Ukolébavka – stručný rozbor díla

 

Kniha: Ukolébavka

Autor: Chuck Palahniuk

Přidal(a): noname

 

 

 

Chuck Palahniuk [pólanyk](*1962)

Americký postmoderní spisovatel. Věnuje se depresivním tématům na pozadí současné americké společnosti, čerpá ze svých vlastních frustrací a vlastní novinářské kariéry, jeho díla končí téměř vždy tragicky. Jeho romány byly zprvu nakladateli odmítány jako příliš temné a depresivní, brzy se ale staly kultovními. Jeho nejvýznamnějším dílem je jeho prvotina Klub rváčů.

 

Ukolébavka

Hororový postmoderní román z roku 2002. Inspirovaný vraždou autorova otce.

 

Styl:

  • krátké věty
  • ich forma
  • popisy a úvahy
  • odkazy na Orwella

 

Postavy:

Carl Streator– hlavní hrdina a vypravěč. Novinář, který píše o syndromu náhlého úmrtí novorozenců. Před dvaceti lety mu umřela žena i dcera. Dodnes se tím trápí, používá jinou identitu. Nenávidí hluk. Uklidňuje se skládáním a lepením modelů budov.
Helen Hoover Boylová – makléřka s domy, v nichž straší. Její syn zemřel na probíranku. Vždy upravená a pokrytá drahými šperky. Zná moc probíranky a používá ji každý den dle zakázek různých zemí na zabíjení lidí.
Mona Sabbatová – Helenina sekretářka. Věří na magii, považuje se za čarodějnici. Věří v mír a usmíření lidstva…
Ústřice – Monin přítel. Namyšlený bio kretén. Živí se podáváním inzerátů pod fiktivní advokátní kanceláří.
Nash – záchranář, který kamarádí se Streatorem. Úchyl, který spí s mrtvými ženami. Dozví se o probírance a zabíjí modelky aby se s nimi mohl po smrti vyspat. Streator ho nakonec zabije aby spasil svět.

 

Děj:

Carl Streator je novinář. Má za úkol napsat sérii článků o syndromu náhlého úmrtí novorozence, přičemž náhodou zjistí, že u všech mrtvých dětí byla nalezena stejná kniha říkanek dočtená do strany 27. Na straně 27 je básnička o usínajících zvířátkách – stará probíranka, píseň, jež je v některých kulturách zpívána dětem tehdy, když se kmen dále nemůže zvětšovat, a zraněným, když je jasné, že nemohou přežít a umírali by v bolestech.

Carl při pátrání po původu probíranky potkává Helen, která probírankou nechtěně zabila svého syna. Dávají se s Helen dohromady a pátrají po probírance spolu. Snaží se zničit všechny výtisky aby ji u nikdo nemohl použít, a tak projíždí celou usa společně s Monou a Ústřicí a ničí jeden výtisk za druhým. Carl si připadá jako kdyby jel na výlet s rodinou. Během ničení všech probíranek hledají i tzv. Grimoár, což je kniha, ve které by měla být všechna kouzla. Nakonec zjistí, že grimoár má celou dobu Helen u sebe v podobě jejího diáře, staré knihy, kterou našla v nemovitosti po autoru sbírky dětských básniček. Helen po nějaké době přeloží všechna kouzla. Ovšem po spleti několika událostí se přeložený grimoár dostane do rukou Mony a Ústřice, kteří jeho moc chtějí zneužít.

Carl zabil Nashe, byl zatčen policií, ale Helen ho zachrání, pomocí ovládacího kouzla donutila policejního seržanta, aby ho propustil. Helen, aby se bránila moci probíranky, si cpe do úst diamanty, a umírá, ale v době její smrti ji Ústřice ovládá ovládacím kouzlem. Helen se později navrací “mezi živé”, ale v těle serži. Mona s Ústřicí se chtějí stát novodobýmAdamem a Evou, ale neznají probíranku, bez které se jim to nepovede. Carl s Helen (seržou) mají probíranku, ale nemají Grimoár, chtějí Monu s Ústicí vystopovat a zastavit. V poslední kapitole čtenář zjišťuje, že Carl vstupoval do děje a líčil událost, které následovaly poté, co se Helen převtělila do serži, kniha tedy končí v patové situaci.

Další podobné materiály na webu: