Poválečná a legionářská literatura

literatura

 

Jméno: Poválečná a legionářská literatura

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): Lucie R.

 

Legionářská literatura je poměrně rozsáhlá a zahrnuje nejen romány, ale také nejrůznější povídky, básně i příběhy pro děti. Autoři byli neustále v pohybu tím, že se během války přesouvali na nejrůznější místa. Legionářská literatura popisuje situaci v období války a někteří z autorů také psali o návratu z války domů. Mezi autory, kteří psali o válce, patří Josef Kopta, Jaroslav Hašek nebo Rudolf Medek. Každý z nich však psal jiný žánr.

 

Josef Kopta

Tento autor válčil v první světové válce, a když se z ní vrátil, živil se pouze psaním i přesto, že původní profesí byl bankovním úředníkem. Přispíval také do Lidových novin. Na začátku své pisatelské kariéry psal spíše básně. Ty se ale nesetkaly s velkým úspěchem. Později se proslavil svými romány, například Třetí rota nebo Hlídač č. 47. Napsal také několik děl pro děti, pro příklad lze uvést Antonín a kouzelník.

 

Jaroslav Hašek

Jméno tohoto autora si lze spojit především s příběhy dobrého vojáka Švejka, nicméně jistě to není jeho jediná tvorba. Měl běžné dětství, vystudoval gymnázium, poté také pracoval v bance, nicméně se následně přesunul k profesi spisovatele. Když začala první světová válka, žil Hašek společně s Josefem Ladou, který také jeho Švejka ilustroval. Mezi další díla, která Hašek napsal, patří Trampoty pana Tenkráta, Můj obchod se psy a jiné humoresky nebo Dva tucty povídek. Jeho dílo je však velmi rozsáhlé a mnoho z výtvorů byly vydány i posmrtně.

 

Rudolf Medek

Rudolf Medek byl, jako ostatní legionářští autoři, ve válce. Ještě před tím však vystudoval učitelskou školu a chvíli z něj byl pedagog. Po návratu z legií byl povýšen až na brigádního generála. Dostal ale také dva řády. Kromě toho, že psal legionářskou literaturu, tak také zhotovil některé básně. Mezi známé legionářské romány patří Ohnivý drak, Anabase nebo Plukovník Švec. Toto dílo bylo také zfilmováno.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.