Smrt krásných srnců – rozbor díla k maturitě (3)

 

Kniha: Smrt krásných srnců

Autor: Ota Pavel

Přidal(a): Lufinka

 

 

Autor:

 • vlastním jménem Ota Popper
 • představitel české prózy po 2. světové válce (reakce na 2. sv. v.)
 • autor židovského původu
 • prozaik (autor drobných próz), novinář (sportovní redaktor v Československém rozhlase)
 • žil v Buštěhradě na Kladensku
 • vystudoval dvouletou obchodní školu a souběžně školu jazykovou
 • vypravěčské mistrovství
 • lyričnost děje
 • inspirace – otec Leo = obchodní cestující, renesanční typ člověka; příroda kolem Berounky, křivoklátské lesy; sportovní prostředí; rodina, rodinní příslušníci

 

Dílo:

–          sbírka krátkých autobiografických próz

–          vzpomínkově laděný příběh z autorova rodinného prostředí (dětství, dospívání, humorně kritický obdiv k otci, chalupa převozníka Proška, transporty židů)

–          zfilmování r. 1986 – Karel Kachyňa

–          1. vydání – vyřazeno: PRASE NEBUDE (kritika socialistického zemědělství) a BĚH PRAHOU (kolovala pouze v opisech)

 

Literární druh a žánr, forma:

Literární druh – EPIKA

žánr – POVÍDKA

Forma – PRÓZA

 

Hlavní postavy:

otec Leo Popper – klíčová postava celého příběhu

převozník Karel Prošek

pes Holan – německý ovčák patřící chalupníku Proškovi

 

Jazykové a stylistické prostředky:

–          jednoduše vyprávěné příběhy – ich forma

–          obecná čeština, místy hantýrka českožidovských obchodníků

–          prostá kompozice, práce s detailem, významové zkratky

–          například lidická tragédie je vystižena takto: „my jsme viděli Lidice hořet, my jsme slyšeli Lidice přes kopec křičet,  já chodil s Příhodou do školy a najednou bylo jeho místo v lavici zoufale prázdný“ (Kapři pro Wehrmacht)

–          reálné postavy a jejich osudy

–          postava tatínka – snílek, plný elánu do života, posedlý svými touhami, nedá se odradit častými neúspěchy a stále se znovu a znovu pouští do nových podnikání i třeba již předem téměř ztracených;

–          povahové rysy tatínkovy povahy i jeho chyby jsou popisovány s laskavým humorem a lehkou nadsázkou

–          transport obou bratrů (Huga a Jiřího) do koncentračního tábora – o rok později i otce = autobiografické příběhy

 

Obsah díla:

Autobiografický příběh – vypráví sám autor, coby nejmladší syn Lea Poppera. Zavede nás do kouzelných míst svého dětství, do Buštěhradu, kam se rodina přestěhovala po příchodu Hitlera, do křivoklátských lesů, k řece Berounce, do nejkrásnějších míst, kam chodil sám i se svým tatínkem.

Smrt krásných srnců popisuje válečné období, které je pro rodinu kvůli židovskému původu velmi těžké. Oba starší bratři mají být transportováni do koncentračního tábora. Tatínek je chce před odchodem pořádně nakrmit, aby vydrželi ten velký nápor. Přes přísné zákazy a s nasazením života se vypraví tajně do Buštěhradu opatřit svým synům maso. Odjíždí na kole, spí pod širým nebem, tajně navštěvuje svého nejlepšího přítele převozníka Proška. Tatínek přijel nachytat úhoře pro své kluky. Po dlouhých dnech čekání ani rybička.

Žádá o pomoc kamaráda, chce přinést srnce. Všichni vědí, že je to velmi riskantní –

mohlo by jít o život, pokud by na to přišlo gestapo. Prošek váhá, ale strach o rodinu

je silnější. Odmítá. Tatínek alespoň prosí o zapůjčení psa Holana, který dokázal srazit srnce k zemi a zlomit mu vaz. Prošek s obavami nakonec psa půjčí, i přestože má strach.

Tatínek vyráží do boje. Pokus o skolení srnce, protože Holan už nelovil dlouhou dobu, bohužel nevyšel. Srnce minul. Druhý a poslední pokus ho velmi poranil. Srnec zůstal ležet u rybníka. Celou situaci naruší dva náhodní rybáři, kteří zaženou psa, vyndají dýky a začnou stahovat srnce s naprostou samozřejmostí, jakoby jim patřil.

Tatínek už vše vzdává a vrací se skleslý k Proškovi bez kořisti.

Prošek se projeví jako skutečný kamarád a pomáhá tatínkovi vyplašit lstí rybáře a získat srnčí maso. Ukryjí kořist v batohu na půdě, tatínek pro jistotu spí na ostrově a ještě za tmy odjíždí. Cestou získá i cigarety. Ve městě plném Němců ztrácí nervy a málem opouští kolo i se zásobami. Pomůže mu česká paní, která mu vyčistí šaty od krve, znovu zabalí maso a tatínek vyráží k domovu. Ted´ už je přesvědčen, že vše dobře dopadne.

A dopadlo. Díky tatínkovi zřejmě přežili i bratří utrpení v koncentračním táboře.

 

Seznam všech povídek:

 • Nejdražší ve střední Evropě
 • Ve službách Švédska

V těchto dvou úvodních povídkách figuruje tatínek coby úspěšný obchodní cestující s vysavači a ledničkami švédské firmy Elektrolux

 • Smrt krásných srnců
 • Kapři pro Wehrmacht

Tyto dvě povídky zachycují válečné období

 • Jak jsme se střetli s Vlky
 • Otázka hmyzu vyřešena
 • Prase nebude!
 • Králíci s moudrýma očima

Zbývající povídky jsou zasazeny do poválečného období a zachycují nostalgii stárnoucího tatínka, který však ani v posledních okamžicích života nerezignuje.

Tatínkovu povahu, charakter a to, že se nikdy nevzdává, dokresluje drobná hříčka v povídce Jak jsme se střetli s Vlky.

 

Vlastní názor:

Kniha se velmi dobře četla. Poutavě psané krátké příběhy mají zápletku, která je ke konci kapitoly rozuzlena. Samotný název kapitol vystihuje celý příběh. Autor čtenáře napíná a nenásilným způsobem nutí dočíst celý příběh najednou, jakoby ho žene kupředu. Vzbuzuje pocit napětí, někdy i úzkosti z osudu postav. Zejména dvě povídky SMRT KRÁSNÝCH SRCNCŮ A KAPŘI PRO WEHRMACHT popisují velice těžké válečné období – zejména pro židy, což autor nenásilnou formou čtenáři přibližuje.

Další podobné materiály na webu: