Elie Wiesel – životopis

literatura

 

 Jméno: Elie Wiesel

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Elie Wiesel (1928-2016)

Život

Elie, celý jménem Eliezer Wiesel byl židovský prozaik, dramatik, filozof, esejista, myslitel a poltický aktivista. Narodil se 30. září 1928 v Sighetu Marmației na severu dnešního Rumunska. Během druhé světové války bylo město Sighet po určitou dobu součástí nacistického Maďarska. V roce 1944 byl proto Wiesel spolu se svou rodinou a celou židovskou komunitou deportován do koncentračního tábora v Osvětimi v dnešním Polsku. Sám Wiesel se později dostal i do koncentračního tábora Buchenwald, ale naštěstí se dožil konce války.

Po skončení druhé světové války Wiesel odcestoval do Francie, kde studoval na univerzitě v Sorbonně, a kde se poté nějakou dobu živil jako novinář na volné noze. Teprve až v roce 1958 vydal svou první knihu s názvem Noc, ve které popisuje své autentické zážitky a zkušenosti z pobytu v koncentračním táboru.

V roce 1955 se přestěhoval do New Yorku, kde se později také oženil s Marion Erster Rose. Ta také přeložila většinu jeho knih do němčiny a porodila mu jednoho syna. Spolu se svou ženou také založil Nadaci Elieho Wiesela pro humanitu a spolu s Václavem Havlem inicioval vznik Fora 2000. Několik let také přednášel humanitní vědy na Bostonské univerzitě.

Za celý život Wiesel napsal přes čtyřicet románů, a nespočet odborných esejů, které se většinou dotýkají tématu holocaustu. Ve snaze pojmenovávat věci pravými jmény byl prvním, kdo začal ve spojení s nacistickou perzekucí židů a jejich odsunem do koncentračních táborů používat termín holokaust.

V roce 1986 získal Nobelovu cenu míru, za svůj dlouholetý politický aktivismus, boj na obranu lidských práv a uměleckou tvorbu. Za svou tvorbu však získal celou řadu dalších ocenění. Mezi ty patří Řád čestné legie, Prezidentská medaile svobody nebo Řád britského impéria.

Zemřel v roce 2016 v nedožitých 87 letech ve Spojených státech v New Yorku.

 

Dílo

Noc – Kniha Noc je autobiografický dílem, ve kterém autor líčí vlastní zkušenosti z pobytu v koncentračních táborech za druhé světové války. Příběh začíná na jaře 1944 právě deportací Elieho a jeho rodiny z rumunského města Sighet do koncentračního tábora. Samotnému autorovi bylo v té době 15 let. V začátku knihy autor popisuje, jak celá židovská komunita byla nahnána do vagónů pro dobytek a také utrpení spojené s více než 24 hodinovým cestováním do tábora v Osvětimi. Po příjezdu byli všichni vězni rozděleni na ženy a muže a to bylo vůbec naposled, co Elie spatřil svou matku a sestru. Autor dále popisuje veškeré hrůzy, které židé museli v táboře prožít, včetně tzv. pochodu smrti, při kterém zemřel i jeho otec. Kniha končí na konci ledna 1945, kdy do tábora vstoupila sovětská armáda.

Svítání – Novela se vlastně snaží odpovědět na složitou morální otázku, jestli smí jeden člověk zabít druhého. Hlavní postava se nedávno vrátila z koncentračního tábora, kde ztratila nejen celou svoji rodinu, ale i poslední zbytky víry v lidstvo. Jednoho dne dostane na první pohled jednoduchý úkol – někoho zabít. Jak se s takovýmto úkolem vyrovná někdo, kdo prožil několik let v prostředí, kde bylo vraždění jiných lidských bytostí na denním pořádku?

Bible: postavy a příběhy – Toto dílem je vlastně sbírkou několika známých biblických příběhů, převážně ze Starého zákona. Autor se zamýšlí nad osudy jednotlivých postav.

Soudci – Příběh vypráví o osudu pěti cestujících, kteří kvůli poruše letadla museli nouzově přistát. Ujme se jich podivný muž, který se záhy prohlásí být jejich soudcem. Zároveň vyhlásí, že jeden z nich bude odsouzen k trestu smrti. Stěžejní otázka je na první pohled poměrně jednoduchá: Proč lpíte na životě? Všech pět tváří tvář smrti začínají přemýšlet nad smyslem své existence.

Šílená touha tančit – Hlavním hrdinou tohoto románu je postava Doriel. Ten se chce zbavit svých strašlivých vizí, které se v jeho paměti postupně mísí se vzpomínkami na koncentrační tábor a je stále těžší je od sebe oddělit. Děj se posunuje vpřed hlavně formou zápisků, které si vede jeho psychoanalytička.