Zelená míle – rozbor díla

 

Kniha: Zelená míle

Autor: Stephen Edwin King

Přidal(a): truck4r

 

 

Téma, motiv:

Justiční omyl- odsouzení Johna Coffeyho, kontrast dobra a zla

 

Časoprostor:

USA, věznice Cold Moutain, Blok E, 1932

 

Kompoziční výstavba:

Retrospektivní- Paul v Cold Mountain, Paul v Georgia Pines, dělení na šest knih, v každé několik kapitol

 

Literární druh, žánr:

Epika

Sci-Fi román

 

Vypravěč:

Personální- Paul Edgecomb, ich- forma

 

Postavy:

Paul Edgecomb- hlavní, kladná postava

Brutus HowelL- vedlejší, kladná postava

Percy Wetmore- vedlejší, záporná postava

John Coffey- hlavní, kladná postava

Brad Dolan- vedlejší záporná postava

Hal Moorse- neutrální vedlejší postava

 

Vyprávěcí způsoby:

Nespisovná přímá řeč, vulgarismy, spisovná nepřímá řeč

Typy promluv: pásma vypravěče v ich formě, dialogy postav

 

Tropy, figury:

metonymie- oslovení Coffeyho- Velkej Hochu

metafora- Pan Jingles- parníkovej Willy podle Mickymouse,

William Warthon- Divokej Bill Warthon

 

Děj:

Bývalý bachař Paul Edgecomb dožívá v domovu pro přestárlé Georgia Pines, kde sepisuje svůj podivuhodný příběh, který mu změnil celý život. Začalo to, když ještě pracoval ve věznici v Cold Mountain na bloku E (celách smrti) a měl příšerný zánět močových cest, přivedením Johna Coffeyho- černocha obřích rozměrů s nadpřirozenou schopností léčit jakékoliv zranění- za vraždu a znásilnění malých dvojčat, který Paulovi vyléčí jeho zánět. Jemu se nechce věřit, že by John- celé dny brečící- byl něčeho takového schopný, tak se začne o jeho případ zajímat. Postupem času zjistí, že John se snažil dívky vyléčit, jenže bylo už moc pozdě a nešťastnou náhodou ho u těl našli a svedli na něj jejich vraždu. Ironií osudu ale je, že i když Paul ví, že je Coffey nevinný, nemůže jeho nevinu stejně dokázat, a tak se mu snaží alespoň jeho zbylé dny nijak nezhoršovat a brání Percymu Wetmoreovi aby mu z nich dělal peklo. Percy je synovec guvernéra a toto místo dostal ze strýcovi protekce, atak si dělá, co chce, protože ví, že mu nic nehrozí. Například zašlápne myš jednoho z dalších vězňů, kterou měli Paul i ostatní moc rádí. Naštěstí Coffey vyléčí i ji. Když svůj příběh poté dá Paul přečíst své „platonické přítelkini“ Elaine. Hned jak Elaine jeho příběh dočte, vezme ji na místo, kam tajně chodí každý den na procházku. Ukáže se, že si tam schovává pana JInglese-myš kterou Coffey vyléčil. Bohužel je sledoval Brad Dollan ošetřovatel, velmi podobný osobností Percymu, který se pokusí zabít pana Jinglese, naštěstí ho Elaine odstraší. Pan Jingles je už ale velmi starý tak i přesto, že se mu nic nestalo, umírá. Společně ho tedy pochovají, to přivede Elaine na otázku jak je Paul starý. Paul se přizná, že přežil všechny svoje kamarády bachaře z bloku E, svoji ženu i zbytek rodiny a že je mu 104 let.

 

Kontext autorovy tvorby:

Narodil roku 1947 v Portlandu ve státě Maine jako jediné pravé dítě svých rodičů, jeho starší bratr byl adoptován. Kingova matka milovala sci-fi hororové povídky a Stephen to po ní zdědil. Na střední škole proto začal psát povídky sám a se svým bratrem vydával doma tištěný časopis Dave’s Rag. Během studia na univerzitě (obor anglická literatura) psal ne moc úspěšné povídky. Po škole se živil, čím se dalo (např. v žehlírně prádla, jako učitel, u benzinové pumpy). S jeho platem ale sotva rodinu uživil, tak se stále snažil prosadit jako spisovatel. Jednoho dne Stephenova žena objevila v koši zmačkaný koncept příběhu, který ji zaujal, a pobídla ho, aby text dokončil. Takto vznikl jeho první úspěch – román Carrie (1973). Od té doby vydává již předem prodaná díla. Lidé si jeho psychologicky labilní postavy, strach na každém rohu a hlavně Stephenovu fantazii oblíbili. Stal se mistrem ve vyjádření všudypřítomného strachu. Spousta jeho děl byla zfilmována. Na konci 80. let poznal horší stránku světa -stal se zvislý na kokainu a málem propadl alkoholu. Roku 1996 ho na nohy postavil úspěch románu Zelená míle. Zkusil psát i pod pseudonymem jako Richard Bachman, vydal takto 5 románů. Povídá se, že to udělal, aby zjistil, jestli se jeho díla prodávají kvůli tomu, že umí psát, nebo kvůli tomu že jsou od něho.

 

Literární, obecně kulturní kontext:

Stephen Edwin King psal od druhé poloviny 20 století, až dodnes. Je zakladatel moderního hororu, tak jako Alfred Hitchcock filmového hororu

error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.