Evženie Grandetová – rozbor díla k maturitě (3)

 

Kniha: Evženie Grandetová

Autor: Honoré de Balzac

Přidal(a): hahagirl<>seznam.cz

 

 

 

 

 

 

Realistický román, který vznikl roku 1834.

 

Děj se odehrává na přelomu 18. a 19. století. Evženie Grandetová je dcerou bednáře Filipa Grandeta, který zbohatl prodejem nekvalitních vín. Žijí ve francouzském městě Saumur, v chladném a tichém domě. Filip Grandet je okouzlen svým bohatstvím a celou rodinu drží na uzdě, aby měl co nejvíce peněz. To se také odráží na rodinném životě. Služka Nanon se bojí uvařit jídlo, jelikož pan Grandet má přesně vymezené množství potravin, které může denně spotřebovat. Paní Grandetová dostává jen malé peníze, kterými platí na bohoslužbě , a o dceři nemluvě.

Notář Cruchot a pan Grassins vědí o bohatství Filipa Grandeta a dělají si na něj zálusk. Předhání se, čí syn si vezme za ženu Evženii a tím i bohatství. Avšak do jejich plánu se jim zaplete synovec Filipa Grandeta,Karel. Jeho otec spáchal sebevraždu, jelikož nezvládal splácet své dluhy. Filip Grandet, ač nerad, má morální povinnost pozvat Karla k sobě domů.                                                                                                                                               Po příjezdu Karla je v domě Grandetových vše jako na koni. Tato návštěva pana Grandeta stojí peníze a tak je nerad, že má u sebe svého synovce. Avšak jeho dcera návštěvu uvítala. Zamilovala se do svého bratrance a prožijí spolu lehký románek. Karel se rozhodne, že odjede do Indie, aby vydělal nějaké peníze. Slíbil však Evženii věčnou lásku.

Evženie chce pro Karla udělat vše, dá mu i své hodnotné zlaté mince, které dostávala od otce k narozeninám. Pan Grandet se vše před odjezdem Karla dozví a Evženii začíná opravdové peklo. Nechce s ní mít žádný kontakt a tak ji drží v pokoji. Paní Grandetová se tímto činem velmi trápí a onemocní. Když je na smrtelné posteli, přeje si jediné, aby pan Grandet opět mluvil se svou dcerou. Po její smrti se Evženie vzdá dědictví ve prospěch svého otce a ten ji zasvětí do svého obchodování. Za nějaký čas onemocní a umírá i otec, pan Grandet. V tento moment se Evženie dozvídá pravou hodnotu jejich jmění a to 17 milionů. Avšak peníze jí nejsou všechno, myslí na Karla. Jednou ji přijde dopis, kde Karel líčí, že se chystá oženit ani ne tak z lásky, jako kvůli penězům. To Evženii zarmoutí a vezme si za manžela pana de Bonfose, který zanedlouho po sňatku umírá. Na závěr se Evženie rozhodne, že své jmění dá na dobročinné účely a bude žít sama.

 

 

Hlavní postavy : Evženie Grandetová- Dcera Filipa Grandeta, která je pod nadvládou despotického otce.   Je to naivní, čistá a citlivá dívka, pro kterou znamená láska vše, avšak v lásce má smůlu.

Filip Grandet- lakomý a sobecký bednář, který zbohatl prodejem vín. Jeho bohatství je mu vším. Radši má své peníze, než blaho své jediné dcery. Celý dům pod jeho nadvládou jen chřadne.

 

Hlavní myšlenkou díla bylo poukázat na skrblictví, které je v lidské společnosti běžné. Majetek a peníze jsou víc, než city a láska.

 

Realismus

Toto dílo vzniklo v době, kdy lidé viděli hodnoty života v penězích. Tato doba dala za vznik mnoha románů, které řeší otázku peněz, člověka a jeho vnímání. Pro autora je důležité popsat realitu a vykreslit ji opravdu věrně. Je zde ukázána typizace postav. Díla ovlivňuje pozitivismus a rozmach techniky.

 

Výtvarné umění- Gustav Courbet (Pohřeb v Ornans), Francois Millet (Sběračky klasů), Édouard Manet (Snídaně v trávě)

Prerafaelisté- J.E.Millaise

Peredvižnici- I. Repin (Burlaci na Volze)

U nás – J. Mánes, K. Purkyně, A. Chittussi

 

Honoré de Balzac  (1799-1850)

Francouzský spisovatel, jehož talent má nebývalé kvality. Jako mladý chtěl zbohatnout, vystudoval práva a odstěhoval se z venkova do Paříže. Nejdříve psal černé romány, což byly dobrodružné knihy plné exotiky a hrdinů. Později vydával zkrácené verze slavných románů. Na počátku 30. let vydal román, pod který se podepsal, a který z Balzaca udělal slavného spisovatele kritických románů.

Další díla: Lidská komedie- cyklus Balzacových románů, celkovou vizi si načtrl roku 1834. Vykreslení obrazu společnosti, studie lidského srdce a vztahů.

Patří sem : Otec Goriot, Ztracené iluze, Lesk a bída kurtizán

 

 

Myslím si, že by nikdo dlouho nevydržel žít pod nadvládou pana Grandeta. Ani by nikdo nechtěl mít otce, který má radši peníze než vlastní dceru. Balzac takový typ člověka popsal opravdu reálně. Dílu bych vytkla dlouhý úvod a popis všech možných míst, ale o tom realismus je. Celkově se mi dílo moc líbilo. Během čtení jsem si domýšlela, jak to asi s Evženií a Karlem dopadne. Osobně jsem počítala, že se opět shledají a budou žít v krásném manželství, ale závěr mě překvapil.