Frantina – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Frantina

Autor: Karolína Světlá

Přidal(a): Niky

 

Literární žánr:

  • román, řekla bych, s feministickými prvky

 

Hlavní myšlenka díla:

  • kritika vrchnosti, zbabělosti lidu, přehnané víry v boha, předsudků

 

Slohový útvar:

 

Charakteristika díla

Bartoloměj se dostane v mládí ke Kvapilům a potká svobodného rychtáře, který sice svou práci vykonává dobře, ale dále ji nerozvíjí. O statek se nestará a ten pustne. Jednoho dne si přivede domů dívku a ožení se s ní. Mladá rychtářka se o statek pečlivě stará a statek pod jejíma rukama jenom vzkvétá. Po čase Frantina poznává Bartoloměje a oba si začnou velmi dobře rozumět. Jen v jedné otázce se neshodují, a to ve víře v boha. Frantina je pohanka, kdežto Bartoloměj je zatvrzelý křesťan. Po čase rychtář Kvapil umírá a Frantina zdědí statek. Frantina je zvolena za rychtářku a zvládá to bezvadně. Zanedlouho však Frantina začíná chátrat, i lidé si toho všímají a snaží se jí najít ženicha. Chtějí ji dohodit kupce pana Apolína. Frantina nechce o žádném mužským ani slyšet. Jednou, když si povídá s Bartolomějem, přijde pan Apolín a jakmile se potká s Frantinou, padnou si oba do oka. Dokonce se chystá i svatba. Když jsou přípravy v plném proudu, náhle spatří pana Apolína jako vůdce obávaných lesňáků při loupeži. V den svatby ho Frantina v horách probodne nožem. Vrátí se na statek, nikdo se po panu Apolínovi neptá, Frantina je smutná a stále nosí svatební šaty. Svoje tajemství sdělí až za několik let panu Bartolomějovi a tak se přizná k vraždě. Prosí Bartoloměje, aby ji po smrti uložil ke svému Apolínovi, do jeskyně. Bartoloměj jí přání splní. Po Frantině převezme i statek.

 

Hlavní postavy:

  • Frantina – dívka, která celý život bojovala za dobro druhých lidí a sama nakonec umírá opuštěná a nenaplněná. Byla velmi hodná a milá, celý život byla s člověkem, kterého nemilovala, jen ho měla ráda a věřila, že potřebuje ženskou péči. Když tento muž zemřel, objevil se v jejím životě muž, kterého znala z dětství a o kterém si myslela, že na ní zanevřel. Když však vyslechla jeho příběh, naivně ho přijala zpět. Načež chvíli na to zjistila, že je králem loupežníků, a tak se v ní zrodil konflikt lásky a mravních ideálů – morálka zvítězila a Frantina zabila milého.
  • Apolín – vyrůstá ve šťastné rodině, má nejlepší kamarádku Frantinu, jeho otec je mezi lidmi oblíben a každý si mu stěžuje na pány. Rozhodne se, že jako vyslanec mezi pány prosadí vůli lidu. Páni ho však uvrhnou do vězení jako buřiče, ale lidé se ho nezastanou. Je tam s ním i jeho manželka, Apolínova matka a malý Apolín. Po několika letech se vrátí a jdou hluboko do hor, pryč od lidí. Apolín svému otci před smrtí slíbí, že jej pomstí a lidi trápit bude. Stane se velkým lesňákem.

 

Charakteristika vypravěče:

  • ich-forma (vypravěč je čeledín na rychtářově statku)

 

Prostředí:

  • Příběh se odehrává ve vesničce Světlá pod Ještědem. Celý příběh vypráví dědek Bartoloměj, který vzpomíná na rychtářku, které nikdo neřekl jinak než Frantina. Námět děje Karolína Světlá získala z vyprávění místních obyvatel, převážně pravnučky dědka Bartoloměje.

 

Vlastní shrnutí:

Kniha se mi velmi líbila, ač předmluvu jsem četla mnoho dní a ne a ne jí dočíst, do samotného děje jsem se ponořila a velmi se mi líbil. Ač je kniha staršího data, čte se velmi dobře, děj je živý, napínavý a čtenář i sám domýšlí, co se vlastně stalo. Mohu všem vřele doporučit.