Kniha: Duna
Autor: Frank Herbert
Přidal(a): Jirka R
Frank Herbert (*1920, †1986)
- Americký spisovatel, celým jménem Franklin Patrick Herbert Jr.
- Frank Herbert nastoupil na plný úvazek spisovatele ve svých 52 letech v roce 1972, kdy mu bylo do konce jeho kariéry, ale i života, odměřeno 14 posledních let. Do této doby se živil jako velmi plodný autor na částečný úvazek – jen do zmíněného roku 1972 napsal 13 ze svých celkově 22 románů a několik desítek dalších povídek. Krom toho na plný úvazek působil nejprve jako fotograf, novinář, editor, konzultant a vysokoškolský učitel – on sám svá studia tvůrčího psaní nedokončil.
- První román tomuto příznivci zen-buddhismu vyšel roku 1958, jednalo se o Stvořitele Boha, v různých odstupech pak následovala díla jednotlivá a to Zelený mozek, Heisenbergovy oči, Tvůrci nebes, Santarožská bariéra, Hellstromův úl, Mučená hvězda s Experiment Dosada, dále pak série Pandora, do níž patří Vyslanci do prázdna, Kristova epizoda, Lazarův jev a Faktor Nanebevzetí.
- Herbertovým největším dílem je pak beze sporu série DUNA, ověnčená mnoha cenami (například Hugo a Nebula pro první díl), součástí fenomenální série jsou knihy Duna, Spasitel Duny, Božský imperátor Duny, Kacíři Duny a Kapitola: Duna, která byla vydána roku 1985, víc Frank napsat nestihl, neboť následujícího roku 1986 skonal.
Literárně-historický kontext
Román vznikl v době, kdy bylo sci-fi žánrem stále populárnější. Duna byla zcela odlišná od ostatních sci-fi knih své doby, což jí dalo význačnou pozici ve světě literatury. Herbertova kniha se vyznačuje silným politickým, ekologickým a filozofickým podtextem, který ji činí jedinečnou ve světě literatury.
Doba a dobové události
- Duna vznikla v období tzv. Nové vlny sci-fi, která byla silně ovlivněna politickými a sociálními změnami koncem 60. let. Tyto změny měly vliv na celý žánr sci-fi, který se začal více zabývat sociálními tématy a zobrazovat dystopické společnosti.
Politický kontext
- Byla napsána v období studené války mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Toto napětí a politická situace se promítají do románu, který zobrazuje boj mezi dvěma mocnými frakcemi ve vesmírném světě.
Ekologická témata
- Duna se také věnuje ekologickým tématům, což bylo ve své době velmi aktuální. 60. léta byla obdobím vzrůstajícího povědomí o životním prostředí a Herbertova kniha se zabývá tím, jak nadměrné využití přírodních zdrojů může vést k devastaci planety.
Filozofické prvky
- Také obsahuje filozofické prvky, které byly typické pro literaturu 60. let. Herbert se zamýšlí nad lidskou povahou, mocí a osudem jednotlivce v rozsáhlých společnostech.
Rozbor díla: Duna (1965)
Základní charakteristika:
- Literární druh:
- Epika (zachycuje děj)
- Literární žánr:
- Vědeckofantastický román (rozsáhlý epický žánr)
- Literární forma:
- Próza (text psaný do odstavců a kapitol)
Tematická složka knihy:
- Moc a politika – vesmírný svět vytvořený Herbertem je ovládán mocnými politickými frakcemi, které soutěží o kontrolu nad zdroji a vládu. Kniha zkoumá, jak moc ovlivňuje lidi a mění jejich chování. Důraz je kladen na intriky, manipulaci a korupci související s mocí.
- Ekologie a vztah člověka k přírodě – planetu Arrakis, zvanou Duna, ovládá především Melanž – vzácná látka s nesmírnou hodnotou. Herbert ukazuje, jak chamtivost a nezodpovědnost mohou způsobit devastaci životního prostředí a jak důležité je udržitelné hospodaření s přírodními zdroji.
- Náboženství a víra – v knize se objevuje rozmanitost náboženských prvků a kultů, které ovlivňují jak jednotlivce, tak celou společnost. Je zde i myšlenka prorockého mesiáše (MuaďDib), který má velký vliv na události a víru lidí.
- Osobní vývoj a lidský potenciál – hlavní postavy procházejí významným osobním vývojem a objevují své skryté schopnosti a síly.
