Židovka z Toleda – rozbor díla

Proč nejde kopírovat? 💾 Stáhnout materiálVIP členstvíNahlásit chybu/nízkou kvalitu

rozbor-díla

 

Kniha: Židovka z Toleda

Autor: Lion Feuchtwander

Přidal(a): David Hampl

 

 

Lion Feuchtwander

 • Narodil se 7. července 1884 v Mnichově, zemřel 21. prosince 1958 v Los Angeles.
 • Německý spisovatel židovského původu, po nástupu Hitlera k moci emigroval do Francie a později do USA.
 • Pocházel z dobře situované rodiny továrníka, vystudoval germanistiku, filozofii a antropologii na univerzitě v Mnichově a Berlíně.
 • Po nástupu Hitlera v roce 1933 emigroval do Francie, kde byl aktivní v různých protiválečných a protifašistických organizacích. Od roku 1941 žil ve Spojených státech.
 • Psal zejména historické romány, ve kterých se soustředil na problematiku židovského národa a na jeho postavení v dějinách lidstva. Příběhy z historie mu umožnily hledat paralely se soudobými událostmi.

Díla

 • Žid Süssromán o osudech židovského finančníka v Německu ve 30. letech 18. století a o jeho vlivu na politiku.
 • Josephus Flaviustrilogie s názvy Židovská válka, Synové a Země zaslíbená vypráví o osudech židovského národa v prvním století našeho letopočtu v Římě.
 • Lišky na vinici – román zachycující královský dvůr Ludvíka XVI. před Velkou francouzskou revolucí.

 

Německá meziválečná literatura

 • Pro německou meziválečnou literaturu jsou typické dvě literární tendence, ztracená generace a demokratický proud. Zatímco autoři ztracené generace se svými knihami vracejí k první světové válce, pro demokratický proud jsou charakteristická díla s nadčasovými tématy. Po nástupu Hitlera mnoho autorů emigruje.

Spisovatelé

 • Erich Maria Remarque – představitel ztracené generace, jehož nejslavnějším dílem je román Na západní frontě klid. Jde o dílo s mnoha autobiografickými prvky, neboť Remarque v mládí vstoupil jako dobrovolník do první světové války. Hlavní postavou i vypravěčem je Pavel Baümer. Kniha ukazuje krutost války, která je zcela jiná, než jak vypadala v naivních představách mladých vojáků, zároveň zachycuje také to, jak válka ničí a mění lidské hodnoty.
 • Thomas Mann – představitel demokratického proudu, k jeho známým dílům patří například Josef a bratří jeho či novela Kouzelný vrch.

 

Židovka z Toleda

Slavný historický román Liona Feuchtwangera, který se odehrává ve Španělsku v době středověku a zachycuje zdejší nelehké soužití Židů, křesťanů a muslimů. Zároveň se ale se autorovi podařilo do románu mistrovským způsobem včlenit i aktuální problémy Židů jeho generace, zejména pronásledování pro svůj původ, útěk do emigrace a hrůzy druhé světové války.

 

Postavy

 • Rachel – krásná židovská dívka, něžná, citlivá a vzdělaná. Zamiluje se do kastilského krále Alfonsa, i když ví, že je ženatý, naváže s ním milostný vztah plný lásky a vášně, ze kterého se jim narodí syn. Nakonec je zavražděna z pomsty královou manželkou, která na ni žárlí, a zároveň tak vyslechla vůli svého lidu, který Rachel dává za vinu porážku krále ve svaté válce.
 • Alfonso VII. Kastilský – španělský král, který je svou povahou poněkud namyšlený a násilnický. Bláznivě se zamiluje do Rachel a tím je nevěrný své manželce, královně. Prohrál ve svaté válce s muslimy a jeho lid za to viní Rachel.
 • Jehuda Ibn Ezra – otec Rachel, velmi schopný obchodník a vyjednavač, působí jako nejvyšší rádce krále. Touží po míru, ale nepodaří se mu krále pro své myšlenky přesvědčit. V závěru díla je zavražděn společně se svou dcerou, ještě předtím se mu ale podaří ukrýt svého vnuka, syna Rachel a krále, do bezpečí.

 

Obsah díla

Děj se odehrává na konci dvanáctého století, tedy v době svaté války mezi křesťany a muslimy. Ve Španělsku ale kromě nich žije i početná komunita Židů, kteří po prožitých hrůzách svého národa touží po klidu a míru. Na tomto historickém pozadí se následně odehrává i milostný příběh mezi kastilským králem Alfonsem a židovskou dívkou Rachel. I když se na jednu stranu hluboce milují, Rachel mu dokonce porodí syna, jejich odlišné povahy, zázemí a historická situace nakonec vedou k tragickému konci. Když je král Alfonso poražen v bitvě ve svaté válce, jeho lid si myslí, že vinu na této porážce má právě jeho lásce k židovce, protože kvůli ní král zapomněl na království a svou manželku. Královna následně z pomsty nechá dívku i jejího otce zavraždit. Smrtí své lásky je král velmi zdrcen a královnu za tento čin zavrhne. Syna, kterého mu Rachel porodila, Židé již předtím ukryli na bezpečné místo a král se nikdy nedověděl kam.