Kniha: Robinson Crusoe
Autor: Daniel Defoe
Přidal(a): Jane, Kraken
Daniel Defoe (1660-1731)
- Anglický žurnalista a spisovatel, významný autor dobrodružného románu, představitel realistické linie osvícenského románu.
- Vlastním jménem Daniel Foe, pocházel z rodiny londýnského svíčkaře a řezníka. Na svůj prostý původ nebyl hrdý, proto si před jméno přidal aristokraticky znějící De a dnes je známý jako Defoe. Dosáhl vysokého akademického vzdělání. Stal se podnikatelem – obchodoval s vínem a tabákem a hodně investoval do zámořských plaveb. Poté, co mu jedna loď s nákladem ztroskotala v moři, musel ohlásit úpadek a založil si firmu na výrobu cihel a tašek, aby mohl splatit všechny dluhy ze svého předchozího podnikání.
- Kvůli své protestantské víře nesouhlasil s vládou katolického krále Jakuba a v souvislosti s tím se zúčastnil mohutného lidového povstání sedláků a tkalců. Po potlačení povstání se tři roky skrýval a poté se připojil k armádě Viléma Oranžského, který zbavil krále Jakuba vlády a stal se prvním anglickým králem, kterého zvolil parlament. Po jeho smrti byl uvězněn pro veřejné pobuřování. Za svůj ironický pamflet, ve kterém navrhoval řešení konfliktu mezi státní, anglikánskou církví a puritány byl odsouzen na pranýř, nakonec byl ale získán jako tajný agent do státní služby a měl na starost sjednocení parlamentů Anglie a Skotska.
Mezi jeho nejznámější díla patří:
- Robinson Crusoe (1719)
- Hymnus na pranýř (1703)
- Moll Flandersová (1722)
- Deník morového roku (1722)
- Politické dějiny ďábla (1726)
- Roxana (1724)
Literárně-historický kontext
Osvícenství
- Evropské myšlenkové hnutí 18. století (Anglie, Francie)
- Považováno za fázi klasicismu
- Klade důraz na rozum, kritizuje absolutismus
Další autoři:
Rozbor díla: Robinson Crusoe (1719)
- Nakladatelství, rok vydání: Albatros nakladatelství, a.s., 2005, podle románu Daniela Defoa vypráví František Novotný, ilustrace Zdeněk Burian
- Žánr: Dobrodružný román (s prvky osvícenství – Robinson se snaží civilizovat ostrov, učí Pátka lepšímu životu, na vše nahlíží racionalisticky)
- Druh: Próza, epika
- Doba: 17. století
- Místo: Děj se odehrává v reálném prostředí (nejdříve převážně v Anglii, pak na moři a nakonec na ostrově, kde Robinson strávil většinu svého života)
- Literární směr: Osvícenství
- Země: Anglie (narozen 1660)
- Tématika: Život o samotě na neobydleném ostrově, Robinson při životě na ostrově přehodnocuje pohled na svět i náboženství, zjišťuje, že i lidé jiné barvi pleti a vyznání jsou stejní lidé jako on.
- Forma: er-forma
Hlavní téma
- Hlavním tématem knihy je popis člověka, který sám osamocen na téměř pustém ostrově přežívá téměř 30 let svého života, tedy přesně 28 let 2 měsíce a 19 dní, jenom se zvířaty, nástroji, které stačil zachránit ze své ztroskotané lodi, a také se svým Bohem, ke kterému se často v modlitbách obrací s
prosbami.
Jazyk díla:
- Spisovný jazyk, dílo je psáno jednoduchými větami, bez úvah či rozvíjejících přídavných jmen
Kompozice díla:
- Dílo je rozděleno do několika kapitol (22).
- Částečně je psáno chronologicky, částečně v retrospektivě.
- 1 dějová linie
Kniha:
V češtině dílo převyprávěl Josef Věromír Pleva, vynechal však některé pasáže a některé upravil. Chování Robinsona (jeho racionální myšlení, přetváření ostrova atd. ) Samotný příběh začíná roku 1642 a zpočátku pojednává o prostředí Anglie, kde se původně německému obchodníkovi Kreutznauerovi rodí syn jménem Robinson.
Robinson se snaží civilizovat ostrov, přetvořit jej k obrazu svému, stejně tak činí s Pátkem. Vše, co se kolem něj děje, vysvětluje pomocí rozumu (racionalismus je hlavní myšlenkou osvícenství). Pokud Crusoe učiní nějakou chybu, nepřičítá ji ničemu jinému než sobě a hledá nová řešení. To je další osvícenecká myšlenka: člověk je schopen poznat a zvládnout cokoli, to vše díky rozumu.
Kniha je mystifikací. Snaží se nám už v úvodu namluvit, že se jedná o příběh pravdivý. Užívá k tomu i detailních popisů v průběhu knihy. Mystifikace je v tomto období velmi častá, souvisí s důležitostí pravdy v celém myšlenkovém směru (pravda je nejvyšší metou).
Hlavní postavy
- Robinson Crusoe
- Mladík, který touží po plavbách po moři (místo toho musel studovat – aby si splnil svůj sen, utekl z domova), křesťan, vynalézavý, zručný, trpělivý, racionálně myslící, nápomocný
- Pátek:
- Původně divoch, indián, pocházející ze Země za měsícem, patřící k lidem kmene Karibů. Na ostrov se dostal jako zajatec lidojedů, Robinson ho osvobodil, naučil svým dovednostem i angličtině a stali se přáteli. Kanibal, který se kvůli Robinsonovi lidského masa zřekl, učenlivý věrný a bojácný.
Vedlejší postavy:
- Xury – otrok, přítel Robinsona, kterého však Robinson zradil
- Robinsonovi rodiče, Robinsonův přítel Martin a kapitán Westlock, Abd el Mámí, Mulej, Posádka záchranné lodě (piráti, kapitán John Brown, kormidelník a další)
Stručný obsah:
- Robinson Crusoe byl synem obchodníka z Hulu a již od útlého mládí toužil stát se námořníkem. Poté co utekl z rodného domu na moře, zažil na své první cestě na lodi ztroskotání. To ho ale neodradilo, nalodil se na další loď, jejíž kapitán ho naučil umění námořní plavby. Loď byla přepadena piráty, Robinson se stal otrokem. V maurském otroctví se seznámil s černošským chlapcem Xurym, s nímž posléze utekl. V Brazílii si založil plantáže cukrové třtiny. Role farmáře ho neuspokojovala a nadále toužil po moři. Vydal se na další, tentokrát obchodní plavbu, loď však při bouři ztroskotala. Robinson se jako jediný zachránil na pustém ostrově. Postupně si zde zařídil domov, chov koz. Po mnoha letech pobytu na ostrově zjistil, že ostrov navštěvují kanibalové. Při jedné jejich návštěvě se mu podařilo zachránit chlapce, kterého pojmenoval Pátek. Ten byl velmi učenlivý a stal se mu brzy druhem. Po několika letech zakotvila u ostrova loď se vzbouřenci. Po několika šarvátkách se Robinsonovi s Pátkem podařilo osvobodit kapitána lodi a následně i celou loď. Po 28 letech tak mohl Robinson odplout domů do Anglie. Věrný Pátek odjel s ním. Několik let žili v Anglii, ale nebyli úplně šťastní. Celý příběh končí odjezdem Robinsona a Pátka do Asie.
Prostředí:
- Kniha je zasazena do rovníkové oblasti na ostrově vzdáleném asi 50 mil od Brazilského pobřeží. Na ostrově se nalézá většina tropického ovoce, množství ptáků, mnoho druhů dřeva a podobných věcí. Robinson je člověk, který má dobré i špatné vlastnosti jako každý jiný člověk a v nesnázích se často obrací k bohu. Je velmi zručný a dokáže si vyrobit téměř vše co potřebuje.
Kanibalové jsou docela milí lidé, pokud spolu zrovna neválčí, což bylo téměř neustále. Lidské maso jedí pouze ze svých zajatců. Bojí se také neznámých věcí jako jsou pistole a jiné jim prapodivné věci.
Úryvek:
- Ráno se probudil Robinson docela svěží. Sluneční paprsky se jíž prodíraly skulinami mezi kameny do jeskyně. Kolik je asi hodin, napadlo Robinsona. A kolikátého asi je, který den? Rozhodl se, že si musí zaznamenat datum přistání na ostrově a od tohoto data zaznamenávat a počítat všechny dny pobytu. Rozpomínal se, který to byl den, kdy ztroskotala loď. Vzpomněl si, že to bylo docela určitě ve čtvrtek, prvního července rou 1666. Na ostrově je již čtvrtý den, takže je dnes čtvrtého července a právě neděle. Kam však toto datum zaznamenat? Nemá ani papír, ani čím psát. Což aby vryl datum nožem do skály? Jak však bude počítat dny? Kdyby vryl každý den jednu čárku nožem do kamene, zničil by za nějaký čas svůj jediný, a tak důležitý nástroj – kapesní nůž. Potom Robinsona napadlo, že hned poblíž vchodu do jeskyně roste několik mladých stromů. Což, kdyby zaznamenával dny vrypem do jejich kůry? Ano. To bude daleko snadnější.