Ostře sledované vlaky – rozbor díla k maturitě (9)

 

Kniha: Ostře sledované vlaky

Autor: Bohumil Hrabal

Přidal(a): Ivet

 

 

 

 

 

Bohumil Hrabal se sice narodil v Židenicích u Brna, avšak většinu svého mládí prožil v Nymburku, neboť jeho otec zde pracoval jako správce pivovaru. Poznal zde rovněž strýce Pepinu, který se pak objevil v několika Hrabalových knihách. Hrabal studoval práva, avšak vykonával celou řadu jiných zaměstnání – byl skladníkem, výpravčím, dělníkem, baličem papíru, pojišťovacím agentem i obchodním cestujícím. Od 60. let minulého století se pak začal věnovat literární činnosti natrvalo.

 

Hrabal vydával literatura jednak oficiální, jednak neoficiální a jednak samizdatovou. Nadále přitom zůstává jednou z nejvýraznějších postav české literatury, která si získala přízeň a obdiv i v zahraničí.

 

K jeho nejznámějším dílům tedy patří kromě Ostře sledovaných vlaků rovněž Hovory lidí, Pábitelé, Perlička na dně, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Morytáty a legendy, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Příliš hlučná samota, Harlekýnovy miliony, Něžný barbar, Obsluhoval jsem anglického krále, Skřivánek na niti, Růžový kavalír či Domácí úkoly z pilnosti. Celá řada jeho děl přitom byla rovněž zfilmována.

 

Zřejmě nejznámějším Hrabalovým dílem stále zůstává novela Ostře sledované vlaky, jež se odehrává během druhé světové války v městečku nedaleko Hradce Králové.

 

Hlavním hrdinou příběhu je mladý výpravčí na nádraží Miloš Hrma, který neustále řeší milostnou touhu na jedné straně a nedostatek zkušeností na straně druhé. Pokusí se dokonce i o sebevraždu, ale nakonec není úspěšná. Hrma má pocit, že je neustále někým sledován a že se mu někdo pořád vysmívá. Jeho vzorem je výpravčí Hubička, který je rázný a hlavně veselý, neboť ze svých problémů si nedělá vůbec žádné starosti.

 

Miloš Hrma nakonec přece jen umírá, byť nešťastnou náhodou. Vhodí totiž bombu do německého vlaku, avšak jeden z vojáků si ho všímá a postřelí ho. Trefí ho rovnou do plíce, takže Hrma v posledních okamžicích svého života přemýšlí o každodennosti života a nad tím, jak si této každodennosti vlastně nevážil. Život, který nesnášel a který proklínal, mu tak bude nyní chybět. Vzápětí Hrma umírá.

 

Hrabalovy Ostře sledované vlaky byly rovněž zfilmovány, a to režisérem Jiřím Menzelem, který za filmové zpracování získal Oskara.

 

Ostře sledované vlaky nejsou jen příběhem o smutném a nenaplněném životě výpravčího Hrmy, ale Hrabal se prostřednictvím tohoto díla rovněž vyjádřil k bojům Čechů za svobodu a k fašismu jako takovému. Smrt Miloše Hrmy má i určitou symboliku, neboť Hrma umírá jako mladý muž na sklonku války, kdy je možné očekávat lepší dny.

 

Miloš Hrma, který si přál žít jiným životem, byl vnitřně nešťastný a neuměl být tak pohodový jako jeho kolega Hubička si uvědomuje teprve při umírání, jak se mýlil a jak si měl životem pořádně užívat.

 

Domnívám se, že Bohumil Hrabal si právem zaslouží pozornost českých i zahraničních čtenářů. Právě jeho dílo Ostře sledované vlaky jsou smutným příběhem o životě smutného a životem utrápeného člověka, nicméně je to podle mého názoru Hrabalovo dílo nejzásadnější. Například smyšlený Hrabalův román Obsluhoval jsem anglického krále, jenž byl rovněž zfilmován, mě vůbec neoslovil.

Další podobné materiály na webu: