koňských detektivních románů. Není divu – jeho původním povoláním bylo to, že byl žokej a novinář. Jeho detektivky jsou oblíbené po celém světě.

 

Život

Dick Francis se narodil 31. října roku 1920 v Pembrokeshiru ve Velké Británii a zemřel o 89 let později – 14. února 2010 v Grand Cayman na Kajmanských ostrovech. Budoucí žokej se naučil jezdit již v pěti letech, a to na oslovi. Jeho starší bratr mu nabídl, že když na tomto oslovi přeskočí plot, dostane od něj šest pencí. Dick Francis to zkoušel celkem pětkrát, než se mu konečně podařilo skutečně s oslem plot přeskočit. Těchto šest pencí byla první mzda, kterou si Dick Francis za ježdění na zvířeti vydělal.

Od tohoto okamžiku Dick Francis prohlašoval, že se stal profesionálním jezdcem. Nejprve se stal amatérským jezdcem steeplechase, když mu bylo 26 let, a o dva roky později začal jezdit jako profesionální žokej. Vyhrál více než 350 závodů a byl po dobu čtyř sezón na pozici žokeje šampióna. Svou nejslavnější a také nejkontroverznější jízdu začeli v roce 1956 v Grand National v Devon Loch. Padesát yardů od cílové čáry, když měl závod vyhrát, jeho kůň náhle padl. Tajemství, proč se tak stalo, nebylo nikdy vyřešeno. Tato událost ho inspirovala pro pozdější psaní jeho tajemných, detektivních románů z prostředí žokejů a dostihů.

Brzy poté, ve svých 36 letech se Dick Francis rozhodl opustit kariéru žokeje a stal se sportovním novinářem pro Sunday Express. V roce 1957 vydal svou první knihu Sport královen, která byla zároveň jeho autobiografií.

Prvním detektivním románem se stala kniha vydaná roku 1962 s názvem Smrt favorita. Od té doby psal průměrně jednu tajemnou knihu za rok.

 

Dílo

Dick Francis píše o tom, co zná nejlépe. Každý jeho román se nějakým způsobem dotýká závodu a koní. Tajemství, která se v jeho knihách vyskytují jsou více než jen „koňské příběhy“, protože Francis používá svůj popisný styl, kterým zobrazuje hrdiny, jako jsou herci, umělci, fotografové, bankéři, dodavatelé, obchodníci s vínem, vynálezci, diplomaté, učitelé, piloti a spoustu dalších.

 

Smrt favorita

Autorova prvotina z roku 1962 vypráví o tajemství zavražděného dostihového jezdce sezony. Jeho přítel, amatérský jezdec Alan York, se snaží tajemství vyřešit i přesto, že policie případ uzavřela jako nešťastnou náhodu.

 

Nervy

O dva roky později, roku 1964, vychází další Francoisův román s názvem Nervy. Hlavní hrdina se snaží odhalit dopingovou aféru z prostředí koňských závodů, při níž několikrát riskuje svůj vlastní život.

 

Oheň a bič

Kniha vyšla roku 1965. Daniel Roke se snaží odhalit gangsterskou organizaci, která se ve své honbě na penězi nebojí dopouštět i těch nejhorších prohřešků na zvířatech i lidech.

 

Poslední šance

Bývalý žokej se stane soukromým detektivem. Při odhalování případu dostihových machinací riskuje svůj vlastní život.

 

Cena krve

Kniha vydaná roku 1967 zachycuje Gena Hawkinse, jenž se snaží zjistit, proč jeho příteli zmizel již druhý vzácný plemeník.

 

Hra na fanty

O rok později vydal Dick Francis knihu s názvem Hra na fanty. Hlavní hrdinou je James Tyron, který se snaží odhalit podvody s odhlašováním koní z dostihů. Vše se ale zvrtne a James se musí obávat o svůj vlastní život.

 

Do černého

Kniha z roku 1990 vypráví o Johnu Kendallovi, spisovateli, který se potýká s finančními problémy. Proto se rozhodne sepsat životopis o dostihovém trenéru, který si ho pro tento účel chce najmout. Brzy ale naráží na případ dvojnásobné vraždy, jejíž odhalování je velice nebezpečné.

 

Křížová palba

Poslední kniha Dicka Francise pochází z roku 2010. Thomas Forsyth se vrací z války v Afghánistánu do Anglie a přiváží si traumatické vzpomínky. Jeho matka, trenérka koní, musí svým koním způsobovat drobná zranění, protože je vydírána neznámou osobou. Thomas se pokusí tuto osobu odhalit.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.