Jméno: Jerome Klapka Jerome
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): David Hampl
Anglický spisovatel humoristické literatury, který celosvětově proslul zejména svým románem Tři muži ve člunu. Kromě literatury se věnoval také publicistice.
Život
Jerome Klapka Jerome se narodil 2. května 1859 v anglickém Walsallu. Jeho otec se úzce přátelil s maďarským generálem a revolucionářem jménem György Klapka, který zde žil v exilu, a tak se rozhodl na znamení jejich přátelství dát synovi toto nezvyklé jméno. Jméno Klapka samozřejmě není původní maďarské jméno, ale to, zda měl generál nějaké české předky, se zatím neprokázalo. Dětství Jeroma Klapky Jeroma nebylo příliš šťastné, rodina se často potýkala s existenčními problémy a Jerome nakonec ve svých patnácti letech osiřel.
Až do svých třiceti let se poté živil tak, jak se dalo, například jako pracovník na železnici a ochotnický herec. Ve svém volném čase začal také psát. Velkou změnu v jeho životě znamenal rok 1889, kdy do redakce časopisu Home Chimes přinesl rukopis série příběhů o výpravě tří vodáků po řece Temži. Původně se jednalo o typ cestopisného průvodce po řece s připomínkou rozmanitých historických událostí, které se na jejích březích odehrály. Redaktor Jeromovi doporučil, aby tyto pasáže zkrátil a naopak příběhy doplnil různými veselými příhodami a vyprávěním. Jerome si tyto rady vzal z srdci a text přepracoval do podoby, která později vyšla knižně právě pod názvem Tři muži ve člunu. Časopisecké vydání i následná kniha se dočkaly celosvětového úspěchu, byly přeloženy do mnoha jazyků a Jeromovi zcela změnily jeho život.
Zanedlouho po úspěchu první knihy tak vyšlo i její pokračování, které popisovalo cyklistické putování tří přátel. Literatuře a publicistice se pak Jerome Klapka Jerome věnoval po zbytek svého života, napsal mnoho povídek, novel, divadelních her i esejí, ale všechny zůstaly tak trochu ve stínu Tří můžu ve člunu. V padesáti pěti letech, když vypukla první světová válka, se Jerome Klapka Jerome dobrovolně přihlásil do bojů, ale pro svůj věk nebyl přijat. Pomáhal tak alespoň ve francouzském Červeném kříži, kde působil jako řidič sanitky. Jerome Klapka Jerome zemřel 14. června 1927 v Londýně.
Dílo
Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)
Nejvýznamnější dílo Jeroma Klapky Jeroma, humoristický román, který vyšel prvně již roku 1889. Inspirací pro tuto knihu byla údajně svatební cesta Jeroma a jeho manželky Gregoriny v roce 1888, během které manželé absolvovali právě plavbu po řece Temži. Další inspirací byly zážitky z plaveb po řece, které měl Jerome se svými skutečnými přáteli Georgem Wingravem, manažerem banky Barclays, a Carlem Hentschelem, zakladatelem londýnského polygrafického průmyslu.
Kniha popisuje příběhy tří přátel, Jeroma, Harrise a George, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou několikadenní plavbou po Temži ve člunu. Čtvrtým účastníkem této výpravy je pes Montmorency, s tím souvisí i podtitul knihy. Původně se mělo jednat o jakýsi historický cestopis, ale na základě rady redaktora časopisu, na který se Jerome obrátil s prosbou o vydání, se z knihy stal jeden z nejúspěšnějších humoristických románů všech dob. Román je jakousi směsí různých událostí, příhod a vyprávění, které se odehrávají na člunu či v hospůdkách na břehu Temže. Jeromovi se prostřednictví suchého a inteligentního humoru podařilo zachytit nejrůznější lidské slabosti, zlozvyky i charaktery. Kniha byla rovněž několikrát úspěšně zfilmována.
Tři muži na toulkách
Román z roku 1900, který je volným pokračováním Tří mužů ve člunu. Tentokrát se se třemi přáteli setkáváme na jejich cyklistických toulkách po Německu. Kniha je opět plná typického Jeromova suchého humoru, který protkává dobrodružné i humorné příběhy hlavních postav.
Malvína z Bretaně
Jeromova novela z roku 1916, ve které je patrný vliv první světové války. Poté, co Jerome začal pracovat jako řidič sanitky a viděl velké množství utrpení, které válka způsobuje, přestal psát humoristickou literaturu. Novela Malvína z Bretaně je jakýmsi přechodem od humoristické literatury k jeho další tvorbě, jejím tématem je setkání válečného pilota s vílou.