Robinson Crusoe – rozbor díla k maturitě (9)

 

  Kniha: Robinson Crusoe

  Autor: Daniel Defoe

  Přidal(a): du.katka

 

 

 

 

Informace o autorovi: Daniel Defoe, rozený jako Daniel Foe se narodil kolem roku 1660 v Anglii a zemřel 24. dubna 1731. Stal se anglickým osvícenským spisovatelem, novinářem i představitelem novoklasicismu. Jeho otec byl londýnský svíčkař a Daniel nebyl na svůj původ moc hrdý. Proto si začal ke svému jménu přidávat aristokraticky znějící “De”. Získal akademické vzdělání a oženil se s dcerou obchodníka se stánkovým zbožím (s níž měl sedm dětí) a začal své zboží prodávat i v cizině. Toto jeho podnikání však ukončilo ztroskotání lodi s jeho zbožím. Ocitl se také ve vězení za veřejné pobuřování. Po jeho propuštění založil časopis “The Review” (Přehled). Jeho nezdar v podnikání ho inspiroval k sepsání první knihy s názvem Esej o projektech, kterou lze popsat jako zamyšlení se nad pojištěním lidí, kteří jsou v případě pracovní neschopnosti odkázáni sami na sebe. Mezi jeho nejznámější díla však patří Robinson Crusoe, a které začal psát až téměr na sklonku svého života. Mezi jeho další díla patří např. Kapitán Singleton, Roxana, Plukovník Jack a další.

 

Rok vydání, 7. vydání knihy: 1973

 

Ilustrace: Zdeněk Burian

 

Překlad: Převyprávěl J. V. Pleva

 

Citát: „Zde ti, drahá sestro, přivádím pána z Ameriky, který ti chce podat zprávu o tvém ztraceném synu Robinsonovi.“ „Můj Robinson žije?“ zašeptala matka hlasem plným lítosti. „Řekněte mi, prosím vás, pane, žije můj syn?“ Robinson, maje pohnutím hrdlo stažené, nemohl hned odpovědět. Slzy mu stouply do očí, když viděl ten zoufalý matčin pohled, plný naděje. „Ano,“ vydechl. „Žije . . . Má však obavy, bude-li mu odpuště . . .“ Robinson pro pláč nedořekl. A tu matka pohleděla pozorněji do jeho tváře rozpřáhla paže s výkřikem: „Robinsone! Synáčku můj drahý! Tak jsem se přece dočkala!“

 

Hlavní postavy díla: Robinson Crusoe – námořník a obchodník z anglického Yorku, který pozná své silné stránky až na pokraji života a smrti. Soběstačný a vynalézavý, pracovitý, inteligentní, ale tvrdohlavý, nebojácný a odhodlaný přežít za každou cenu, čímž se výrazně liší od všedních barokních hrdinů, kteří by spoleháli na záchranu od Boha. Přehodnocuje svůj život na základě priorit, které si uvědomuje na opuštěném ostrově. Pátek – primitivní, ale učenlivá oběť lidojedů, kterou Robinson zachrání, a podle onoho dne nazývá svého nového přítele černé pleti, jenž mu pomáhá nezbláznit se ze samoty.

 

Děj a prostředí, časové zařazení díla: Podstatná část děje se odehrává na pustém ostově, poblíž Brazílie, ze kterého se Robinson dostává zpět do Anglie spolu s Pátkem až po dlouhých 15ti letech. Dílo se odehrává v 17. století.

 

Kompozice díla: Dílo je psáno chronologicky, formou vyprávění.

 

