Kniha: Dobrodružství Toma Sawyera
Autor: Mark Twain
Přidal(a): Mark Twain – Dobrodružství Toma Sawyera
/Albatros – 2005
Novela o mladém chlapci jménem Tom Sawyer. Byla napsána v roce 1876. Příběh se odehrává ve městě St. Petersburg. Autor byl inspirován jeho dětstvím a americkým stylem života v 19. století.
Hlavní postava, Tom Sawyer, je mladý chlapec, který nehodlá respektovat pravidla, je velmi neposlušný a neposlouchá jeho tetu Polly, se kterou žije, jelikož nemá rodiče. Tom nesnáší práci a školu a nejraději pořádá dobrodružné výpravy. s jeho kamarádem Huckleberry Finnem a Joem Harperem. Během příběhu Tom potká dívku, která se mu velice zalíbí.
Tomův kamarád Huckleberry Finn je chudý chlapec, jehož otec (jediný rodinný příslušník) je alkoholik. Huckleberry nechodí do školy ani do kostela a spí tam, kde se mu zachce.
Joe Harper je Tomův nejlepší přítel.
Polly – Tomova teta, velmi milá a citlivá
Joe indián – vrah, je krutý a chce uprchnout do Texasu. Nakonec zemře v jeskyni.
Obsah:
Tom je sirotek žijící s tetou Polly a jeho nejvlastním bratrem Sidem. Sid byl velmi poslušný chlapec, který na Toma neustále žaloval a teta Polly ho dávala Tomovi za příklad. Jednoho dne Tom potkal HuckleberryhoFinna s nimž se domluvil, že půjdou o půlnoci na hřbitov. Když Tom tedy o půlnoci utekl z domu a došli společně na hřbitov, slyšeli lidské hlasy. Mysleli si, že to jsou duchové a byli tak velice vystrašení. Chlapci se schovali a po chvíli spatřili tři muže (Joe Indián, MuffPotter a doktro Robinson), kteří se začali hádat. Při šarvátce, jež vznikla byl MuffPotter udeřen do hlavy a upadl do bezvědomí. Mezitím Joe Indián zabil doktora Robinsona a když se MuffPotter probral, bylo mu řečeno že doktora zabil on sám. Jelikož byl opilí a nevěděl přesně co se odehrálo, věřil tomu. Toto vše chlapci viděli a dohodli se, že o tom nikomu neřeknou. Po dobu několika dnů se snažili být klidní, ale to co se odehrálo na hřbitově, byla jejich neustálá noční můra.
Po čase se tři kamarádi rozhodli stát se piráty. V noci utekli z domu, ukradli vor a usadili se na blízkém opuštěném ostrově, který byl poblíž. Lidé z vesnice je nemohli po dobu několika dnů najít, a tak byli prohlášeni za nezvěstné a později za mrtvé. Chlapci se vrátili do kostela v momentě, kdy probíhala mše, pořádaná kvůli jejich údajnému úmrtí. Díky tomuto dobrodružství byli obdivování všemi dětmi ve městě.
Do St.Petersburgu se přistěhuje dívka jménem Becky spolu s její bohatou rodinou. Oba si rozuměli a Tom se před ní často předváděl.
Všichni si mysleli, že doktora zabil MuffPotter, a že by měl být odsouzen k trestu smrti. Předtím, než byl tento rozsudek oznámen, vtrhl Tom do soudní síně a řekl vše co spolu s Huckem viděli na hřbitově. V ten okamžik Joe Indián utekl oknem a MuffPotter se stal nevinným. Joe Indián se schoval ve staré budově poblíž města. Chtěl se vrátit zavraždit paní Douglessovou, ale Huckleberry stačil varovat ostatní, a tak byla zachráněna. Joe však znovu utekl.
Další den se Tom s Becky vydali na výlet do jeskyně spolu s jejich třídou. Zde se však ztratili a tři dny nemohli najít cestu ven. Když byli v jeskyni, Tom uviděl Joa Indiána se svíčkou v ruce. Všichni si mysleli, že už děti nikdy nenajdou, ale Tom našel cestu ven. Otec Becky nechal vchod do jeskyně zabarikádovat, a když si Tom uvědomil, že uvnitř jeskyně je Joe, bylo už pozdě. Lidé našli Joa mrtvého a mohli tak žít opět jejich klidné životy. Tom s Huckem našli poklad, který náležel vrahovi. Oba chlapci tak s několika tisíci dolary mohli žít novým bohatým životem.
Mark Twain (1835 – 1910)
Americký kriticko-realistický autor, vlastním jménem Samuel LanghorneClemens. Narodil se roku 1835 ve Floridě (stát Missouri). Byl jedním ze zakladatelů moderní americké prózy a iniciátorů regionální literatury (localcolorschool) v 19. století. Byl to nejen spisovatel satirických a humoristických románů, povídek, ale i autor pamfletů a novinář. Již po svém prvním spisovatelském úspěchu se plně zaměřil na dráhu literáta. Ve své tvorbě hojně využíval bohatství lidového jazyka.
Mládí prožité na řece Mississippi, kde se Twain živil jako lodivod (odtud pochází jeho pseudonym, “značka dvě” při měření hloubky vody) ovlivnilo hlavní linii jeho tvorby, představovanou tzv. mississippskou trilogií: autobiografickou prózou Život na Mississippi, která položila základy americké regionální literatury, a dvěma romány o dětech, Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna. Zejména poslední jmenovaný román přerostl rámec dětské četby a stal se působivým vyprávěním o Američanech, akcentujícím hlavní společenské problémy (rasovou otázku, násilí atd.) a stavějícím nově téma úniku ze stísňujících provinciálních poměrů. Toto téma se objevilo u Marka Twaina již dříve, při jeho pouti na Divoký západ, do Nevady a Kalifornie v době tzv. zlaté horečky (Jak jsem se protloukal). Zde leží i kořeny jeho vypravěčského umění, které uplatnil v lidových historkách (absurdní a groteskní tall story) ze zlatokopských táborů (Proslulý skákavý žabák z okresu Calaveras).
Další významnou oblastí jeho literární činnosti byla publicistika; proslul jako novinář v San Francisku (ve 2. pol. 60. let.) a jako autor cestopisů (Našinci na cestách). V 70. letech se stal satirikem americké společnosti (román Pozlacený věk, spolu s Ch. D. Warnerem, a fantastická próza Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše). Mnohé satirické prózy vyšly až posmrtně koncem 30. nebo i v 60. letech 20. stol. (česky vyšel výbor Dopisy z planety Země). Tón těchto próz je patrný i v pozdních dílech, zejména v novele Muž, který zkorumpoval Hadleyburg a v pesimistickém alegorickém románu Záhadný cizinec o lidské neschopnosti vzdorovat zlu.
Poslední roky jeho života ovlivnily osobní tragédie (přišel o ženu i o obě dvě dcery). Mark Twain zemřel ve věku nedožitých pětasedmdesátin v Reddingu (stát Connecticut).