Franz Werfel – životopis

literatura

 

Jméno: Franz Werfel

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Spisovatel, básník, dramatik, scénárista a autor scifi se proslavil zejména díly jako je Smrt maloměšťáka či Čtyřicet dnů. Jedná se o autora židovského původu, který za svá díla získal ocenění – v roce 1926 Franz-Grillparzer-Preis.

 

Život

Franz Viktor Werfel se narodil 10. září 1890 v Praze a zemřel ve věku 54 let na infarkt myokardu 26. srpna 1945 v Beverly Hilus v Kaliforny (Spojené státy americké). Dnes je pohřben na Wiener Zentralfriedhof. Jedná se o rakousko-českého autora, který ale píše německy a patří k nejvýraznější generaci pražských německých spisovatelů (spolu s Franzem Kafkou či Maxem Brodem).

Jeho otec byl zámožný pražský židovský rukavičkář Rudolf Werfel, matka Albina Werfelová (rozená Kussiová) byla dcerou mlynáře z Plzeňska. Svatba proběhla v prosinci 1889 a již o devět měsíců později se narodil Franz Werfel. O šest let později se jim narodila ještě dcera Hanna a v roce 1899 dcera Marianna Amalie. Zatímco Hanně předčítal některé ze svých rukopisů, Marianna pro bratrovu literaturu pochopení neměla.

Rodina vyrůstala v Praze v dnešní Opletalově ulici (tehdy to byla Mariánská ulice). Franz Werfel studoval soukromou školu piaristů v Panské ulici, poté německé gymnázium na Novém městě a studium dokončil maturitní zkouškou v roce 1909 na Akademickém gymnáziu ve Štěpánské ulici (zde studovali také Willy Haas a Paul Kornfeld). Při studiích se seznámil také s Franzem Kafkou.

Ačkoli podstoupil roku 1903 bar micva, rodina nepatřila k ortodoxním vyznavačům židovského náboženství. Franz byl díky své chůvě Barboře Šimůnkové seznámen s křesťanskými zvyky.

Před první světovou válkou přispíval do expresionistického časopisu Der jüngste Tag. Poté přispíval do novin Die Fackel (Pochodeň). Působil jako pacifista a přeložil Bezručovy Slezské písně do němčiny a zasloužil se také o jejich vydání.

Za první světové války byl na Východní frontě v Halíči. Poté působil také v redakci válečných novin ve Vídni. Zde se po válce setkal se svou manželkou Almou Mahlerovou.

V září 1940 uprchne před hitlerovskou hrozbou do Ameriky, která se stala jeho domovem. Zde také v roce 1945 umírá.

 

Dílo

Přítel světa

Jedná se o básnickou sbírku z roku 1911, která vznikla pod německým názvem Der Weltfreund.

Verdi. Román opery

První román autora pochází z roku 1924 a je životopisným románem o skladateli Giuseppu Versím.

Čtyřicet dnů

Se svou manželkou podnikl řadu cest do zahraničí. Ve třicátých letech na základě těchto zkušeností vzniká román s německým názvem Die vierzig Tage des Musa, který pojednává a masových vraždách Arménů Turky. Toto vraždění probíhalo v roce 1915, román je vydán v roce 1933. Avšak turecká diplomacie na román podala řadu stížností, a tak byl v únoru rok 1934 zakázán. Autor pak byl vyloučen z Pruské akademie umění.

Píseň o Bernadettě

Toto dílo vyšlo nejprve roku 1941 v exilovém nakladatelství ve Stockholmu. Vypráví o dívce z Lourd, svaté Bernadettě Soubirous, které se v roce 1858 zjevila Panna Marie. Autor se s tématem na toto dílo setkal při svém útěku z hitlerovského Německa a slíbil, že pokud se mu podaří uprchnout, dílo napíše a vydá.

Smrt maloměšťáka

Hlavním hrdinou je Karel Fiala, který žije na rakouském předměstí v době poválečné inflace. Přišel téměř o veškerý svůj majetek a také o sociální postavení. Jediné, co mu zbývá je pojistka, kterou aby získal, musí se dožít 65 let. A tak musí bojovat se smrtí, aby se jeho rodina mohla z peněz z pojistky radovat. Nakonec se mu to podaří, dožije se 65 let a zajistí tak svou rodinu. Umírá několik dní po dosažení 65 let.