Lolita – rozbor díla k maturitě (2)

rozbor-díla

 

Kniha: Lolita

Autor: Vladimir Nabokov

Přidal(a): Pady1805

 

Vladimir Vladimirovič Nabokov

 • Narodil se 22. dubna (10. dubna podle juliánského kalendáře) 1899 v Sankt Petěrburgu, a zemřel 2. června 1977 v Montreux. Nabokov byl ruský a později americký prozaik; svou ranou prózu a poezii psal pod pseudonymem Sirin.
 • Pocházel z dobře situované šlechtické rodiny (jeho otec byl právník a člen Prozatímní vlády Vladimir Dmitrijevič Nabokov), což mu umožnilo získat kvalitní vzdělání. Vladimir Vladimirovič Nabokov začal studovat v Petrohradě na elitní Těniševově škole, kde se naučil dobře anglicky a francouzsky.
 • V roce 1919 z Ruska s celou rodinou emigroval. Ve studiu pokračoval i v emigraci, roku 1923 ukončil studium francouzské a ruské literatury na univerzitě v Cambridgi. Po říjnové revoluci žil v emigraci v Berlíně, kde působil jako překladatel a spisovatel v rámci tzv. ruského Berlína. V roce 1924 se Nabokov oženil a od roku 1937 žil v Paříži a živil se jako učitel jazyků, překladatel a instruktor tenisu.
 • Roku 1940 se Nabokov uchýlil před německou okupací do USA, kde překládal, působil na Wellesley College a jako entomolog dostal Harvard Research Fellowship. Nabokov byl velmi uznávaným znalcem motýlů. V letech 1945 – 1959 působil na Cornellově univerzitě jako profesor ruské literatury. Roku 1960 se odstěhoval do švýcarského Montreux, kde prožil posledních 17 let života.

 

Další díla autora:

  • Dar
  • Pnin
  • Smích ve tmě

 

Literárně-historický kontext:

Román je řazen do postmodernismu. Autor se tedy snaží dát čtenáři možnost, aby mohl vidět příběh z více úhlů a sám si vybrat. Postmodernismus byl zaměřen opačným směrem- proti moderně- odmítá koncepci jediné pravdy a jediného cíle, odmítá kulturní nadřazenost západní civilizace. V knihách se objevuje vzájemné propojování literárních děl narážkami, citacemi, výpůjčkami. Samo dílo existuje nezávisle na autorovi, nemusí být vyjádřením jeho autorské originality.

 

Další autoři tohoto období:

 

Rozbor díla: Lolita

 • Literární druh: epika
 • Literární žánr: psychologický román
 • Téma a motiv: láska, zakázané touhy, krása mládí
 • Kompoziční výstavba: 2 části, řazeno do 69 kapitol, chronologicky
 • Typy promluv : přímá řeč, nepřímá řeč

 

Námět:

Díla, která vznikla do roku 1940, jsou psána rusky, po emigraci Nabokov tvořil v angličtině. Je autorem jak poezie, tak prózy a dramatu. V poezii se nechal ovlivnit expresionismem a symbolismem. Častým tématem je problematika ruských emigrantů. Román Lolita byl poprvé vydán roku 1955 v Paříži, a to v anglickém jazyce. V Americe nechtěli takto kontroverzní dílo vydat. Okamžitě vyvolal pozdvižení, protože téma lásky k dvanáctileté dívce bylo pro tehdejší společnost nepřijatelné. Téma tohoto románu zpracoval Nabokov již v povídce Čaroděj. V románu však toto téma dále rozpracoval a zasadil jej do prostředí Ameriky. Autor zde vychází z vlastních znalostí francouzštiny, amerického kontinentu, americké povrchní společnosti a amerického školství. Velice věrně zde tak líčí dívčí školy, které nemají za cíl vzdělávat, ale připravit dívky na společenský život. Lolita ovlivnila další kulturu, slovo Lolita se stalo označením pro mladou „nymfičku“ a tento román byl i dvakrát zfilmován. Poprvé roku 1962 Stanley Kubrickem.

 

Místo a čas:

 • Děj se ze začátku odehrává v Paříži ve čtyřicátých letech. Na tuto dobu později hlavní hrdina Humbert také vzpomíná. Roku 1947 se hlavní hrdina stěhuje do Nové Anglie, městečka Ramsdale. Velká část románu se odehrává v různých motelech po celých Spojených Státech.

