Pokání – stručný rozbor díla

 

  Kniha: Pokání

  Autor: Ian McEwan

Přidal(a): Anonym123

 

 

Ian McEwan

  • *21.6. 1948 Anglie – současný britský autor
  • držitel Řád britského impéria a autor známého románu Betonová zahrada
  • v češtině přezdíván někdy jako básník perverze
  • je členem Královské literární společnosti (Royal Society of Literature), Královské umělecké společnosti (Royal Society of Arts) a Americké akademie umění a věd (American Academy of Arts and Sciences)

 

Díla:

Betonová zahrada, Dítě v pravý čas, Cizinci ve městě, Pokání, Psychopolis a jiné povídky

 

Další autoři: Martin Amis, Julien Barnes, Salman Rushdie, Kazuo Ischiguro (Nobelova cena 2017)

 

Pokání

literární druh: próza, epika – vyprávění

literární žánr: psychologický román

kompozice: autor používá často retrospektivu, kniha je rozdělena na 4 části a v každé části je jiný „hlavní hrdina“, er-forma

 

hlavní postavy:

Briony Tallisová (13) – budoucí spisovatelka, (bohatá anglická rodina)

Cecilie Tallisová – Brionina starší sestra

Robbie Turner

Lola – Brionina a Ceciliina sestřenice

 

Film 2007 – režie Joe Wright

 

Obsah:

ČÁST PRVNÍ

Kniha začíná nacvičováním Brioniny hry, kterou cvičí s bratranci, bohužel ty je hra nebaví, tak si jdou zaplavat a Briony zůstává doma a stane se svědkem sexuálního styku mezi Cecilií a Robbiem. Robbie omylem pošle po Briony explicitní dopis. Ta si ho však přečte a ve své nedospělé hlavičce udělá z Robbieho maniaka a násilníka. Lola je znásilněna. Neví, kdo je ten útočník, ale Briony vidí jeho siluetu a má pocit, že je vše jasné, že nikdo jiný než Robbie to být nemůže. Stane se pak korunním svědkem a Robbie je za tento čin v listopadu 1935 odsouzen.

 

ČÁST DRUHÁ

Druhá část nás zavádí do 2.světové války na francouzské frontě. V této části je hlavním hrdinou Robbie. Vyměnil dřívější propuštění z vězení za vstup k pěchotě. Prostřednictvím jeho vzpomínek se dozvím, že s Cecilií mají pořád rádi. Ta přerušila veškeré kontakty se svou rodinou a stala se ošetřovatelkou. Naposled se viděli v roce 1939 po třech a půl letech. Briony se nezapsala na vysokou, neotiskli jí ani článek, zato se stala po vzoru své sestry ošetřovatelkou.

 

ČÁST TŘETÍ

Hlavní hrdinkou je zde opět Briony. Pracuje jako zdravotní sestra v londýnské nemocnici a naplno se seznamuje s hrůzami války. Ani ona se svými rodiči příliš nekomunikuje. Trápí ji svědomí a touží po odpuštění. V této části dochází k odhalení šokující skutečnosti a sice, že si Lola vzala Paula Marshalla. Tak zjistíme, jak to toho parného dne všechno bylo. Briony rovněž konečně navštíví svou sestru Cecilii. Dojde rovněž ke konfrontaci s Robbiem. Vyvede je z osudového omylu a řekne jim, kdo byl pravým pachatelem. Domluví se spolu, jak se bude Briony snažit svůj hřích odčinit.

 

ČÁST ČTVRTÁ

Jediná část knihy, která je vyprávěna v ich-formě a vypravěčkou je Briony. Teď je jí však 77 let. Právě se dozvěděla, že je vážně nemocná. Jednoho dne si nebude vzpomínat vůbec na nic. Šokující skutečností, která je tady odhalena je, že autorkou předešlých tří částí je právě Briony, ze které se nakonec stala spisovatelka a která touto cestou činí jakési pokání. Lola a Paul Marshall jsou však stále naživu a tak k vydání knihy nemůže dojít. Dále je odhalen fakt, že fikce je mocnější než skutečnost a změnit se v ní dá ledacos na rozdíl od života. Robbie a Cecilia totiž zemřeli již během války a Briony je ve skutečnosti od odsouzení neviděla. Kniha končí představením Útrapy Arabelliny, v jejím rodném domě, který byl přestavěn na hotel.

Další podobné materiály na webu: