Farma zvířat – rozbor díla k maturitě (2)

rozbor-díla

 

Kniha: Farma zvířat

Autor: George Orwell

Přidal(a): EliškaN

 

 

Žánr: Je to alegorický satirizující román formou bajky

Lit. druh: epika

 

Postavy:

Napoleon – prase, nejchytřejší, ale nejmazanější, podvodník, zrádce, pokrytec, prospěchář
Kuliš – chytré prase, čestný, má dobré nápady
pan Jones – původní majitel farmy, alkoholik
Boxer – kůň, největší dříč, idealista, čestný, pracovitý
Pištík – prase, pravá ruka Napoleona, lhář
Major – inteligentní kanec
Molina – klisna, ráda se parádí mašlemi

 

Místo: Na statku v Anglii, čas neurčený

Námět: Zvířata připraví revoluci a úspěšně svrhnou Jonese, nastane však další teror v podání prasete Napoleona. Zvířata charakterizují lidi.

 

Děj:

Celý děj se odehrává na anglické farmě. Zpočátku je to úplně normální farma, ale zvířata, která na ní žijí, se shodnou na tom, že se nenechají ovládat majitelem panem Jonesem. Tento názor vygraduje až k revoluci a vyhnání majitele.

Zvířátka na farmě se pod vedením chytrých prasat Kuliše a Napoleona rozhodnou skoncovat s nadvládou člověka – „Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel, každý, kdo chodí po čtyřech nebo má křídla, je přítel.“

Prasata jim slíbí, že budou dostávat více žrádla a budou méně pracovat, učí je číst, pořádají schůze, kde se o všem hromadně hlasuje, každý má svou funkci a svá práva, všechno patří všem.

Zprvu to vypadá na ideální společnost, ale to jen do doby, kdy se prasata začnou separovat. Zvířátka jim slepě věří, ta hloupější, ale i ta chytrá se nechají lehce přesvědčovat o zjevných nesmyslech (prasata nemusí pracovat, protože mají spoustu duševní práce s řízením chodu farmy, …).

Kulišovy myšlenky jsou čisté a chce dostát svým slibům, ale je ostatními prasaty, hlavně Napoleonem, vyhnán a prohlášen za veřejného nepřítele a zrádce. Napoleon se naopak dosadí na post „vůdce“, svoji moc upevňuje strachem „poddaných“ z jím vychovaných psů, kteří mají rozkaz neposlušným zvířátkům prokousnout hrdlo.

Obyvatelům farmy se vede čím dál hůř, tedy kromě prasat, které dokonce spí v postelích, pijí alkohol, chodí po dvou nohách, oblékají se a přejídají. Nakonec dokonce začnou vést podezřelé obchody s lidmi, původními nepřáteli.

Na úplném závěru se ocitáme v místnosti, kde se kvůli banalitě do krve hádají „obchodní partneři“ – prasata a lidé. Není už ale poznat, kdo je kdo, všichni mají charakterové rysy obojího. Situace byla horší než v době vlády pana Jonese.

 

Jazykový plán: Dílo je členěno do deseti kapitol, jsou zde barvité popisy, přiléhavé výrazy, , bez archaismů a zastaralých slov. Kniha je psána er-formou, po celou dobu má spád. Je zde použito mnoho přímé řeči, ve které se sem tam objeví nějaké hovorové výrazy, většinou je ale dílo psáno spisovným jazykem. Autor nepoužívá složité obraty, vše je popsáno naprosto přímočaře, kniha se díky tomu opravdu čte skoro jako pohádka, i když to možná není nejvhodnější přirovnání. Nepoužívá žádné zastaralé výrazy. Ze stylu psaní se dá pochytit autorův pesimismus. Charaktery postav jsou od začátku jasně daná, každá se stává určitým literárním typem, který nemá výraznější vývoj.

 

Okolnosti vzniku díla:

Kniha je reakcí na totalitní způsob vlády. Podobnost systému na farmě s politickým systémem států bývalého Sovětského svazu je zřejmá. Všechny situace a postavy jsou dokonalými metaforami těch socialistických. Tak na příklad pašík Napoleon, vychytralá, vůdčí postava s výtečnou schopností ovlivňovat ostatní, která si nakonec porobí všechny obyvatele farmy. Kohopak nám tento tlusťoučký savec připomíná? Orwell jím chtěl nejspíše alegorizovat sovětského vůdce Stalina. Ostatní prasata, Napoleonovi nejbližší pomocníci zobrazují vysoce postavené soudruhy.

 

Autor: Eric Arthur Blair (1903–1950), známější spíše pod svým literárním pseudonymem George Orwell, byl britským novinářem, esejistou a spisovatelem. Světovou popularitu si získaly jeho alegorické antiutopické romány Farma zvířat a 1984, popisující nehumánnost totalitních ideologií.Pracoval pro BBC. Bojoval v občanské válce ve Španělsku. Zemřel na tuberkulozu. Jeho díla jsou: Válečný deník, Nadechnout se a další.

 

Vliv díla: Kniha poprvé vyšla v češtině v již roce 1946 u nakladatelství I. L. Kober v překladu Jiřího Havelky. Po únorovém převratu se George Orwell dostal na seznam zakázaných autorů a jeho díla tedy nemohla v Československu vycházet. Podruhé tedy kniha vyšla v roce 1981 jako Zvířecí statek. Rovněž byla přepisována formou samizdatu v anonymním překladu s názvem Zvířecí farma. Po Sametové revoluci pak kniha poprvé vyšla v roce 1991 v překladu Gabriela Gössela a od té doby byla znovu vydána již několikrát .V roce 1954 byla natočena animovaná Farma zvířat (režie: Joy Batchelor a John Halas).V roce 1999 vznikl televizní hraný film Farma zvířat (režie John Stephenson).

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.