Edmond Rostand – životopis

literatura

 

Jméno: Edmond Rostand

Zařízení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Edmond Rostand (1868 – 1918)

Život

Edmond Rostand byl francouzským dramatikem, ale také esejistou, nebo scénáristou. Nejvíce ho však proslavilo to, že byl spisovatelem a básníkem. Narodil se 1. dubna v roce 1868 ve Francii, ve městě Marseille. Pocházel z poměrně zámožné rodiny, jelikož jeho otec pracoval jako ekonom a také právník. Právě to výrazně ovlivnilo jeho mládí.

Díky dostatku peněz mu bylo dopřáno prvotřídního vzdělání. A to na Lycée Thiers a následně na kvalitní a prestižní škole Collège Stanislas de Paris. Finanční zajištění ho však ovlivňovalo i v profesním životě. Zatímco řada autorů z důvodu nouze psala při svém zaměstnání, Edmond Rostand mohl díky dostatku peněz naplno rozvíjet svůj literární talent bez toho, aby se obával o kvalitu svého života. Už po vystudování se stal nezávislým autorem, kterého živily rodinné finance a také později jeho vlastní tvorba.

I když se tvorbě věnoval v podstatě celý život, nutno říci, že v ní měl poměrně výrazné výkyvy. Některá díla je možné označit jako průměrná, jiná zase za velmi zdařilá. Do druhé kategorie patří především tvorba z devadesátých let. A to v rozmezí mezi lety 1890 – 1898. V tomto období, konkrétně potom v roce 1901 se stal členem Francouzské akademie. Důvodem přijetí byl samozřejmě význam jeho díla. Nebylo to jeho jediné ocenění. Také se stal komandér Řádu čestné legie.

V rámci svého osobního života se jeho ženou stala Rosemonde Gérardová. S tou počal dvě děti. A těmi jsou Maurice Rostand a dále Jean Rostand. Ten se rozhodl jít v podobné cestě, jako jeho otec. Stal se také poměrně významným a kvalitním spisovatelem. Negativem autorova života je však to, že zemřel v poměrně nízkém věku, dožil se pouze 49 let. Důvodem jeho smrti byla nemoc, jelikož zemřel na španělskou chřipku. Stalo se tak 2. prosince v roce 1918. Zemřel sice v Paříži, ale jeho ostatky byly převezeny do místa jeho rodiště, do Marseille. Zde je pochován na hřbitově Cimetière Saint-Pierre.

 

Dílo

Romantikové – Dílo, které vyšlo v roce 1894 a to pod originálním názvem Les Romanesques. V tomto díle je jasně patrný vliv, který měl na autora William Shakespeare. Toto dílo vzniklo na motivy toho nejznámějšího, čímž je Romeo a Julie. Jedná se o velmi zajímavý veršovaný román. Ten se v dané době stával i díky umění tohoto autora opět celkem populární tvorbou.

Cyrano z Bergeracu – Rozhodně nejvýznamnější autorovo dílo, které je světově proslulým veršovaným románem. Dílo bylo vydáno v roce 1897 pod originálním názvem Cyrano de Bergerac. Bylo napsáno jako divadelní hra, kterou ihned začalo hrát mnoho divadel. Dílo je unikátní i tím, že bylo inspirováno skutečnou osobou Hectora-Saviniena de Cyrano. Ten byl francouzským spisovatelem. Dílo samozřejmě vyšlo také v češtině, a to v roce 1898, kdy se o jeho překlad postaral Jaroslav Vrchlický. Nebyl to jediný překlad. O další se zasloužil třeba i Jindřich Pokorný v roce 1975.

Princezna Lointaine – Vyšla v roce 1895 ve formě dramatu. Originální název díla byl La Princesse Lointaine. Vzhledem k době napsání se jedná o jednu z povedených částí tvorby autora. Jde o jedno z typických děl autora, odkazující na jeho žánrové zaměření.

Samaritánka – I toto dílo mělo ambice stát se poměrně zajímavým dramatem. Vyšlo o 5 let později po předchozím, a to pod originálním názvem La Samaritaine. I v tomto případě se jednalo o zajímavé drama charakterizující přístup k životu a k ostatním, v podání hlavní postavy.

V pozdějším období vzniklo ještě několik dalších poměrně známých a rozhodně i celkem zajímavých děl. Patří mezi ně třeba L’Aiglon, který byl vydaný v roce 1900. Pod českým překladem vyšlo dílo jako Orlík. O sedm let později, v roce 1907 vyšel také jeden z cekem zajímavých titulů s názvem Chantecler.