- Sociální a ekonomické nerovnosti – bohatství a vliv spojené se vzácným kořením jsou nevyvážené a vytvářejí nerovnost mezi obyvateli
- Filosofické otázky – předurčení, osud, svobodná vůle, etika, morálka
Námět, doba a okolnosti vzniku díla:
Frank Herbert začal v roce 1959 sbírat podklady pro svůj nejúspěšnější a nejznámější román Duna, na kterém pracoval celkem šest roků – v roce 1963 začala v časopise Analog vycházet na pokračování nejprve část Svět Duny, od roku 1965 pak tamtéž část Prorok Duny. Obě části pod názvem Duna v roce 1965 vydává malé nakladatelství Chilton. Román okamžitě po svém vydání vzbudil obrovský rozruch, byl příznivě přijat i u kritiky a dodnes je vedle Pána prstenů Johna Tolkiena pokládán, a to jak u čtenářů tak u kritiky, za nejlepší román ze žánrů fantasy a sci-fi, který byl kdy napsán. Co do komerčního úspěchu jej pak v poslední dekádě překonala až sága Harryho Pottera Joanne Rowlingové.
Kompoziční složka knihy:
- Děj románu postupuje chronologicky a je rozdělen do několika částí.
- První tři tvoří: Kniha první – Duna, Kniha druhá – Muad‘Dib, Kniha třetí – Prorok.
- Za nimi následují přílohy: Ekologie Duny, Náboženství Duny, Zpráva o motivech a záměrech Bene Gesseritu, Almanaken-aš araf a po těchto čtyřech přílohách následuje ještě Terminologie impéria a Zeměpisné poznámky. Každá z Knih je dále dělena do nečíslovaných kapitol.
- Kniha první obsahuje 22 kapitol, kniha druhá 15 kapitol, třetí kniha čítá pouhých 11 kapitol.
Kapitoly jsou uváděny citáty:
- Úvod – román začíná rozsáhlým představením, které se věnuje širokému spektru témat a charakterů. Čtenář je seznámen s fiktivním vesmírným světem, jeho politickými frakcemi, geografickými oblastmi a sociálními strukturami.
- Stěžejní zápletky – hlavní je příběh Paula Atreida, jehož rodina přebírá kontrolu nad planetou Arrakis. Dalšími důležitými zápletkami jsou intriky mezi mocnými frakcemi ve vesmírném světě, odpor proti dominantnímu impériu a strůjci plánu na vybudování nové společnosti na planetě Arrakis.
- Děj – dějová linie je složitá a plná překvapení. Knihu tvoří řada dějových os, které se postupně spojují. Hlavní dějovou linií je vzestup a pád Paula Atreida, jehož osud je plný intrik, zrady a osudových rozhodnutí. Děj se odehrává na planetě Arrakis, která je prostředím konfliktů, mocenských her a politického boje.
- Kulturní a historické prvky – Duna se odehrává v bohatě vykresleném fiktivním světě s vlastním kulturním a historickým pozadím. Herbert vytvořil rozsáhlou historii galaktické společnosti, interakce mezi různými kulturami a společenské struktury. Toto kulturní a historické pozadí přispívá k hloubce a autentičnosti příběhu.
- Rozuzlení – kniha má překvapivé a dramatické rozuzlení. Různé zápletky se spojují a dosahují vrcholu, přičemž se odhalují skryté intriky, tajemství a osudy hlavních postav. Rozuzlení je plné napětí, akce a dramatických zvratů.
Jazyková složka knihy:
Herbert využívá různé jazykové prostředky, které přispívají k atmosféře a hloubce vyprávění.
- Specializovaná terminologie – Duna je plná vlastního jazyka a odborné terminologie, která se týká unikátního světa, politických frakcí, náboženství, ekologie a technologií. Je součástí autentického světa románu a umožňuje čtenáři ponořit se do jeho komplexnosti.
- Symbolika – Herbert často využívá symboliky, aby zvýraznil hlubší významy a témata ve svém díle. Například motiv písku, který převažuje na planetě Arrakis, symbolizuje tvrdost, výzvy a proměny v příběhu. Symbolika se také objevuje v postavách a jejich dobrodružstvích.
- Metafora – použité často k popisu konkrétních situací nebo k vyjádření skrytých emocí nebo myšlenek postav. Metafory pomáhají čtenářům vnímat příběh na hlubším, abstraktnějším úrovni.
- Dialogy – jsou obsáhlé a do detailu vypracované. Herbert přesně zachycuje nářečí a osobnost jednotlivých postav skrze jejich mluvené slovo.
- Vnitřní monology – umožňují čtenářům nahlédnout do myšlenkových procesů a emocí postav.
Stručná charakteristika díla:
- Příběh o meziplanetárních bojích, intrikách, těžbě koření, které se vyskytuje pouze na jediné planetě, o ekologické hrozbě a náboženském fanatismu.
Postavy:
- Paul Atreides: Hlavní protagonista příběhu. Je synem vévody Leto Atreidese a trénuje se na bojovníka i na proroka. Paul se stane důležitým hráčem ve válce o Arrakis a jeho osud je spojen s osudem planety.
- Lady Jessica: Matka Paula Atreidese a konkubína vévody Leto Atreidese. Je součástí Bene Gesserit, tajné ženské organizace s mocnými psionickými schopnostmi. Její rozhodnutí a schopnosti mají obrovský vliv na události v knize.
- Baron Vladimir Harkonnen: Hlavní oponent a protivník v příběhu. Je absolutním vládcem planety Giedi Prime. Je znám svou krutostí a bezohledností. Snaží se zničit Atreidovy a získat kontrolu nad Arrakis.
- Stilgar: Vůdce Fremenů, domorodého obyvatelstva Arrakis. Je válečníkem a postavou velkého významu pro Paula Atreidese a jeho osud na Duně.
- Chani: Žena Fremenů, která se zamiluje do Paula Atreidese. Je statečnou bojovnicí a matkou jeho dítěte. Její role je klíčová při spojení mezi dvěma světy.
- Dr. Wellington Yueh: Lékař Atreidů, který se podvoluje Baronu Harkonnenovi a zradí vévodu Leto. Jeho charakter ukazuje morální dilema a vliv mocných sil.
Děj (obsah) díla:
Děj se odehrává v daleké budoucnosti, kdy lidstvo kolonizuje vesmír. Centrálním bodem příběhu je planeta Arrakis, známá také jako Duna. Arrakis je suchá a nehostinná planeta, ale má jednu z nejcennějších komodit ve vesmíru – melanž. Melanž, nebo také koření, je droga s vysokou hodnotou, která poskytuje dlouhověkost a rozšíření vědomí. Proto je planeta cílem mocných a bohatých.
Příběh začíná, když rodina Atreidů, vedená vévodou Letem Atreidem, přebírá správu Arrakis od mocného rodu Harkonnenů. Atreidové přenášejí své sídlo na Arrakis a musí se vyrovnat se změnou prostředí a nebezpečím. Postupně se však ukáže, že jejich příchod na planetu byl součástí plánu tajné organizace nazvané Přenesení. Když vévoda Leto Atreides umírá, jeho syn Paul se stává klíčovou postavou příběhu. Paul trénuje své vrozené psionické schopnosti a získává přízeň místních obyvatel, Fremenů. Paul se stává jejich vůdcem a přijímá jejich zvyky a tradice. Při svém vzestupu se také naučí vidět do minulosti i budoucnosti.
Konflikt vrcholí, když se Paul rozhodne bojovat proti sílícímu Harkonnenskému rodu a císaři Shaddamovi IV., kteří se spojili proti Atreidům. Paul vede Fremeny ve válce proti jejich nepřátelům a plánuje osvobodit Arrakis. V průběhu svého tažení se také snaží splnit starobylá proroctví a stát se mesiášem Fremenů.
Paulův úspěch vede ke svržení imperátora a vytvoření nového řádu na Arrakis. Paul ovládá trůn a stává se mocným a proslulým v celé galaxii. Nicméně, i když dosáhl mnoha vítězství, je donucený čelit výtěžku svých rozhodnutí a udržet rovnováhu mezi mocí a vlastním lidským já.
Duna je příběhem plným politických intrik, boje o moc a postupného osvobozování planety. Je také průzkumem lidské povahy, osudu a následků rozhodnutí. Kniha také obsahuje výrazné prvky ekologie, filozofie a náboženství.
Osud Duny pokračuje v dalších knihách série Duna, které rozvíjejí příběh a uvádějí nové postavy a situace.
Inspirace dílem, další zpracování:
Osud pouštní planety se dočkal od svého prvního knižního vydání hned několika filmových zpracování. Vedle filmů na její náměty vznikla roku 1992 dokonce videohra.
- Duna (1984) – první filmová verze, režie David Lynch
- Duna (2000) – třídílný seriál Duna určený pro televizní vysílání, režie John Harrison
- Děti Duny (2003) – vzniklo v návaznosti na televizní minisérii, režie Greg Yaitanes
- Duna (2021) – film režiséra Denise Villeneuva, jedná se o první z plánované dvoudílné adaptace románu
- Duna: Část druhá (2023 – ?)