Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) – rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)

Autor: Jerome Klapka Jerome

Přidal(a): David Hampl

 

 

Jerome Klapka Jerome

  • Narodil se 2. května 1859 ve Wallsallu, zemřel 14. června 1927 v Londýně.
  • Anglický spisovatel, psal zejména humoristickou literaturu.
  • Jeho nevšední jméno souvisí s přátelství jeho otce s maďarským generálem a revolucionářem jménem György Klapka, který žil v Anglii v exilu.
  • V patnácti letech osiřel a až do svých třiceti let se živil nejrůznějšími povoláními, psát začal ve svém volném čase.
  • Zásadní změnou v jeho životě byl rok 1889, když do redakce jednoho časopisu přinesl svůj rukopis příběhů o cestě tří přátel po řece Temži. Zdejší redaktor mu doporučil, aby dílo mírně pozměnil, vypustil některé historické pasáže a více se soustředil na humorné příběhy. Tak vzniklo jeho nejslavnější dílo Tři muži ve člunu.
  • Psaní se následně věnoval do konce života, psal povídky, dramata i eseje, žádné z děl ale nedosáhlo slávy a obliby Tři mužů ve člunu.
  • Během první světové války se dobrovolně přihlásil do bojů, když pro svůj pokročilý věk nebyl přijat, působil alespoň jako řidič sanitky ve francouzském Červeném kříži.

Díla

  • Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) – nejslavnější dílo, jehož hrdinové jsou tři přátelé, kteří se rozhodli podniknout několikadenní plavbu ve člunu po Temži.
  • Tři muži na toulkách – volné pokračování předchozího humoristického románu, kdy příběhy tří přátel se odehrávají na jejich cyklistických toulkách po Německu.

 

Literárně-historický kontext

Světová literatura 1. poloviny 20. století

  • Světová literatura, potažmo próza, první poloviny dvacátého století, je velmi různorodá z hlediska témat i literární žánrů. Vzniká velké množství románů, především psychologických, společenských, vědeckofantastických či filozofických, ale také romány humoristické. Cílem humoristické literatury bylo především pobavení čtenáře, jeho odvedení ze světa každodenních starostí a problémů. Významnými představiteli české humoristické literatury první poloviny dvacátého století byl zejména Jaroslav Hašek a Karel Poláček.

Zástupci

  • Pelham Grenville Wodehouse – anglický spisovatel, humorista a mistr jazykové komiky, k jeho dílům patří například Nedostižný Jeeves či Až naprší a uschne.
  • Kingsley Amis – anglický spisovatel, jeho nejznámějším humoristickým románem je Šťastný Jim.

 

Rozbor díla: Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)

Světoznámý humoristický román Jeroma Klapky Jeroma o třech přátelích, Jeromovi, Harrisovi a Georgovi, kteří se rozhodli strávit dovolenou plavbou po Temži ve člunu. Čtvrtým účastníkem výpravy, jak již vyplývá z názvu knihy, je Jeromův pes Montmorency.

 

Postavy

  • Jerome – autor a vypravěč knihy, kde je často označován pouze iniciálou J. Svých chováním a nadšením občas připomíná dítě ve světě dospělých. Sám o sobě má vždy ale to nejlepší mínění a myslí si, že rozhodně není tak nepraktický a nešikovný jako jeho dva přátelé. Má foxteriéra Montmorencyho, který s přáteli cestu musí absolvovat též.
  • Harris – Má rád moře a jídlo, vydat se na plavbu po řece Temži byl jeho nápad. Kromě toho rád zpívá komické písně, snaží se jejich plavbě dát určitý řád a pořádek, ale nedaří se mu to.
  • George – trochu zmatený a nešikovný, asi nejvíce ze všech tří přátel. Mezi policisty v Londýně je známý tím, že se ráno brzy probouzí, poplete si čas a jde do práce do banky o dvě hodiny dříve. Následně se rozčiluje, že tam ještě nikdo není a vše je zavřené.

 

Obsah

Všichni tři přátelé jsou úředníci, jednoho dne se sejdou a zjistí, že jsou všichni tři přepracovaní a že to, co potřebují, je netradiční dovolená, která by jim vrátila energii do života. Jejich volba padne na plavbu po řece Temži, vypůjčí si loď a vydají se na plavbu z Kingstonu do Oxfordu. Příběhy, které čteme, jsou z deníku, který se Jerome během desetidenní cesty píše.

Kniha nemá souvislý děj, jde o popis a vzpomínky na nejrůznější okamžiky, které jsou navíc plné různých odboček, úvah a představ autora. V deníku je popsána nejen samotná plavba se všemi možnými humornými zážitky, neboť ani jeden ze tří přátel není zvyklý fyzicky pracovat a starat se stoprocentně sám o sebe, ale také cesta vlakem či samotné balení a přípravy. Do toho všeho jsou ještě vmísené nejrůznější vzpomínky na historické události, které se staly v místech, kudy se svým člunem projíždějí. I když občas jakoby litují, že se na cestu vydali, všechny humorné situace i trapasy přečkávají se suchým anglickým humorem a nadhledem anglických gentlemanů. Nakonec šťastně dostávají do Oxfordu, sice vlakem a o čtyři dny dříve, protože pršelo, ale jsou v cíli.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.