Robert Merle – životopis

literatura

 

Jméno: Robert Merle

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

ROBERT MERLE (1908 – 2004)

Robert Merle byl francouzský romanopisec, dramatik a literární historik, mimo jiné také překladatel a profesor anglické a americké literatury. Věnoval se i žánru sci-fi.

 

ŽIVOT

Merle se narodil v Tébesse, městě ležícím v Alžírsku. Jeho otec byl francouzský důstojník a rodina se deset let po Merleho narození přestěhovala do Francie. Úspěšně dokončil studia filosofie, anglistiky a literární vědy, živil se jako překladatel a učitel. Během druhé světové války padl do zajetí v bojích o Dunkerque, pobyl tři roky v německém zajetí. Tato zkušenost mu poskytla motivy pro jeho prvotinu Víkend na Zuydcoote.

Ve své tvorbě nikterak neskrýval levicové a humanistické založení. Psal romány válečné, politické, sociálně zaměřené, satiricko-realistické, utopie a sci-fi s filosofickým podtextem. Největší oblibě se těšily jeho historické romány.

Zabýval se otázkami rasismu, zla, fanatismu, společenským útlakem a válek, hledal jejich kořeny v lidské psychice a společnosti. Romány byly situovány především do období druhé světové války, smyšlené současnosti nebo do Pacifiku. Svou rozsáhlou třináctidílnou kroniku Dědictví otců, které věnoval patřičnou pozornost a úsilí, zasadil do 16. a 17. století.

Měl na svědomí také biografii kubánského revolucionáře a bývalého prezidenta Fidela Castra. Později napsal několik divadelních her, které byly vydány česky ve svazku Dramata.

Co se týče jeho osobního života, byl celkem třikrát ženatý a měl šest dětí. I ve vysokém věku oplýval obdivuhodnou fyzickou kondicí a duševní svěžestí, jeho stáří se téměř neprojevilo ani v jeho dílech. Zemřel v domě v Grosrouvre nedaleko Paříže na selhání srdce v úctyhodném věku devadesáti pěti let.

 

DÍLO

VÍKEND NA ZUYDCOOTE – jeho prvotina, příběh zasazen do období druhé světové války
a inspirován jeho tříletým životem v německém zajetí

SMRT JE MÝM ŘEMESLEM – zpověď bývalého velitele koncentračního tábora

MALEVIL – utopická sci-fi, postkatastrofický román, popisuje v něm svět, ve kterém lidstvu pravděpodobně přinese zkázu lithiová bomba, děj se odehrává ve Francii a příběh vypráví Emanuel Comte, jež vlastní hrad Malevil, ve sklepení hradu, které je lithiovou bombou rozpáleno na 70 stupňů Celsia se podaří přežít pár lidem, ti se pak snaží o život v nových poměrech a zakládají nové společenství vystavěné na nových sociálních principech, Emanuelse to vše snaží nestranně vést a udělat nová pravidla a pořádek ke spokojenosti všech

DĚDICTVÍ OTCŮ – třináctidílná kronika, které Merle obětoval významný čas, hovoří
o dějinách Francie v 16. a 17. století, dobrodružný děj je humorně vyprávěn archaizovaným jazykem ve stylu dobových kronik, prvních šest knih vypráví Petr ze Sioracu, venkovský šlechtic a lékař v královských službách, další knihy pak jeho syn, do historických událostí jsou zasazeny i příběhy členů rodiny, dílo připomíná Dumasovy romány, Merle však na rozdíl od něj plně ctil historii a studoval archívy, kroniky a podobně tak, aby dílo dosáhlo vysokých kvalit, prvních šest románů do češtiny přeložil Miroslav Drápal, překlad dalších sedmi již není tak zdařilý, zdá se ovšem, že je to i originálem.

patří sem následující romány: DĚDICTVÍ OTCŮ, V ROZPUKU MLÁDÍ, MÉ DOBRÉ MĚSTO PAŘÍŽ, VLADAŘ NA SCÉNĚ, HOROUCÍ LÁSKA, SVÍTÁNÍ, PLES U VÉVODKYNĚ, MLADIČKÝ KRÁL, RŮŽE ŽIVOTA, LILIE A PURPUR, SLÁVA A NEBEZPEČÍ, SPIKNUTÍ A ÚKLADY, MEČ A LÁSKY

AŽ DELFÍN PROMLUVÍ – román v duchu sci-fi, píše o zneužití delfínů pro vojenské účely, připomíná Čapkovu Válku s mloky

SYSIFOS A SMRT – dramatická tvorba

VLÁDA ŽEN – dramatická tvorba

 

ZAJÍMAVOSTI

  • za román Víkend na Zuydcoote získal prestižní Goncourtovu cenu
  • za poslední díl série kroniky Dědictví otců (Meč a láska) dostal cenu Jeana Giona