Robert de Flers – životopis

literatura

 

Jméno: Robert de Flers

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Robert de Flers (1872 – 1927)

Život

Robert de Flers byl francouzským libretistou, stejně jako byl francouzským novinářem, ale také dramatikem. Narodil se 25. listopadu roku 1872 ve francouzském městě Pont-l’Évêque. Jeho významnější studijní léta začínají rokem 1888, kdy nastoupil na pařížském lyceu Condorcet. Zde se začal věnovat právu, jelikož plánoval stát se pracovníkem v diplomatických službách. Na škole se však seznámil s dnes považovaným spisovatelem Marcelem Proustem, který výrazně ovlivnil jeho život.

Jelikož byl Robert de Flers zasvěcený do světa, který byl spojený s literaturou a uměním, rozhodl se pro velkou změnu ve svém životě. Už to neměla být kariéra právnická, ale umělecká. Dost možná i díky tomu byly dlouhou dobu nerozluční přátelé.

V oblasti osobního života je třeba uvést to, že se oženil s Geneviève Sardou, a to v roce 1901. jeho manželka byla dcerou Victoriena Sardou. S ní měl jedno dítě, konkrétně tedy dceru, která dostala jméno François de Flers.

Že se Robert de Flers vydal na správnou dráhu, tedy na dráhu umělce, to potvrzovalo hlavě několik ocenění, které během svého tvůrčího života získal. Jedná se například o ocenění, kdy se stal komandér Řádu čestné legie. Opomenout samozřejmě nelze ani ocenění jiné, kterým je Montyonská cena.

Významný se v jeho životě stal také rok 1920, jelikož v tomto období se stal významným členem Francouzské akademie. Jeho profesní život nebyl spojený jenom s jeho vlastní tvorbou. Nelze zapomínat také na to, že byl ředitelem literární redakce v deníku Le Figaro. Mezi jeho další profesní oblast patří i to, že byl v radě francouzského departmentu Lozère.

Dožil se 54 let a zemřel dne 30. července v roce 1927. Místem jeho smrti se stal Vittel. Zde však není pochován, jelikož místem jeho posledního odpočinku je hřbitov Père-Lachaise. Jde nejenom o jeden z nejvýznamnějších pařížských hřbitovů, ale jedná se také o jeden z nejznámějších hřbitovů světa.

 

Dílo 

La Courtisane Taïa et son singe vert – Ranné dílo, které bylo vydáno v roce 1896. Jasně patrné v něm jsou především zážitky spojené s jeho cestami, které uskutečnil v devadesátých letech 19. století. Cílem se stala Asie, kde načerpal mnoho inspirace.

Ilsée, princesse de Tripoli – V přeloženém názvu Ilséam, princezna Tripolisská. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších a také nejznámějších děl daného autora. Patří do žánru, který se dá označit jako art noveau  které je v tomto žánru považováno i jako typický příklad dokonalosti. Když se podíváme nikoliv na originál, ale na přeložené tuzemské dílo, je třeba říci, že zujme také svými ilustracemi, o které se postaral Alfons Mucha. Tato povídka je napsána na motivy divadelní hry La Princesse Lointaine Edmonda Rostanda.

Vers l’Orient – Už název tohoto díla, které bylo vydáno v roce 1897, jasně ukazuje, že i tady je hlavním tématem cestování po Orientu. Tato kniha má formát zápisků z cest a tak mapuje všechny trasy a všechny zajímavosti, které s nimi byly spojené.

La reine des reines – Pod tímto názvem se skrývá známá opera, ke které Robert de Flers napsal libreto. A to na základě oslovení skladatelem, kterým byl Edmond Audran. Poprvé došlo k uvedení 14. října roku 1896 ve Štrasburku, v divadle Théâtre de l’Eldorado.

Shakespeare! – V tomto případě máme na mysli název operety, pro kterou autor také napsal libreto. Premiéra se konala 23. listopadu roku 1899 v divadle s názvem Théâtre des Bouffes-Parisiens. I v tomto případě se mluvilo o velkém úspěchu.

Když se podíváme na další tvorbu, je třeba říci, že pracoval například na operetě Les travaux d’Hercule, stejně jako na operetě Le jardin du paradis a dále přeložil Lehárovu Veselou vdovu. Z výčtu divadelních her nesmí chybět Le Sire de Vergy, Les Sentiers de la vert nebo P âris ou le bon juge a Miquette et sa mère.