Kdo chytá v žitě – rozbor díla k maturitě (7)

 

  Kniha: Kdo chytá v žitě

  Autor: Jerome David Salinger

  Přidal(a): Anna H.

 

 

Kdo chytá v žitě – The Catcher In The Rye

 

Literární druh: Epika

Literární žánr: Generační román, psychologické prvky

Literární směr: Poválečná americká próza – 50. léta 20. století

 

Jazyk:

Občas spisovný, ale převažuje nespisovná mluva. Nevyhýbá se sprostým slovům, slangu, vulgarismům není tam příliš dialogů, neustálé myšlenkové přemítání hlavního hrdiny, najdeme zde i retrospektivní pasáže. Jsou zde použita citově zabarvená slova, přídavná jména, odkazy na nejrůznější existující místa, zmíněno spousty knih, periodik atd.. Odpovídá jazyku 16 letého teenagera. Celý příběh vypravován Holdenem v ich-formě.

Svérázný vyprávěčský styl, založen na názorech a postojích vypravěče.

 

Kompozice: Chronologická

 

Téma:

Zachycuje život mladého studenta Holdena během Vánoc, konfrontace dětských snů a ideálů s reálným světem, poukazuje na směšnost banálních situací, ukazuje se, že na tom, na čem záleželo ve skutečnosti vůbec nesejde, hrdina hledá sám sebe a svého místa v životě

 

Bonus:

První a poslední román J. D Salingera. Na spoustě amerických středních školách je tento generační román zakázán, právě kvůli jazyku.

 

Hlavním hrdinou celého příběhu zasazeného do předvánočního New Yorku je sedmnáctiletý Holden Caulfield. Ten byl vyloučen z prestižní soukromé střední školy v Pencey poté, co neobstál v několika předmětech. Protože už je to 3 střední škola, ze které byl vyloučen, má strach z reakce rodičů. Pencey opouští o tři dny dříve, než jsou všichni studenti propuštěni na vánoční prázdniny domů. Holdenův nápad odjet už v sobotu večer je velmi spontánní, jako všechny jeho následující počiny.

 

Holden v sobotu v noci nasedá na vlak do New Yorku, kde žijí jeho rodiče a mladší sestra Pheobe (kterou často oslovuje Pheobulka). Má také staršího bratra D.B., který momentálně bydlí v Hollywoodu a snaží se stát spisovatelem. Holden také často vzpomíná na svého druhého bratra Allieho, který zemřel už ve velmi mladém věku.

Holden ve vlaku potkává matku jednoho ze svých bývalých spolužáků z Pencey. Ta se s ním dá okamžitě do řeči, protože předpokládá, že tam Holden i nadále studuje.

 

Když Holden dorazí do New Yorku, místo aby šel domů, nechá se taxíkem zavést do hotelu Edmont. Zjištuje, že je to doslova hotel „plnej zvrhílků a imbecilů“. Jelikož se mu ještě nechce spát, vzpomene si na svého přítele z Princetonu Eddieho Birdsella, který mu kdysi dal telefonní číslo na slečnu Faith Cavendishovou. Faith si přivydělává jako prostitutka a tak se rozhodne jí zavolat. Po rozpačitém telefonátu plného nedorozumění ho však Faith odmítá. Holden se proto rozhodne navštívit Levander Bar, který je přímo v lobby hotelu. V baru ho zaujmou 3 ošklivé slečny (Lavren, Marty, Bernice), kterým může být asi kolemm 30 let. Snaží se je přimět k tanci a ony nakonec svolí. Nicméně i přesto, že jsou s ním ochotny tančit, věnují mu pramalou pozornost, nebot´ jsou posedlé vyhlížením filmových hvězd.

Poté se vydává do jiného nočního podniku zvaného „U Ernieho“, kam často chodil jeho bratr D.B. Potká tam bývalou přítelkyni svého bratra Lily Simmonsovou. Dají se do řeči, ale nakonec jejich rozhovor končí hádkou. Holden se poté vrací pěšky do hotelu. Ve výtahu ho osloví liftboy (Maurice) a ptá se Holdena, zda-li má „interest“. Holden odpoví že ano, a liftboy mu na pokoj pošle společnici. Na pokoj dorazí slečna Sunny, která chce mít celou akci za sebou a je více než jasné, že práci prostitutky dělá jen pro peníze. Holden se ale zasekne a odmítá se s ní vyspat. Chce si s ní povídat, ale to zase nechce Sunny. Zaplatí ji domluvenou částku a vyprovodí z pokoje. Za chvíli ale do pokoje vtrhne i se Sunny liftboy Maurice, který celou záležitost s Holdnem domouval. Nyní chce o 5 dolarů více, než byla smluvená cena. Holden mu peníze navíc nechce dát a tak ho Maurice několikrát uhodí, zatímco mu Sunny zbytek peněz sebere.