Stručná charakteristika díla: Kniha je vyprávěním o třetím synovi přistěhovalce Krautznauera, jehož jméno neuměli angličané vyslovit a tak mu začali říkat Crusoe. Onen syn, Robinson, se má státi úředníkem a později vřevzít otcovu obchodní firmu. Avšak mladý Robinson se touží státi námořníkem, což se jeho otci nelíbí, jelikož mu na moři zemřel nejstarší syn a i jeho druhý syn je již po smrti. Po několika rodinných neshodách a sporech, se nakonec stejně stává otcovým zástupcem a na jedné z obchodních výprav potkává svého přítele ze studijních let. S Martinem a jeho otcem pak bez požehnání rodičů odplouvá do Londýna. Loď je však potopena při velké bouři, avšak všichni přežijí a do Londýna se dostanou. Robinson se dostává na loď, která míří do Guineji a je později přepadnuta piráty a on se ocitá v zajetí. Pro svou oblíbenost se mu podaří utéct na portugalské lodi do Brazílie, se kterou nakonec ztroskotá a ocitá se na opuštěném ostrově. Zde je odkázán pouze sám na sebe a tak si začíná shánět vodu a obživu. Rozdělá oheň, začne obdělávat kousek půdy, pomalu si ochočí několik zvířat a postupně zvelebuje svůj skromný přístřešek v jeskyni. Později vše zdokonaluje vlastními slunečními hodinami a kalendářem. Přesto se stále cítí osamocen. Jednoho dne však na ostrově nalézá ztroskotanou loď, plnou zbraní a mnoho dalších předmětů, ale hlavně přeživšího psa – Reka, kterého si ihned oblíbí a dělí se s ním o potravu i příbytek. O něco později nachází stopy lidojedů a nakonec se mu podaří osvobodit jejich oběť. Svého nového přítele nazývá podle dne jejich seznámení – Pátkem. Pátek se sice primitvní, ale brzy se naučí anglicky a jejich spory se omezují jen na jejich náboženské vyznání. Po 8 letech na ostrově se konečně objeví u břehu španělská loď. Vzpouru na této lodi pomáhá vyřešit poražením vzbouřenců i sám Robinson s Pátkem, který zde nalézá mezi zajatci i svého otce. Společně i s dalšími trosečníky pak žijí na ostrově. O několik let později začíná Robinson uvažovat o návratu do Anglie a nakonec se vydává spolu s pátkem na onu dlouhou cestu. Po patnácti letech, 5. dubna roku 1677 se konečně ocitá na půdě svého rodného domova, kde se střetává se svým zestárlým strýcem a jeho příbuznými. Nakonec se dojemně setkává i se svou těžce churavou matkou. Robinson se ujímá opuštěného otcova obchodu a spolu s Pátkem slaví nejen obchodní, ale i rodinné úspěchy, když se do roka oba ožení a založí početné rodiny. Obě rodiny žijí pospolu v jednom domě a rozvíjejí obchod Crusoe & Pátek.

 

Jazyk díla: Původně byla kniha psána v ich-formě. Má verze knihy je však převyprávěna J. V. Plevou a tak tomu zde tak je jen velmi zřídka. Dílo je psáno spíše er-formou, spisovným jazykem, i když využívá i hovorovou češtinu. Vyjímečně se vyskytují přirovnání – metafory. V knize jsou také zmíňena odborná jména a názvy – převážně u zvířat a rostlin na ostrově.

 

Zařazení díla k literárnímu druhu a žánru: Jedná se o klasickou epiku, jelikož dílo má děj a jde o vyprávění. Literárním žánrem je román a to dobrodružný.

 

Literární směr: 18. stol., osvícenství – návrat k rozumu (nespoléhá, že ho zachrání Bůh, nemodlí se, ale sám si staví, buduje…). Osvícenství navazuje na renesanci, spolu s klasicismem (klasicismus ještě před osvícenstvím). Klade důraz na rozum, svobodu myšlení, optimismus, zaměřuje se na praktické otázky.

 

Filmová verze, jméno režiséra filmu: Film byl několikanásobně zrežírován. První záznam o filmové verzi je z roku 1917 avšak pro mé vrstevníky je asi nejznámější americká verze z roku 1997, režie George Miller a Rod Hardy, kde si hlavní roli zahrál Pierce Brosnan. Všeobecně je také dobře známa zmodernizovaná americká verze z roku 2000 – Trosečník, kterou zrežíroval Robert Zemeckis a hlavní roli si zde zahrál Tom Hanks a která je Robinsonem minimálně inspirována, i když se zřejmě nejedná přímo o filmovou verzi tohoto díla.

 

Vyjádřete svůj vlastní názor na toto dílo: Dílo se mi jeví jako nadčasové a vzhledem k mému kladnému vztahu k dobrodružství mě doslova pohltilo. Myslím si, že čtení této knihy mne nejen obohatilo a poučilo, ale dodalo mi i kuráž a chuť bojovat se všedními překážkami každodenního života, stejně tak jako si připomenout důležité priority. Jsem přesvědčena, že tuto knihu budu jistě co nejdříve předčítat mým dětem jako pohádku před spaním a doufat, že i pro ně bude pozitivní inspirací do života na rozdíl od mnoha novodobých rádoby pohádek plných ideálů či naopak násilí. Celkově dílo vnímám jako důkazný materiál pro tvrzení, že píle, úsilí a naděje umírají poslední.

 

Další autoři té doby: dobrodružný román x fantazy cestopis – Gulliverovy cesty – román anglického spisovatele Jonathana Swifta. Z klasicismu vzpomenu na Moliéra (vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin) a jeho slavné dílo Lakomec, kde se objevuje postava Harpagona, jehož smyslem života jsou peníze.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.