 

Postavy:

 • Humbert Humbert – Literární vědec, pohledný muž ve středních letech, trpí psychickou poruchou – silně ho přitahují děvčátka. Je inteligentní a spíše uzavřený. Neopětovaná láska k mladé Dolores ho postupně ničí.
 • Dolores (Lolita) – Krásná a vyspělá dvanáctiletá dívka. Je provokativní a drzá. Dokáže manipulovat a ovládat o třicet let staršího Humberta, který ji miluje. Ona však ve svém věku není schopna takový cit opětovat a vše je pro ni spíše hrou a experimentem. označována Humbertem jako nymfička,
 • Charlotta Hazeová – Matka Dolores a druhá žena Humberta. Je sobecká, co se týká jejího vlastního štěstí. Na dceru do jisté míry žárlí.
 • Clare Quilty – dramatik, starší pán, Lolita s ním uteče

 

Kompoziční plán

 • Tragikomický román, který má vypadat jako paměti a zpověď hlavního hrdiny profesora Humberta Humberta. Román působí, jako by ho vyprávěla reálná postava. Přispívá k tomu i fiktivní předmluva, která doplňuje osudy hlavních hrdinů. Hrdina se v tomto díle vyznává jakési fiktivní porotě (čtenáři) ze svých činů. Chronologická kompozice je narušena vzpomínkami na minulost a promluvami ke čtenáři.
 • 69 kapitol knihy je rozděleno do dvou částí.

 

Děj:

Literární vědec Humbert Humbert se ve vězení zpovídá ze svého vztahu k mladé Dolores. Chorobnou touhu po malých děvčátkách v něm vyvolala nejspíš smrt jeho dětské lásky Annabel. Už jako dospělý se Humbert po neúspěšném manželství stěhuje do Nové Anglie, aby pracoval na dalším literárně teoretickém spise. Tam potkává Dolores (Lolu, Lolitu, …), dvanáctiletou dceru své domácí, do které se okamžitě zamiluje. Aby jí mohl být na blízku, ožení se s její matkou Charlottou Hazeovou. Zatímco je Dolores na táboře, zjišťuje Charlotta skutečný zájem touhy Humberta z jeho tajného deníku a chce jeho „zvrhlou“ tvář odhalit světu. Náhoda ovšem hraje Humbertovi do karet, když rozzuřenou Charlotte přejede auto a ona umírá.

Humbert se tak ocitá sám s nevlastní dcerou. Z tábora odveze Dolores do hotelu, aby ji svedl. Je to však spíše ona, která svádí. To, co je pro Huberta vášeň a láska, je pro Dolores jen dětskou hrou. Dvojice cestuje Amerikou od motelu k motelu, Humbert si vyžaduje sexuální styk výhružkami, později si jej kupuje výměnou za sladkosti, časopisy atd.
Po roce se Humbert s Dolores usadí v dalším městě Nové Anglie. Humbert na Dolores žárlí a zakazuje ji veškerou zábavu, zejména s chlapci. Pro ostatní obyvatele města je přísný, ale milující otec. Výměnou za sex Lole dovolí účinkovat ve školní hře. Tam ji uvidí autor hry Claire Quilty, kterého Dolores okouzlí. Po velké hádce před premiérou pokračuje Humbert s Dolores opět v kočovném životě. Humbert je paranoidní a Dolores podezřívá ze zrady a plánování útěku, což se nakonec ukáže jako pravdivé. Dolores onemocní a zůstává v nemocnici. Tam ji ale Humbert už nenajde. Měla odejít s nějakým „strýčkem“. Humbert po ní zpočátku pátrá, pak marnou snahu vzdává.
V roce 1952 najde Humbert ve schránce dopis od sedmnáctileté Dolores, která se mezitím provdala a otěhotněla a žádá jej o peníze. Humbert ji navštěvuje i s penězi a dozvídá se, že ji tehdy pomohl utéct Claire Quilty. Chtěl z ní udělat hvězdu v pornografických filmech. Dolores utekla i jemu, protloukala se, jak se dalo, až potkala svého manžela. Humbert žadoní, aby Dolores odjela s ním, miluje ji už jako ženu, ta ale odmítá. Humbert tak alespoň navštěvuje Claire Quiltyho a zastřelí jej. Při zmateném útěku autem z místa činu je zatčen.
V závěru svých pamětí se Humbert s Lolitou loučí a čtenářům vysvětluje, že kniha může být vydána až po její smrti.
Součástí románu je i fiktivní předmluva, která vysvětluje osud obou postav – Humbert zemřel na infarkt ve vězení a Dolores i s dcerou při porodu 24. prosince 1952.

 

Forma

Vypravěčem je ústřední postava knihy. Vyprávění je reprospektivní, Humbert ve vězení vzpomíná na svou lásku Dolores. Vzpomínky se prolínají s pocity Humberta a fantazijními pasážemi. Hranice mezi pasážemi jsou často nejasné. Humbert jako vypravěč komunikuje i se čtenáři, omlouvá se za svůj vztah s Dolores, žádá o pochopení, svých činů lituje. Jazyk je spisovný, až knižní, je prokládaný vulgarismy a slovy z francouzštiny. Typické jsou slovní hříčky, přesmyčky a neologismy (např. nymfička).