Román ztracených iluzí

literatura

 

Jméno: Román ztracených iluzí

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): David Hampl

 

Román ztracených iluzí byl pojmenován podle románu Honoré de Balzaca Ztracené iluze, který je považovaný za první román tohoto typu. Jeho tématem je přechod ze stavu snů a ideálů do světa reality a deziluze.

 

Základní znaky románu ztracených iluzí

Typický hrdina románů ztracených iluzí má zpočátku své naivní iluze o světě, o sobě samém i o své vlastní slávě a talentu. Postupem doby a životních zkušeností ale dochází k přehodnocení těchto iluzí a představ a ke změně celkového životního postoje hlavního hrdiny. To je často doprovázeno obdobím deprese a zklamání. Existují hrdinové románů ztracených iluzí, kteří tuto změnu neunesou a spáchají sebevraždu, druhou skupinu přestavují hrdinové, kteří v sobě naleznou novou sílu a začnou žít jinak. I v románech ztracených iluzí se často můžeme setkat s osobou jakéhosi zasvětitele, podobně jako u románů iniciačních, jeho charakter je však odlišný. Jedná se většinou o postavu jakéhosi světáka.

 

Významné romány ztracených iluzí a jejich autoři

Za první román tohoto typu jsou považovány Ztracené iluze Honoré de Balzaca. Hlavními postavami románu jsou Lucien Chardon a David Séchard, kteří chtějí dosáhnout společenského postavení, ale nedaří se jim to díky všemožným intrikám okolí. Dalším známým románem ztracených iluzí je Stendhalův román Červený a černý. Román, jehož název značí, že půjde o nějaký kontrast, červená je zde symbolem francouzské vojenské uniformy a zároveň symbolem touhy po změně, revolty a lásky. Černá barva je barvou kněžské sutany i symbolem temného charakteru, lží a pokrytectví.

Ve dvacátém století psal romány ztracených iluzí například americký spisovatel Francis Scott Fizgerald. Hrdinové jeho děl se snaží adaptovat na současný život, ale v dílech Fizgerald jejich prostřednictvím kritizuje přílišnou touhu člověka po majetku, moci a penězích, pokrytectví a intriky vyšší společnosti, typickým románem ztracených iluzí byl Velký Gatsby. Hlavní postavou románu je Jay Gatsby, charakterový člověk, vlastnící velký dům, ve kterém se konají večírky, okolí si ho váží. Gatsby pochází z chudé rodiny, původně se jmenoval Jack Gatze, zamiloval se do dívky jménem Daisy, v armádě se stal důstojníkem a později váženým obchodníkem s alkoholem. Daisy se zatím vdala za muže z vyšší společnosti jménem Tom. Vypravěčem příběhu je Nick Carraway, který si koupí dům vedle Gatsbyho. Děj končí tragicky Gatsbyho smrtí, když ho zastřelí manžel Daisy, který se mylně domnívá, že Gatsby autem zabil jeho milenku. Ve skutečnosti ale auto řídila Daisy a Gatsby ji chtěl ochránit před policií.