Stephen Chbosky – životopis

Proč nejde kopírovat? 💾 Stáhnout materiálVIP členstvíNahlásit chybu/nízkou kvalitu

 

 Jméno: Stephen Chbosky

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Americký spisovatel, scénárista a režisér Stephen Chbosky se proslavil především svým románem Ten, kdo stojí v koutě (v anglickém originálu se kniha jmenuje The Perks of Being Wallflower). Podle knihy režíroval Stephen Chbosky i film, který se jmenuje Charlieho malá tajemství.

 

Život

Stephen Chbosky se narodil v Pittsburghu v Pensylvánii dne 25. ledna 1970. Vyrůstal v katolické rodině, kterou tvořila jeho matka, otec a mladší sestra. Jako teenagera uchvátil Chboskyho román J.D. Salingera – Kdo chytá v žitě. Po ukončení studia na střední škole v St. Clair se setkal se Stewartem Sternem, scénáristou Rebel Without a Cause, a oba se stali blízkými přáteli. Poté, co napsal svou slavnou knihu Ten, kdo stojí v koutě, odhalil Chbosky, že hlavní postava Bill (učitel angličtiny), byla založena na steinovi a odrážela pozitivní vliv Sterna na jeho vlastní vývoj.

Chbosky odešel z Pittsburghu, aby se zúčastnil programu na univerzitě v Jižní Kalifornii, kde začal pracovat na svém prvním filmu The Four Corners of Nowhere, který byl představen na filmovém festivalu v Sundance. Po tomto počátečním úspěchu strávil Chbosky devadesátá léta psaním scénářů, které nebyly publikované. V roce 1994 začal pracovat na svém nejznámějším románu. Knihu dokončil až v roce 1999 po pěti letech výzkumu a kompozice: kniha se stala bestsellerem.

Kromě filmu a literatury působil Chbosky v televizi; napsal televizní drama Jericho, které bylo představeno veřejnosti v roce 2006.

Chbosky v současné době žije v Los Angeles v Kalifornii a pokračuje v psaní. O tomto programu je známo velice málo. Chbosky působí v oblasti aktivní podpory práv homosexuálů a je zaměstnán jako filmový konzultant.

Jedním z posledních počinů Chboskyho jako scénáristy je film The Beauty and the Beast (Kráska a zvíře) s Emmou Watson v hlavní roli.

 

Dílo

Ten, kdo stojí v koutě

Kniha byla vydána v roce 1999 po pětiletém výzkumu a kompozice ze strany autora. Jednalo se o první román Chboskyho a současně o jeho nejúspěšnější dílo. Chbosky ale přesahuje svou roli spisovatele. V roce 2005 napsal Chbosky scénář filmové verze románu, ačkoli tato adaptace byla od kritiků přijata se smíšenými recenzemi. V roce 2012 se Chbosky vrátil k filmu a působil jako scenárista a režisér filmové verze Ten, kdo stojí v koutě. V rozhovoru v roce 2012, poté co byl film dokončen a představen veřejnosti, se Chbosky svěřil, že vždycky doufal ve filmové zpracování tohoto románu. Tentokrát se jeho filmové úsilí setkalo s velkou chválou: film roku 2012 získal 33 milionů dolarů po celém světě, stejně jako řadu ocenění.

Tento román si hraje se svými čtenáři takovým způsobem, že se snaží odpovědět na otázku: je lepší stát v koutě, odkud můžete leccos vidět a naučit se, nebo skočit do děje a začít opravdu žít? Tím spíš, že hlavním hrdinou je Charlie, student střední školy. Charlie vypráví svůj příběh formou dopisů – které ale nevíme, pro koho psal. Přesto je toto vyprávění natolik uhrančivé, že se od něj prostě nelze odloučit. S Charliem zažívám první lásky, ale také dramata v rodině, svět sexu a drog, i nových přátelství.

Kniha byla přeložena do 31 světových jazyků a několik let vystupovala jako bestseller na seznamu Bestsellerů v New York Times. Chbosky v rozhovorech odhalil, že mnoho z postav v románu je založeno na osobách, se kterými chodil na střední školu nebo s nimiž spolupracoval jako mladý muž. Odmítl však přímo identifikovat tyto osoby, s jednou výjimkou: postavou Bill, učitel angličtiny na střední škole, byl inspirován jeho mentorem Stewartem Sternem.

Jericho

Jedná se o televizní drama, které Chbosky napsal a vydal v roce 2006. Roku 2008 už bylo ale staženo. Série sleduje následky jaderného útoku v malém městě Kansas; v současné době existují pověsti, že společnost Netflix má zájem o vzkříšení řady CBS.