Kříž u potoka – rozbor díla k maturitě (2)

rozbor-díla

 

Kniha: Kříž u potoka

Autor: Karolína Světlá

Přidal(a): Kratochvílová

 

 

Karolína Světlá

  • vlastním jménem Johana Rottová
  • 24. února 1830 Praha – 7. září 1899 Praha
  • Česká spisovatelka, představitelka generace májovců (Jan Neruda, Vítěslav Hálek).
  •  Je považována za zakladatelku českého vesnického románu.
  • Působila také jako novinářka, jejím hlavním tématem bylo postavení ženy ve společnosti.

Karolina světlá psala:

  • a) prózu z venkovského prostředí – především ještědské romány, v nichž jsou většinou hlavními postavami ženy (např. Vesnický román, Kříž u potoka, Frantina a Nemodlenec)
  • b) prózu z městského prostředí – např. První Češka, Černý Petříček)
  • Mimo toho napsala celou řadu povídek, např. Hubička, Přišla do rozumu,  Společnice, Cikánka, Lesní panna

 

Literární kontext

  • V čem je dílo realistické, v čem nese rysy romantismu/sentimentalismu
    • realistické prvky – reálný obraz života na vesnici v Podještědí, hlavní hrdinka žena – postavení ženy
    • romantické/sentimentální prvky – tajemná místa, kříž, příroda, motiv kletby, pocity člověka, prožívání postavy, obětování ženy, zříkání se lásky, postavy stavěné do kontrastu (Evička x Štěpán; Evička – mravní čistota, dobro x Mařička – prospěchářská, prohnaná; Evička x kletba Potockých), láska x utrpení

 

Rozbor díla: Kříž u potoka

  • Odeon, Praha 1968
  • Kříž u potoka patří k autorčiným podještědským prózám.
  • Literární druh: epika
  • Literární žánr: román

 

Inspirace pro vznik díla

  • Světlá se často nechala inspirovat reálnou předlohou a děj i postavy vytvářela na základě vypravování ještědských známých a prostor popsala podle skutečných míst, které objevila během svých procházek krajem.

 

Název románu (Kříž u potoka)

  • Evička náhle se zastavila, ještě jednou pozorněji se ohlédla a polekaně ucouvla. Teď teprv viděla, že mezi vrbami právě naproti ní vypínal se kamenný kříž, zvětralý a šedý…nebylo pochybnosti, dostala se v myšlenkách dále, než hodlala. To staré černé stavení bylo u Potockých, to zbořeniště na skále rodiště Józino, na těch vrbách byly se zachytily její kytky…ten kamenný kříž – její to náhrobek… (str. 130)

 

Náhrobek prabáby Potockých Józy Kobosilové.

Prochází celým dějem – nejdůležitější momenty v životě postav.

– U potoka dochází k setkání Evy se Štěpánem.

Opět se náhrobek objevuje, když se manželství Evy a Štěpána začíná hroutit.

Na stejném místě se Evička sbližuje s Ambrožem.

U kříže dochází i k vyvrcholení celého příběhu, když manželem zraněná Eva odmítne Ambrožovou lásku.

 

Hlavní postavy

  • Evička – sirotek, kterého se ujala mlynářka Dolanská, statečná, chytrá, trpělivá, obětavá a věrná dívka, která je velmi silná a cílevědomá, dokáže překonat rodinné prokletí.
  • Štěpán Potocký – později muž Evy, prokletý, žárlivý, chytrý, z části hodný muž, projde vývojem od zamilovaného novomanžela, přes násilníka až k moudrému mlynáři
  • Ambrož Potocký – bratr Štěpána, záhadný, hodný, uzavřený, samotář
  • Marička Holá – Štěpánova milenka, dívka s nehezkou pověstí, má ráda ženaté, bohaté muže, sprostá a nevděčná
  • Mlynář (stárek) – hodný, zásadový, pověrčivý muž, který má svou hlavu
  • Mlynářka – čestná, hodná, věrná žena
  • Józa Kobosilová– nešťastná, dvakrát podvedená a využitá dívka se zlomeným srdce, jež ve svém žalu vysloví krutou kletbu nad Potockých rodem
  • Franík Potocký, Mikeš Potocký – sobečtí bratři, jejichž vinou padne na celý rod Józina kletba

 

Zamyšlení nad postavou Evičky a postavením ženy, jaké nám román nabízí

  • Evička zpodobňuje dobro, vnitřní krásu a morální čístotu. Četbou nabyla Evička značné znalosti, byla proto také vzdělaná a inteligentní.
  • Ženy Karolíny Světlé mají své sny, své ideály, za kterými jdou a jsou ochotné velkých obětí.
  • Také Evička má svůj cíl a navzdory všemu jej následuje. Vzdá se nejdříve svého čtení, své dcery a nakonec i své lásky.
  • – Největší obět Evička přinesla, když se vzdala Ambrožovy lásky a zůstala věrná svému muži, čímž zrušila kletbu. Ambrož pak umírá v bitce za svého bratra. Evička na lásku k němu nezapomíná, častokrát zasněně hledí směrem ke hřbitovu, kde věčným spánkem odpočívá její tajný milý.

 

Časoprostor

  • Román se odehrává v 1. polovině 19. století v Podještědí. Dějištěm je mlýn Dolanských a statek Potockých, důležitá místa – kříž u potoka, kaplička. Dále hospoda, chalupa Mářičky Holé.

 

Seznámení s dějovou linií románu

Román začíná smrtí mlynáře Dolanského. Vdova se po pohřbu ujala osiřelé Evičky, později se znovu provdala za stárka, který dosud sloužil ve mlýně.

Evička byla vnímavé a dobrosrdečné dítě, trochu samotářské. Ráda sedávala u kapličky a četla si, do té doby, než jí nový mlynář pověděl příběh o vraždě, která se tu odehrála.

Nejstarší syn ze statku Potockých miloval dceru ze mlýna. Byl však odveden do války, a když se vrátil přistihl milou se svým mladším bratrem a v afektu je oba zabil.

Tragédie Potockých rodiny pokračovala údělem Józy Kobosilové, která se z donucení provdala za Franíka Potockého, po tom, co ji svedl a oklamal jeho bratr Mikeš. Aby Franík získal její lásku, přimíchal jí do mléka kouzelný lektvar. Dívka pak byla jako bez duše, omámená, nevzdorovala ničemu a do roka povila dítě. Jednoho dne však procitla, proklela rodinu Potockých a utekla k potoku, kde spáchala sebevraždu. Na tomto místě ji našel Franík a pochoval ji. Na jejím hrobě je vztyčený mohutný kříž.

Od té doby nebylo při žádném z Potockých lásky poctivé. Každý vždy vlastní vinou zakrátko pozbyl štěstí manželského, připraviv sebe a děti svoje o mír rodinný. (str. 123)

Zvědavá Evička se vypravila ke kříži. Tam potkala Štěpána, nejmladšího z bratrů Potockých, který se do ní na první pohled zamiloval. Evička se polekala a utelka. Štěpán na neděli vyslal nejstaršího bratra Ambrože do mlýna, aby sjednal námluvy. Evička Štěpánovu žádost o ruku přijala, nejen z lásky, ale taky proto, že věřila, že dokáže zlomit Józinu kletbu.

Po svatbě trávila Evička ještě nějaký čas ve mlýně podle starého obyčeje. Když se slavnostně přestěhovala k Štěpánovy na statek, stal se z něj milující a vášnivý muž. Několik let spolu žili v krásném vztahu plném lásky. Eviččino štěstí kazil pouze její švagr Ambrož. Byl to podivín, starý mládenec, který nerad chodil do společnosti a chtěl zůstat svobodný, aby nezpůsobil další bolest a neštěstí svému rodu.

Časem se Štěpán začal měnit k horšímu. Znelíbily se mu manželčiny knihy, Evička je tedy před ním ukryla. Když se jim narodila dcera, začal žárlit i na lásku, kterou jí Evička věnovala.

Štěpán pak sám odcházel do hospody za zábavou, začal pít, choval se k Evičce hrubě. V této době je jí oporou švagr Ambrož, který se postupně s Evou sbližoval.

Štěpán začal chodit za Mařičkou Holou, dívkou špatné pověsti, se kterou začal i žít. Eva jen tiše trpěla.

Jednoho dne po další propité noci se Štěpán rozhněval a prudce hodil po své milující manželce kovanou dýmku, která se jí zastavila o čelo. Evička okamžitě klesla k zemi. Našel ji švagr, jenž ji odnesl ke kříži u potoka a ošetřil ji. Přemlouval ji, ať s ním odjede a vyznal jí svou lásku. Eva jeho lásku neopětovala, lhostejně ho odmítla.

Když se Evička zotavila, sebrala poslední síly a odhodlala se jít až k Mařičce domů a prosila ji o přímluvu u Štěpána, aby se k ní vrátil. Ale Mařička se jí jen vysmála a ponížila ji. (Evička se cestou domů zhroutila. Štěpán ji vzal do náručí a na sto tisíckrát se jí omlouval.)

Štěpán celý rozhovor vyslechl, ukrývajíc se ve vedlejší komoře a uvědomil si, jak ho má Evička ráda.

Načež spěchal za ženou, již do náručí zachytiv domů přinesl. Odporosil mlynářku, čeládku, každého, kdo se mu namanul v závrati největší radosti, slibovalť polepšení plakal a plesal, vše v jednom dechu jako hříšník, jemuž na popravišti milost udělena, přiznávaje a zaklínaje se, že kdyby nebyla Evička cestu tu za ním vážila, z lásky k němu tak velice se poníživši, že by byl do smrti setrval při svých vzdorech. Již za to se nehanbil říci a ukázat Evičce, jak vášnivě a hluboce ji vždy miloval… (str. 255)

Štěpán se stal vzorným, milujícím manželem a sousedé si ho tak oblíbili, že si ho chtěli zvolit za představeného vesnice. Jenže po odchodu bratra se musel o obchod starat sám a o mnoho přišel, ocitl se ve finanční tísni a musel si půjčit peníze, čehož chtěli jeho odpůrci využít proti němu. Štěpán našel svého bratra a prosil o odpuštění. Povídal mu o Eviččině veliké lásce, načež se Ambrož rozohnil a bratra vyhodil.

Štěpán se rozhodl u voleb pronést řeč a pravdu. Vypukla hádka a bitka. V tom se vrací Ambrož, který se přece jen rozhodl bratru pomoci, je však zraněn. Na smrtelné posteli se dozvídá od Evičky, jak ho měla ráda, a co to pro ni znamenalo, když ho odmítla, aby s ním odešla od svého manžela.

Po smrti bratra už nemohl Štěpán déle vydržet na rodinném statku, a tak se spolu s rodinou odstěhoval do Dolanského mlýna, kde již všichni našli spokojenosti a duševního klidu.

 

UKÁZKY Z KNIHY

Ukázka č. 1 (str. 143)

„Dítě, dítě, cos to myslila?!“ zvolala mlynářka, když vyprovodivši Potockého s mužem svým velký kus za mlýn, k ní do sednice se vrátila, „ty, již každý zná a si váží co nejonačejší a nejhodnější holky široko daleko, do takového pospícháš místa?“ Co ti platno, že tam budeš mít všeho dost, snad i hezkého muže, sama že budeš doma paní bez tchyně a švakrové, když přec jen napřed víš, co tam na tebe čeká!“

„Jsem-li taková, jak mne děláte,“ odvětila Evička a svatý žár z oka jí vyšlehl, „pak právě nikam lépe se nehodím ne do toho místa nařknutého. Vždy v tajnosti srdce svého na bohu jsem si žádala, abych mu byla na tom světě přec co platna; pravda-li co ona svatá poustevnice matce vaší zvěstovala, pak jest Potockým pomoženo. Neslíbila jsem Józe, vijíc jí u kříže věnec, nalicho, že kdybych věděla, jak potomkům jejím pomoci, zajisté že bych to učinila.“

 

Ukázka č. 2 (str. 242)

„O to jediné, čeho jsem si vážil, na čem jsem si zakládal, mne jsi oloupila, vyrvalas mně štít můj, připravilas mne o mou k světu lhostejnost. Jak budu teď žít s tím srdcem toužícím, zkrváceným… jak budu bez tebe? Za málo neděl do tebe jsem se vžil, že duše tvoje se stala lepší částkou duše mé; jak tě z ní vyrvu, jak jí vrátím starý, mrtvý její klid, její tiché, vážné sny? Ale ne, není možná, že to, co se děje, vpravdě se děje, neklamal jsem se v tobě tak hrozně, jak se mi podobá, ty jsi se obětovala, pojímajíc Štěpána za chotě, ty znovu se obětuješ, setrvávajíc na místě svém, jak jemu i sobě jsi slíbila. Nepoutá tě k domu kletému láska, nýbrž ctnost… Ó Evo, vždyť jsem mužem, mnoho bolestného jsem snesl a vytrpěl, zkušen jsem v odříkání se, žije byl jsem již mrtev, nebožtíkem jsem byl, než jsi mne vzkřísila, vyřkneš-li, že tě již nikdy vídat nesmím, poněvadž se to s povinností tvou nesrovnává, naposledy dnes spolu jsme mluvili, odeberu se odsud a ty mne nikdy již nespatříš, ale jen aspoň té útěchy mi dopřej, abych tě směl nadál v duši chovat čistou a povznešenou… jedním slovem, ba jen hlavy pokynutím mi dej najevo že jsem měl u tebe také jakous cenu, ale hrdinkou že bylas a zůstaneš.“

Evička ale trvala před ním nepohnutěji a kamenněji než ten kříž, na kterém ležela – jen rána na jejím čele opět se otevřela a počala volně krvácet.

 

Ukázka č. 3 (str. 254)

Evička zahanbeně se vzchopila a ze dveří vrávorala. Ale nedošla daleko, přemožena slabostí tělesní a dojmy bolestnými a ponižujícími, sklesla na první za domkem mezi. Marně se byla pokořila, poslední prostředek jí selhal, čeho se uchopit, co teď podniknout?

V tom obtočil kdosi okolo ní rameno, pevně a mocně k prsoum bušícím ji vina, a na její čelo rozjizvené, na její hlavu zoufale sklopenou skanula vláha horkých, kajicných slzí.

„Tys mně odpustila, neslýchaně pro mne se ponížila, ty o mne stojíš, ty si mne váíš, ty mne miluješ – vše dobře mezi námi a navěky zůstane, láska tvoje mne zhojila…“

Omdlévalať Evička v náručí Štěpánově.

 

Ukázka č. 4 (str. 277)

Jako by ho bylo dotknutí to probudilo, otevřel oči s úžasem se rozhlížeje; tu klesl pohled jeho na bledou, nepohnutou ženu s tou rudou na čele jizvou, objímající, aby nepadla, sloup za sebou, jako tehdáž za onoho večera, kdy naposledy ji spatřil, kříž u potoka.

Znovu upjal na ni oči… spočívala v nich truchlivá výčitka, hluboká, uražená , nepřemožená láska…

„Podařilo se ti tedy přec sejmouti kletbu ze střechy naší?“ pravil jí namáhavě, svoje síly sbíraje, „láska ženy se osvědčila mocnější a silnější býti nenávisti ženy – pokořivši se neslýchaným způsobem před milostnicí mužovou Potockých vykoupilas…“

I odpověděl mu hlas z prsou nevýslovnou bolestí rozervaných jako z hrobu se ozývající: „Nevykoupila jsem Potockých pokořivši se před milostnicí mužovou, ale tenkráte jsem se vykoupila, když jsem se u kříže od tebe odtrhla…

Ambrož jedním rázem se vzchopil, jako by mu byla těmito slovy sílu i život vrátila, vztáhl po Evičce vášnivě ruce, aby mu opakovala, co do duše, zoufalostí zpustošené, mu zaznělo jako hudba rajská – byla tedy přec tou hrdinkou, jíž by se byl tak rád klaněl, jíž tak krutě zneuznával… ale síly jeho byly u konce. Mdle klesl nazpět, aniž se byl dotknul její ruky, a úsměv plný tiché, neskonalé blaženosti rozhostil se mu v tváři…

Byl mrtev…

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.