Když se ráno Holden probere, je celý od krve. Má hlad, ale místo snídaně se rozhodne zavolat jeho expřítelkyni Sally „Sallyně“ Hayesový a domluví si s ní rande. Jdou do divadla a potom bruslit. Tam Holden Sally navrhne, že by spolu mohli utéct a žít navždycky spolu. Sally ho ale odmítá a odchází domů.

Poté se Holden setkává z jedním ze svých spolužáků z Whootnu s Carlem Lucem. Ten ho krmí historkami ze svého milostného života a přiznává i svůj vztah se starší ženou. Holden zůstává sedět v baru a značně opilý se snaží znovu dovolat Sally a omluvit se jí. Ta si s ním sice promluví, ale vadí ji jak je opilý.

Holden se poté rozhodne jít konečně domů, protože chce navšívit Pheobe. Protože nechce, aby si ho všimli rodiče, vymýšlí bizardní plány jak proniknout do bytu. Nakonec zjištujě, že rodiče doma nejsou a je tam jen Pheobe a její nahluchlá šlužebná. S Pheobe si povídají a ona uhádne, že Holdena opět vyloučili z internátní školy. Naštve se a odmítá s ním komunikovat. Poté se vracejí rodiče a tak se Holden ukryje do skříně. Když potom byt opouští, už je mu jedno, zda ho rodiče v bytě přistihnou nebo ne.

Holden dalšího dne napíše Pheobe dopis, že odjede na západ pracovat a že se dnes sejdou u Úmělecko-průmyslového muzea ve čtvrt na jednu. Satví se u ní ve škole a poprosí úřednice, aby jí ten dopis předaly. Poté čeká na Pheobe před muzeem, už se skoro bojí, že nepřide, když ji spatří, jak za sebou táhne obrovský kufr. Ptá se jí, co to má být, a ona na to, že pojede s ním. Holden se na ní naštve a zakáže jí jet. Kufr jí uschová v šatně v muzeu a společně se jdou projít do zoologické. Tam se usmíří, když Holden Pheobe koupí lístky na kolotoč a rozhodne se, že nikam neodjede.

 

Kniha končí epilogem, kde Holden nastiňuje, že se momentálně léčí na psychiatrickém oddělení.

 

Kniha je velmičtivá, Holden je postavou, se kterou je jednoduché se ztotožnit. Celkově nejde téměř vůbec o děj, protože to je souhrn Holdenových myšlenek a zážitků, náhodných asociacích, názorů i postojů.

 

Viditelná podobnost této knihy je s knihou Ten kdo stojí v koutě.

 

Postavy:

Holden Caulfield:

Sedmnáctiletý, psychicky labilní a nevyrovnaný mladík, nenávidící vše a všechno, přitom lpící na své mladší sestře Pheobe. Je poznamenaný smrtí bratra Allieho i přesto, že to popírá. Chová úctu i nenávist k D.B. Stále ho přitahuje krásná Sally, ale on neví, zda s ní chce spíše chodit chce nebo ne. To co ho na ní přitahuje zároven kritizuje Ve vzpomínkách se také vraci ke své kamarádce Hance, která není tak krásná jako Sally, nicméně na ní nemůže přestat myslet.

Celkově si na společnosti všímá hlavně negativních aspektů.

 

Pheobe:

Desetiletá, chytrá dívka, v jistém smyslu prozřelejší než Holden. Je chápavá, zvídavá, Holdena obdivuje, ale nechápe, proč se vždy nechá ze školy vyhodit.

 

Ackley:

Holdenův spolužák z Pencey, neodbytný, vnucuje se, trochu nechutný, špindíra, „imbecil jedna vlezlá“

 

Srandlater:

Holdenův spolubydlící z Pencey, hezounek, oblíbený, trochu nafoukaný, rád využívá ostatní.

 

Sally:

Krásná, oblíbená, má Holdena ráda, ale úplně mu nerozumí, ví kam patří, zatímco Holden se ještě pořád hledá, mohli by být spolu, ale nějak se míjejí. Holden ji má rád, ale neví, jestli s ní chce být.

 

Hanka:

Kamrádka, obyčejná dívka, na nic si nehraje, bere život tak jak je. Holden ji má pro to rád. Není sice tak hezká jako Sally, ale je velmi sympatická, hodná, „do nepohody“.

 

Profesor Antollini:

Profesor, který se snaží  Holdena nasměrovat na správnou životní cestu

 

D.B.:

Starší bratr, pracuje v Hollywoodu

 

Celkově pestrá přehlídka postav, názorů, situací…

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.