Walt Whitman – životopis

literatura

 

Jméno: Walt Whitman

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Walt Whitman (1819 – 1892)

Život

Walt Whitman byl nejenom americkým novinářem a básníkem. Byl také americkým spisovatelem. Dnes je považován za průkopníka jak moderní americké poezie, tak je považován také za průkopníka stylu, kterým byl civilizmus. Narodil se 31. května roku 1819 na Long Islandu v New Yorku. Pocházel z chudé rodiny, což se podepsalo také na jeho celkem problematickém dětství. V době celého jeho života se spekulovalo o tom, že by mohl být homosexuál či bisexuál.

I když nastoupil do školy, musel ji v roce 1830 opustit a začal pracovat jako poslíček. A to pro zlepšení situace rodiny. O 2 roky později se stal tiskařským učněm a potom působil také jako sazeč. Jeho kariér však byla spojena i s dalšími zajímavými povoláními. V roce 1837, když mu bylo osmnáct, se stal venkovským učitelem. O další 2 roky později se již začal realizovat v oblasti novinařiny. A to v malém deníku Long Islander. I když šlo pro něho o zajímavou práci, nutno říci, že jeho působení na tomto postu nemělo nijak dlouhého trvání.

Jeho působení v novinách bylo spojeno se zveřejňováním prvních básní a povídek. Zde však působil jenom po 2 roky. Následně se však stal redaktorem časopisu Daily Eagle, kam psal především kritiky, kterých bylo přes 200. Měl však tolik radikální názory, že byl propuštěn. Následně vedl noviny s názvem Freeman. Svůj radikalismus zde neopustil. I tady pracoval zhruba po dobu dvou let. Zasazoval se především v oblasti boje proti otrokářství, což v té době nebylo až tak typické.

Za americké občanské války byl dobrovolným ošetřovatelem. Po konci války se stal úředníkem, kde však také vadily jeho názory a tak byl propuštěn. Konec jeho života má celkem negativní dohru, jelikož v roce 1873 prodělal mozkovou mrtvici. Sice přežil, ale s trvalými následky byl upoután na lůžko. Zemřel 26. března 1892 v Camdenu v USA. Důvodem jeho smrti byla nemoc v podobě zápalu plic, se kterou jeho tělo nezvládlo bojovat. Pohřebný je v New Jersey.

 

Dílo

Stébla trávy – Soubor vydaný v roce 1855 obsahuje kompletní tvorbu autorovy poezie. Především to to jsou díla, jako třeba Vyhlídky demokracie, což je poměrně zajímavá úvaha s politickým tématem. Kniha obsahuje také několik ukázek z Příkladných dnů, které jsou zajímavé tím, že jde o unikátní paměti. Dále v díle nechybí ani řada politických projevů, které jasně směřují právě k určitému radikalismu tohoto autora.

Zpívám o sobě – Opět dílo, které ukazuje na mistrovskou tvorbu autora v oblasti poezie. Vydáno bylo v roce 1855 pod originálním názvem Works of Walt Whitman. U nás bylo přeloženo a vydáno až v roce 1983, a to především díky velké práci a snaze Mariany a Zdeňka Stříbrných.

Demokracie, ženo má! – Tato kniha poezie, která u nás vyšla v roce 1945 je v podstatě menším výběrem, z hlavního a klíčového díla Stébla trávy. Komu by daný titul přišel až příliš obsáhlý, může právě v tomto najít jak to nejdůležitější, tak zde může najít také to nejvýznamnější.

Spojím vás láskou milenců – Zajímavý titul, který byl u nás vydaný až v roce 2002. Na toto dílo se velmi často zapomíná, jelikož přímo nezapadá do hlavní tvorby autora. Jak už název lehce napovídá, jedná se o soubor, který je laděn lehce eroticky.

Vyhlídky demokracie – Už název jasně napovídá, že jde o titul politického tématu, kde autor plně rozvíjí své úvahy, stejně jako zde nezapomíná uvádět své názory. Dílo bylo vydáno v roce 1871. U nás bylo k dispozici až od roku 1936, kdy vyšlo.

Nejde o jedinou tvorbu, za kterou stojí právě Walt Whitman. Zapomínat nelze například na významné dílo s názvem Tráva a tŕstie, stejně jako několik dalších knih, které mají názvy Básníci zítřku, Ukázkové dni, Pozdrav světu, popřípadě i titul O poesii, národní kultuře a jazyku.